Иш ҳақини ололмаётган собиқ қоравул Омбудсманга мурожаат қилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакилига фуқаро Т.И. иш берувчидан ойлик маошларини ундирилиши бўйича мурожаат қилди.
Мурожаатчининг сўзларига кўра, у “Қўқон ёғ-мой” АЖда узоқ йиллардан бери қоровул вазифасида ишлаб келган. Корхонанинг молиявий ҳолати ёмонлашгани сабабли ишдан бўшаган. Лекин мурожаатчининг 2023 йилнинг ноябрь ва декабрь ойлари ҳамда 2024 йилнинг январь ойи учун иш ҳақи тўлаб берилмаган.
Собиқ қоравул иш берувчига тўланмаган иш хақи бўйича кўп маротаба мурожаат қилган бўлса-да, улар эътиборсиз қолдирилган.
Мазкур мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, ўрганилиши натижасида фуқаро T.И.га 9 млн сўмлик иш ҳаққи тўлаб берилди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 172-моддасига мувофиқ, Меҳнат шартномаси бекор қилинганда ходим билан охиригача олинмаган иш ҳақи тўлиқ ҳисоб-китоб қилиниши керак.

Бывший охранник, не получающий зарплату, обратился к Омбудсману
К региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в Ферганской области обратился гражданин Т.И. с просьбой взыскать с работодателя зарплату.
По словам заявителя, он долгие годы работал сторожем в АО “Коканд ёғ-мой”. В связи с ухудшением финансового состояния предприятия он уволился. Однако, зарплата заявителя за ноябрь и декабрь 2023 года, а также за январь 2024 года не была выплачена.
Обращения бывшего охранника были проигнорированы, не смотря на неоднократные обращения к работодателю с просьбой оказания помощи в невыплате заработной платы.
Данное обращение было взято на контроль Омбудсмана и по итогу изучении гражданину Т.И. была выплачена заработная плата в размере 9 млн сумов.
Для информации: в соответствии со статьей 172 Трудового кодекса Республики Узбекистан при расторжении трудового договора работнику должна быть полностью начислена заработная плата, которая не была выплачена до конца.