Иш ҳақини ололмаётган собиқ қоравул Омбудсманга мурожаат қилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакилига фуқаро Т.И. иш берувчидан ойлик маошларини ундирилиши бўйича мурожаат қилди.
Мурожаатчининг сўзларига кўра, у “Қўқон ёғ-мой” АЖда узоқ йиллардан бери қоровул вазифасида ишлаб келган. Корхонанинг молиявий ҳолати ёмонлашгани сабабли ишдан бўшаган. Лекин мурожаатчининг 2023 йилнинг ноябрь ва декабрь ойлари ҳамда 2024 йилнинг январь ойи учун иш ҳақи тўлаб берилмаган.
Собиқ қоравул иш берувчига тўланмаган иш хақи бўйича кўп маротаба мурожаат қилган бўлса-да, улар эътиборсиз қолдирилган.
Мазкур мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, ўрганилиши натижасида фуқаро T.И.га 9 млн сўмлик иш ҳаққи тўлаб берилди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Меҳнат кодексининг 172-моддасига мувофиқ, Меҳнат шартномаси бекор қилинганда ходим билан охиригача олинмаган иш ҳақи тўлиқ ҳисоб-китоб қилиниши керак.

Former security guard not being paid appealed to the Ombudsman
The regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Fergana region was approached by citizen T.I. with a request to recover his wages from his employer.
According to the applicant, he had worked for many years as a watchman at JSC "Kokand yogh-moi". Due to the deterioration of the financial situation of the enterprise he resigned. However, the applicant's salary for November and December 2023 and for January 2024 had not been paid.
The former security guard's appeals were ignored, despite repeated requests to the employer for assistance in non-payment of wages.
This appeal was taken under the control of the Ombudsman and as a result of the study the salary in the amount of 9 million soums was paid to citizen T.I.
For information: in accordance with Article 172 of the Labor Code of the Republic of Uzbekistan, upon termination of an employment contract, an employee must be fully credited for wages that have not been paid to the end.