Bola parvarishi taʼtilida bo‘lgan sobiq xodim o‘z ishiga tiklandi, ish beruvchidan esa 1,5 mln so‘m maʼnaviy zarar undirilishi belgilandi - Ombudsman
Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga Toshkent viloyati, Ohangaron tumanida yashovchi fuqaro M.Sh. bola parvarish taʼtilida bo‘lishiga qaramay ish beruvchi tomonidan noqonuniy ishdan bo‘shatilgani haqida murojaat qildi.
Murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, o‘rganilishi natijasida murojaatchining hozirda homilador ekanligi va ish beruvchi tomonidan shu yilning 21 iyul kuni u bilan tuzilgan mehnat shartnomasi Mehnat Kodeksining 105-moddasiga asosan bekor qilingani maʼlum bo‘ldi.
Ushbu murojaat Ombudsmanning Toshkent viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan fuqaro M.Sh. ishtirokida joyiga chiqib o‘rganildi, zarur maʼlumotlar olindi.
Shundan so‘ng, joriy yilning avgust oyida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan fuqaro Sh.M manfaatida Fuqarolik ishlari bo‘yicha Ohangaron tumanlararo sudiga ishga tiklash masalasida daʼvo arizasi kiritildi.
Sud muhokamasi jarayonida Ombudsman tomonidan fuqaroga yetkazilgan maʼnaviy zararni undirish to‘g‘risida qo‘shimcha daʼvo kiritildi.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Ohangaron tumanlararo sudi tomonidan Ombudsmanning fuqaro manfaatida kiritgan arizasi qanoatlantirildi. Sudning 2022 yilning 4 oktyabrdagi qarorida fuqaro Sh.M.ni ishga tiklash va unga yetkazilgan maʼnaviy zarar uchun ish beruvchidan 1,5 mln so‘m undirish belgilandi.

Бывшая сотрудница, находившаяся в отпуске по уходу за ребенком, восстановлена на работе, а с работодателя взыскано 1,5 млн сумов морального вреда – Омбудсман
Жительница Охангаронского района Ташкентской области М.Ш. обратилась к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману)с заявлением о незаконном увольнении со стороны работодателя, несмотря на то, что она находилась в отпуске по уходу за ребенком.
Обращение было взято под контроль Омбудсмана и в результате его изучения выяснилось, что заявительница в настоящее время беременна, а трудовой договор, заключенный с ней работодателем 21 июля этого года, был расторгнут в соответствии со статьей 105 Трудового Кодекса.
Данное обращение было изучено на месте региональным представителем Омбудсмана в Ташкентской области при участии гражданки М.Ш., получена необходимая информация.
После этого в августе текущего года Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) в интересах гражданки М.Ш. было подано исковое заявление в Охангаранский межрайонный суд по гражданским делам по вопросу восстановления на работе.
В ходе судебного разбирательства Омбудсманом был внесен дополнительный иск о взыскании морального вреда, причиненного гражданке.
Заявление Омбудсмана в интересах гражданки удовлетворено Охангаранским межрайонным судом по гражданским делам.
Решением суда от 04.10.2022 г. принято решение о восстановлении гражданки М.Ш. в должности и взыскании с работодателя 1,5 млн. сум за причиненный ей моральный вред.