Мустақил комиссиянинг марҳум ўлимига оид расмий баёноти
2023 йил 7 февраль куни Мустақил комиссия аъзолари ҳамда Омбудсманнинг Бухоро вилояти минтақавий вакили марҳум Полат Шамшетовнинг бевақт ўлими сабабларини ўрганиш мақсадида 4-сонли Тергов ҳибсхонасига ташриф буюришди.
Ташриф давомида Мустақил комиссия аъзолари 6-минтақавий Мувофиқлаштирувчи марказ бошлиғи подполковник Ш.Раджабов, ҳибсхонаси бошлиғи подполковник У.Асадов ва ҳибсхона тиббиёт бўлими бошлиғи майор Н.Пулатов, шунингдек марҳум П.Шамшетов вафот этган куни ҳибсхонада навбатчиликда бўлган тиббиёт бўлими фельдшери катта сержант Д.Темиров ҳамда тартибот ва қўриқлаш бўлими корпус каттаси сафдор Р.Жумаевлар билан ҳолат юзасидан суҳбатлашди.
Шунингдек, қайд этиш ҳужжатлари ҳамда ҳибсхонада сақланаётган шахслар ва хизмат олиб бораётган ходимлар ҳаракатини назорат қилиш мақсадида ўрнатилган видеокузатув камералари ёзувларини ўрганишди.
Шундан сўнг, Комиссия аъзолари марҳум П.Шамшетов билан ҳибсхонанинг камерасида бирга сақланган шахслар С.Ш. ва М.Б. билан ҳолат юзасидан алоҳида суҳбатлашдилар. Улар марҳум П.Шамшетовга нисбатан руҳий ёки жисмоний тазйиқлар ўтказилмагани, бу ҳақда марҳумнинг ўзи ҳам бирор марта шикоят қилмаганини қайд этишди.
Маълум бўлишича, марҳум П.Шамшетов вафот этгач, ҳодиса жойи Бухоро вилояти прокурори раҳбарлигидаги тезкор-тергов гуруҳи, вилоят ИИБ бошлиғи, суд-тиббий экспертиза мутахассислари, Омбудсманнинг Бухоро вилоятидаги минтақавий вакили, марҳум П.Шамшетовнинг адвокати ва яқин қариндошлари ва холислар иштирокида кўздан кечирилган.
Ўлим сабабларини аниқлаш мақсадида суд-тиббий экспертизаси тайинланган. Олинган дастлабки маълумотларга кўра, марҳум П.Шамшетов ўпка артерияси тромбоэмболияси, ўткир юрак-қон томири етишмовчилиги оқибатида вафот этган.

Официальное заявление независимой Комиссии касательно смерти покойного
7 февраля 2023 года члены Независимой Комиссии и региональный представитель Омбудсмана в Бухарской области посетили следственный изолятор № 4 для расследования причин безвременной кончины покойного Полата Шамшетова.
В ходе визита члены независимой Комиссии обсудили произошедшую ситуацию с начальником 6-го регионального координационного центра подполковником Раджабовым Ш., начальником следственного изолятора подполковником Асадовым У., начальником медицинской части следственного изолятора майором Н. Пулатовым, а также фельдшером медицинской части, дежурившим в СИЗО в день гибели погибшего Шамшетова П., со старшим сержантом Темировым Д., и начальником отдела порядка и безопасности Жумаевым Р.
Они также изучили регистрационные документы и записи камер видеонаблюдения, установленных для наблюдения за передвижением лиц, содержащихся в следственном изоляторе, и сотрудников, несущих службу.
После этого члены Комиссии провели отдельную беседу с С.Ш. и М.Б., которые содержались вместе с погибшим П.Шамшетовым в камере следственного изолятора. Они отметили, что психологического или физического давления на погибшего П.Шамшетова не оказывалось, а сам погибший никогда на это не жаловался.
Как выяснилось, после гибели покойного П.Шамшетова место происшествия осмотрела следственно-оперативная группа во главе с прокурором Бухарской области, начальником областного УВД, судебно-медицинскими экспертами, региональным представителем Омбудсмана в Бухарской области, а также адвокат и близкие родственники погибшего П.Шамшетова и беспристрастные лица.
Для установления причины смерти назначена судебно-медицинская экспертиза. По полученной предварительной информации, покойный П.Шамшетов скончался в результате тромбоэмболии легочной артерии, острой сердечной недостаточности.