Россиядаги мигрантлар ҳуқуқларини таъминлаш бўйича Омбудсман мурожаат юборди
Бир қатор оммавий ахборот воситаларида “Россияда полиция мигрантларни ўрдаксимон юришга мажбурлади” сарлавҳаси остида хабарлар эълон қилинди. «Русская Община Екатеринбург» телеграм каналида ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари Россия миграция қонунчилигига амал қилиниши бўйича рейд ўтказганини маълум қилган.
Қайд этиш лозимки, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) 2023 йилда Россияга ташрифи давомида ўша ерда яшайдиган юртдошларимиз билан учрашиб, уларнинг яшаш шароитлари ва муаммоларини ўрганган эди.
Ҳамюртларимиз фикрлари асосида Ўзбекистон ва Россия Омбудсманлари ўртасидаги ҳамкорлик йўлга қўйилиб, мурожаатларни биргаликда кўриб чиқиш, жумладан Россия Федерацияси худудида меҳнат қилаётган ҳамюртларимиз ҳуқуқларини таъминлаш бўйича ишланади.
Бундан аввал ҳам Омбудсман Ф.Эшматова мурожаатига асосан Краснодарда мигрантларга нисбатан ўтказилган рейдлар бўйича ўрганишлар олиб борилиб, маълумот тақдим этилган. Россия Омбудсмани мигрантлар ҳуқуқларини таъминлаш бўйича мониторинглар ўтказаётганини ва ҳолат назоратга олинганини маълум қилган эди.
Омбудсман юқоридаги "Русская Община Екатеринбург" телеграм каналида эълон қилинган ҳолат бўйича ҳам Россия Федерацияси Омбудсманига мурожаат қилиб, Россияда бўлиб турган Ўзбекистон фуқароларининг меҳнат ҳуқуқлари таъминланишида кўмак сўради.

The Ombudsman sent an appeal to ensure the rights of migrants in Russia
A number of media outlets published reports under the headline «Police in Russia forced migrants to walk in single file». «In the Russian Community Ekaterinburg» telegram channel, law enforcement officers conducted a raid on compliance with Russian migration legislation.
It should be noted that, the Authorized person of the Oliy Majlis of the Republic Uzbekistan for Human Rights (ombudsman), during his visit to Russia in 2023, met with compatriots living there and studied their living conditions and problems.
On the basis of the views of our compatriots, cooperation has been established between the Ombudsmen of Uzbekistan and Russia, who will work to jointly consider appeals, including on ensuring the rights of our compatriots working in the Russian Federation.
Earlier, at the request of Ombudsman F. Eshmatova, research was conducted and information was provided on raids against migrants in Krasnodar. The Russian Ombudsman reported that she monitors the realization of migrants' rights and keeps the situation under control.
The Authorized person of the Oliy Majlis of the Republic Uzbekistan for Human Rights (ombudsman), has asked the Ombudsman of the Russian Federation to assist in ensuring the labor rights of Uzbek citizens in Russia.