Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетида ҳам “Омбудсман клуби” ташкил этилди
2023 йилнинг 2 ноябрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва Жахон иқтисодиёти ва дипломатия университети ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди ва ушбу меморандум доирасида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) қошида “Омбудсман клуби” ташкил этилди.
Учрашув давомида юқори малакали юридик кадрларни тайёрлаш соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш, талабаларнинг назарий ва амалий тайёргарлиги ўртасида ўзаро алоқани таъминлаш, уларда амалий ишда зарур бўлган кўникмаларни шакллантириш ҳамда илмий тадқиқотчилар ва талабаларни Ўзбекистон ва хорижий давлатлар Омбудсманларининг илғор тажрибаларини ўрганишга кенг жалб этиш бўйича ҳамкорлик масалалари муҳокама этилди.
Шунингдек, меморандум доирасида инсон ҳуқуқлари соҳасида талаба ва илмий тадқиқотчиларнинг салоҳиятини ошириш, ҳамкорликнинг тегишли йўналишлари бўйича қўшма тадбирлар ва маҳорат дарсларни ташкил этиш ва талабаларни амалиёт ўташ учун жалб қилиш, амалий кўникмаларни ривожлантиришга қаратилган “Йўл харитаси” тасдиқланди.
Шу куннинг ўзида талабаларни Омбудсман фаолияти билан яқиндан таништириш мақсадида давра суҳбати ташкил этилди. Унда Омбудсман институтининг ваколатлари ва фаолият йўналишлари, мурожаатлар билан ишлаш, қийноқларга қарши курашиш ва қонунчиликни такомиллаштириш борасидаги фаолияти ҳақида маълумот берилди.
Тадбирда таъкидланишича, “Омбудсман клуби” аъзолари дарсдан сўнг Омбудсман институти мутахассисларига бириктирилган ҳолда мурожаатлар билан ишлаш, қабулларда иштирок этиш, жазони ижро этиш муассасаларига ўтказиладиган мониторинг ташрифларини кузатиш каби йўналишларда ўз кўникмаларини оширишлари мумкин.

В Университете мировой экономики и дипломатии также создан «Клуб Омбудсмaна»
2 ноября 2023 года между Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) и Университетом мировой экономики и дипломатии подписан меморандум о сотрудничестве, в рамках которого создан «Клуб Омбудсмана» при Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман).
В ходе встречи были рассмотрены вопросы взаимодействия в сферах подготовки высококвалифицированных юридических кадров, обеспечении взаимодействия теоретической и практической подготовки студентов, формировании навыков практической работы, а также широкому привлечению научных исследователей и студентов к изучению лучших практик работы омбудсменов Узбекистана и зарубежных стран.
Также в рамках Меморандума одобрена «Дорожная карта» направленная на повышение потенциала студентов и научных исследователей в области прав человека, организацию совместных мероприятий и мастер-классов по соответствующим направлениям сотрудничества, привлечение студентов на стажировки, развитие их практических навыков.
В этот же день был организован круглый стол по ознакомлению студентов с деятельностью Омбудсмaна. Была предоставлена информация о полномочиях и направлениях деятельности института Oмбудсмaна, работы с обращениями, борьбы с пытками и совершенствования законодательства.
На мероприятии было отмечено, что члены «Клуба Омбудсмана» после занятий будучи прикреплёнными к специалистам Института Омбудсмана смогут повышать свои квалификации в таких сферах, как работа с обращениями, участие в приемах граждан, наблюдение за мониторинговыми посещениями пенитенциарных учреждений.