Иш фаолиятида қаршиликларга учраётган ёлғиз онага ҳимоя ордери берилди - Омбудсман
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Қорақалпоғистон Республикасидан фуқаро А.Ж. иш жойида унга нисбатан ёмон муносабатда бўлинаётгани бўйича мурожаат қилди.
Мурожаатда ёзилишича, фуқаро А.Ж. ёлғиз она, унинг 1 нафар вояга етмаган фарзанди бор ва “Аёллар дафтари”га киритилган. У Қорақалпоғистондаги спорт мактабларидан бирида фаррош бўлиб ишлайди.
Аввал, спорт мактаби раҳбариятининг ходимларига нисбатан адолатсиз муносабатда бўлаётгани бўйича прокуратура ва бошқа қатор давлат идораларига мурожаат қилган. Шундан сўнг, мактабда унга нисбатан қўпол муносабат янада кучайган, босим ўтказиш ва таъқиб қилиш ҳолатлари юзага келган.
Мазкур мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, Қорақалпоғистон Республикаси ёшлар сиёсати ва спорт вазирлигига мурожаат қилинди Ҳолат вазирлик ходимлари томонидан жойига чиқиб ўрганилди ва мактаб раҳбарияти билан ҳам суҳбатлар ўтказилди.
Шунингдек, фуқаро А.Ж.нинг иш жойида хотиржам ишлаши ва турли салбий ҳолатларни олдини олиш мақсадида мурожаатчи аёлга ички ишлар органлари томонидан “ҳимоя ордери” берилган.

Охранный ордер выдан матери-одиночке, столкнувшейся со сложностями на рабочем месте - Омбудсмен
К Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмену) обратилась из Республики Каракалпакстан гражданка А.Ж. с жалобой на несправедливое отношение на рабочем месте.
Согласно обращению, гражданка А.Ж. является матерью-одиночкой, имеет одного несовершеннолетнего ребенка и внесена в «Женскую тетрадь». Она работает уборщицей в одной из спортивных школ Каракалпакстана.
Ранее, по поводу несправедливого отношения руководства спортивной школы гражданка А.Ж обращалась в различные государственные органы, в том числе в прокуратуру. Как выяснилось, это способствовало усилению грубого отношения, давления и притеснения со стороны сотрудников школы.
Данное обращение было взято на контроль Омбудсмена и направлено в Министерство молодёжной политики и спорта Республики Каракалпакстан. Сотрудники министерства выехали на место для изучения ситуации и были проведены беседы с руководством школы.
Также в целях обеспечения спокойной работы гражданки А.Ж. и предотвращения различных негативных ситуаций заявительнице органами внутренних дел был выдан «охранный ордер».