Болалар масалалари бўйича миллий комиссиясининг 2022 йилдаги фаолияти юзасидан ахбороти эшитилди
Сенатнинг Ёшлар, маданият ва спорт масалалари қўмитаси томонидан Болалар масалалари бўйича миллий комиссия ҳамраисининг 2022 йилда амалга оширилган фаолияти юзасидан ахбороти эшитилди.
Қайд этилганидек, болаларнинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш, уларнинг жисмоний, интеллектуал, маънавий ва ахлоқий камол топишига кўмаклашиш юзасидан муайян ишлар амалга оширилган.
Жумладан, Миллий комиссия ва ҳудудий комиссиялар томонидан 5 497 та муҳокама ўтказилиб, уларда болаларнинг ҳуқуқларини ҳимоялаш бўйича 12 422 та иш кўриб чиқилган. Шунингдек, 1104 та идора ва ташкилотнинг болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, қонуний манфаатларини таъминлаш борасидаги фаолияти ўрганилган ва уларга нисбатан 493 та тақдимнома киритилган.
Болаларни тарбиялаш ва уларга таълим бериш борасидаги мажбуриятларни бажармаганлиги учун 5 227 нафар ота-она маъмурий жавобгарликка тортилган, 2054 нафар болага ҳамда 1306 нафар ота-онага якка тартибда профилактик иш олиб борилиши белгиланган.
Оилалар ва болалар муассасаларига қаровсиз ва назоратсиз қолган 11 162 нафар бола жойлаштирилган.
Ота-оналик ҳуқуқини суиистеъмол қилгани, болаларни тарбиялашдан, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишдан бош тортгани учун 652 нафар боланинг ота-онаси ота-оналик ҳуқуқидан маҳрум этилган. Ижтимоий тармоқларда тарқалган болаларнинг ҳуқуқлари ва манфаатларини камситувчи 29 та ҳолат юзасидан тегишли назорат ўрнатилган.
Ўз вақтида туғилганлик гувоҳномасини олмаган 412 нафар болага гувоҳнома берилган. Бундан ташқари, 528 нафар бола гувоҳнома олмагани аниқланиб, бу борада тегишли чоралар кўрилмоқда.
“Меҳрибонлик” уйлари, Болалар шаҳарчаси ва “SOS” болалар маҳаллалари уюшмаси қарамоғидаги етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар оилаларга, яқин қариндошлари тарбиясига ўтказиш натижасида 13 та меҳрибонлик уйига, 4 та болалар шаҳарчаси ва 4 та болалар уйига эҳтиёж қолмагани учун уларнинг фаолияти тугатилган.
Уй-жойга муҳтож етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болалар учун 2022 йилда 397 та уй-жой харид қилинган. Шу мақсадда  Давлат бюджетидан 57 млрд сўм маблағ йўналтирилган.
Етим болалар ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларнинг орзу-истакларини рўёбга чиқаришга кўмаклашиш бўйича “Меҳр дафтари” тизими йўлга қўйилиб, “Меҳр дафтари” жамғармасига 86,1 млрд сўм маблағ ажратилган.
Амалга оширилган ишлар билан бир қаторда ҳал этилиши зарур бўлган муаммолар ҳам мавжудлиги Қўмита мажлисда алоҳида таъкидланди.
Мажлис сўнгида мавжуд камчиликларни ҳал этиш, айниқса, 2023–2030 йиллар давомида Ўзбекистонда ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни жойлаштириш тизимини деинституционализация қилиш бўйича Миллий стратегия ҳамда тегишли Ҳаракатлар режасини тасдиқлаш ҳамда унинг ижросини таъминлаш бўйича  масъул  ижрочилар билан яқин ҳамкорликда фаолият олиб бориш юзасидан тегишли Қўмита қарори қабул қилинди.

Отмечалось, что проделана определенная работа по обеспечению прав, свобод и законных интересов детей, содействию их физическому, интеллектуальному, духовному и нравственному развитию.
В частности, Национальная комиссия и региональные комиссии провели 5 497 обсуждений, в ходе которых рассмотрено 12 422 дел по защите прав детей. Изучена деятельность 1104 органов и организаций по защите прав детей и обеспечению их законных интересов, в отношении них внесено 493 представления.
5 227 родителей привлечены к административной ответственности за невыполнение обязанностей по воспитанию и обучению детей, определено проведение индивидуальной профилактической работы с 2 054 детьми и 1 306 родителями.
11 162 ребенка, оставшихся без попечения и присмотра, были помещены в семьи и детские учреждения.
Родителей 652 детей лишили родительских прав за злоупотребление родительскими правами, отказ воспитывать детей, защищать их интересы. Установлен надлежащий контроль над 29 ситуациями, распространенными в социальных сетях, связанных с дискриминацией прав и интересов детей.
412 детям, не получившим вовремя свидетельства о рождении, были выданы данные документы. Кроме того, установлено, что 528 детей не получили свидетельства, в этой связи принимаются соответствующие меры.
Прекращена деятельность 13 домов «Мехрибонлик», 4 детских городков и 2 детских домов в связи с тем, что дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, которые воспитывались в домах «Мехрибонлик», детских городках и детских махаллях «SOS», переданы на воспитание в свои семьи и близким родственникам.
В 2022 году приобретено 397 домов для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей, нуждающихся в жилье. На эти цели из Государственного бюджета направлено 57 млрд сумов.
Налажена система «Мехр дафтари» для оказания помощи детям-сиротам и детям, оставшимся без попечения родителей, в реализации их желаний. Фонду «Мехр дафтари» выделено 86,1 млрд сумов.
На заседании Комитета отмечалось, что наряду с проделанной работой остаются проблемы, которые необходимо решать.
По итогам заседания принято соответствующее решение Комитета по устранению существующих недостатков, утверждению Национальной стратегии по деинституционализации системы устройства детей, оставшихся без попечения родителей в Узбекистане в 2023–2030 годах, а также соответствующего Плана действий и взаимодействии с исполнителями, ответственными по обеспечению его исполнения.