«Омбудсман мактаби” лойиҳаси Қорақалпоғистонда
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўз фаолиятида аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга алоҳида эътибор қаратмоқда.
“Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасидаги навбатдаги тадбир Қорақалпоғистон Республикаси Шўманай туманида ташкил этилди. Тадбирда “Қарабайли”, “Бирлешик” ва “Маданият” МФЙ ларида яшовчи 60 нафардан кўпроқ аҳоли ва маҳалла фаоллари иштирок этишди.
Аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган мазкур тадбирда хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқларини ишончли ҳимоя қилиш, давлат ҳисобидан юридик ёрдам кўрсатиш борасида қабул қилинган қонун ҳужжатларининг мазмун-моҳияти ҳамда аҳолини манзилли ижтимоий муҳофаза қилиш юзасидан вилоятда амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берилди.
“Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасида Омбудсманнинг Қорақалпоғистон Республикасидаги минтақавий вакили Женисбай Шлымбетовнинг фуқаролар қабули ҳам ташкил этилди.

"Ombudsman School" project in Karakalpakstan
The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the frame of activity pays special attention to rise the population's legal awareness.
Another event within the framework of the "Ombudsman School" project was organized in the Shoumanai district of the Republic of Karakalpakstan. More than 60 residents and activists of the neighborhoods "Karabaili", "Birleshik" and "Madaniyat" streets participated in the event.
During the above-mentioned event which was aimed at increasing the legal awareness of the population, information on the content of adopted legislative acts in the area of reliable protection of women's and children's rights, provision of legal assistance at the expense of the State, moreover, on the work conducted in the region on targeted social protection of the population were represented.
The regional representative of the Ombudsman in the Republic of Karakalpakstan, Jenisbay Shlymbetov, also organized a reception for citizens as part of the Ombudsman School project.