O‘rganish jarayonida video xabarda Buxoro shahridagi 4-son Tergov hibsxonasi (TH) haqida so‘z borgani aniqlandi. Murojaat zudlik bilan Ombudsman nazoratiga olinib, uning viloyatdagi mintaqaviy vakili tomonidan joyiga borib o‘rganildi.
Monitoring davomida, hibsxonada saqlanayotgan mahbuslar bilan uchrashilib, xabarda keltirilgan holatlar yuzasidan so‘ralganda, ular qaynatilgan suv so‘ralgan zahotiyoq berilayotganligi, sochlari esa faqat mashinkada yengillashtirilgan holda olinishi, har hafta yuvinishga yetarli vaqt berilayotganligi, posilka va banderollar hamda yo‘qlovlar orqali tamaki mahsulotlari olayotganliklarini bildirishdi.
Mahbuslar bilan suhbat davomida Ombudsman mintaqaviy vakiliga qiynoq holati bo‘yicha murojaatlar kelib tushmadi.
“Jinoyat ishini yuritish chog‘ida qamoqda saqlash to‘g‘risida”gi Qonunning 26-moddasiga ko‘ra, ushlab turilganlar va qamoqqa olinganlarga qonunchilikda belgilangan sanitariya, gigiyena hamda yong‘in xavfsizligi talablariga javob beradigan maishiy sharoitlar yaratiladi.
THda xavfsizlik nuqtai nazaridan tergov hibsxonasida saqlanayotgan shaxslar uchun yaqin qarindoshlari tomonidan elektron choynak berilishi taqiqlangan. Monitoringda hibsxona maʼmuriyati tomonidan THda saqlanayotgan shaxslarni doimiy ravishda qaynatilgan suv va issiq choy bilan taʼminlash maqsadida suv qaynatkich o‘rnatilgani aniqlandi.
Qayd etish lozimki, “nos” tamaki mahsuloti rasmiy ro‘yxatdan o‘tkazilmaganligi, mahsulot nimadan iboratligi nomaʼlum bo‘lganligi sababli, “nos” tamaki mahsulotlari tergov hibsxonada saqlanayotgan shaxslarga berilishiga hibsxona rahbariyati tomonidan cheklov qo‘yilgani aniqlandi.
Maʼlumot uchun: THda saqlanayotgan shaxslarni shaxsiy tintuvdan o‘tkazish IIVning 2012 yil 29 dekabrdagi “O‘zbekiston Respublikasi IIV tergov hibsxonalari ichki tartib qoidalarini tasdiqlash to‘g‘risida”gi buyrug‘ining 36-bandiga muvofiq amalga oshiriladi.
Tergov hibsxonasiga olib kelingan shaxslarni 10 kun davomida ko‘nikma markaziga joylashtirish holatiga aniqlik kiritish bo‘yicha Ichki ishlar vazirligiga Ombudsman nazorat xati kiritildi.
Taʼkidlash joiz, Ombudsman mintaqaviy vakili 2024 yilning yanvar va fevral oylarida ushbu hibsxonaga jami 5 marotaba monitoring tashrifini amalga oshirgan va “Ombudsman quti”laridagi murojaatlarni qabul qilgan.
2023 yil yakunlariga ko‘ra, Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 603 marotaba monitoring tashrifi amalga oshirilgan.

Омбудсмен прокомментировал распространившееся в социальных сетях видеообращение "Пытки в тюрьме"
21 февраля 2024 года в социальных сетях было опубликовано видеообращение о пытках в отношении заключенных "В тюрьме "Отбозор" Бухарской области. В нем говорилось о недовольствах заключенных в тюрьме о запрете вносить им тефаль и насвай, они должны быть лысыми, создание центра навыков и проведения обысков.
В ходе изучения установлено, что в видеообращении говорилось о следственном изоляторе (СИЗО) № 4, а не о тюрьме, которая находится в Бухаре. Обращение было незамедлительно взято Омбудсманом на контроль и изучено его региональным представителем в Бухарской области.
Во время мониторинга осуществлены встречи с заключенными, находящимися под стражей, которые при беседе по данному факту сообщили, что кипяченая вода при надобности предоставляется сразу, стрижка производится непринужденно на машинке, еженедельно дается достаточное время для мытья, табачные изделия получают через посылки и бандероли.
В ходе беседы с заключенными к региональному представителю Омбудсмана обращений по факту пыток не поступило.
Согласно статье 26 Закона ”О содержании под стражей при производстве по уголовному делу", задержанным и заключенным создаются бытовые условия, отвечающие установленным законодательством требованиям санитарии, гигиены и пожарной безопасности.
С точки зрения безопасности для лиц, находящимся под стражей в СИЗО, запрещено близким родственникам передавать электронный чайник. В ходе мониторинга было установлено, что администрацией СИЗО лицам, содержащимся под стражей, установлен водонагреватель для постоянного обеспечения кипяченой воды и горячего чая.
Следует отметить, что в связи с тем, что табачная продукция “насвай" официально не зарегистрирована и неизвестен состав данного продукта, руководством тюрьмы наложено ограничение на получение лицами, содержащимся под стражей, этого табачного изделия.
Для информации: личный обыск лиц, содержащихся в СИЗО, проводится в соответствии с пунктом 36 приказа МВД от 29 декабря 2012 года “Об утверждении Правил внутреннего распорядка СИЗО МВД Республики Узбекистан”.
По факту помещения на 10 дней в центр навыков лиц, доставленных в СИЗО, Омбудсманом в целях уточнения направлен запрос в МВД.
Необходимо отметить, что региональный представитель Омбудсмана в январе и феврале 2024 года совершил в данное место содержания под стражей 5 мониторинговых посещений, в ходе которого получены из “Ящиков Омбудсмана” обращения.
По итогам 2023 года Омбудсманои и его Общественными группами совершено 603 мониторинговых визита в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.