Ombudsman Turkiya Buyuk Millat Majlisi (Parlament) Ayollar va erkaklar uchun teng imkoniyatlar qo‘mitasi raisi bilan uchrashdi
2023 yilning 8 iyul kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Turkiya Buyuk Millat Majlisi (Parlament) Ayollar va erkaklar uchun teng imkoniyatlar qo‘mitasi raisi Chigdem Erdogan Atabek bilan uchrashdi.
Muddatidan ilgari o‘tkazilayotgan O‘zbekiston Prezidenti saylovi jarayonini kuzatish maqsadida mamlakatimizga tashrif buyurgan mehmonga so‘nggi yillarda inson huquq va erkinliklarini himoya qilish, gender tengligini taʼminlash borasida olib borilayotgan islohotlar haqida maʼlumot berildi. Xususan joriy yilning 30 aprel kuni O‘zbekiston tarixida birinchi marta referendum asosida oliy huquqiy hujjat - Yangi Konstitutsiya qabul qilinganligi, unda inson huquqlari tamoyillari eng oliy qadriyat darajasiga ko‘tarilganligi, ushbu hujjat gender tengligi hamda xotin-qizlar huquqlarini taʼminlanishiga oid qator yangi normalar bilan boyitilganiga urg‘u berildi.
Qolaversa, Yangi Konstitutsiyaning qabul qilinishida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan inson huquq va manfaatlarining taʼminlanishi bo‘yicha bergan takliflarining aksariyati qabul qilinganligi muhim ahamiyatiga ega ekani taʼkidlandi.
Shuningdek, suhbat davomida, Ombudsman institutining fuqarolar murojaatlari bilan ishlash, qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari va fuqarolik jamiyati institutlari hamda nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik haqida o‘zaro fikr almashildi.
Turkiya Buyuk Millat Majlisi (Parlament) Ayollar va erkaklar uchun teng imkoniyatlar qo‘mitasi raisi mamlakatimizda olib borilayotgan keng qamrovli islohotlarni, jumladan gender tengligini taʼminlash borasidagi qadamlarni yuqori baholadi. Ayniqsa O‘zbekiston va Turkiya Respublikalari Prezidentlari o‘rtasidagi do‘stona munosabatlar ikki davlat o‘rtasidagi barcha sohalardagi hamkorlikning mustahkamlanishiga zamin yaratayotganini aytib o‘tdi.

Омбудсман встретился с председателем Комитета по равным возможностям для женщин и мужчин Великого национального собрания (парламента) Турции
8 июля 2023 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова встретилась с председателем Комитета по равным возможностям женщин и мужчин Великого национального собрания (парламента) Турции Чигдемом Эрдоганом Атабеком.
Гость, посетивший нашу страну с целью наблюдения за процессом досрочных президентских выборов в Узбекистане, был проинформирован о проводимых в последние годы реформах по защите прав и свобод человека и обеспечению гендерного равенства. В частности, было подчеркнуто, что 30 апреля текущего года впервые в истории Узбекистана на основе референдума был принят высший правовой документ – Новая Конституция, в котором были подняты принципы прав человека до высшей ценности и этот документ обогащен рядом новых норм, касающихся гендерного равенства и обеспечения прав женщин.
Кроме того, было отмечено, что большинство предложений Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) по обеспечению прав и интересов человека были приняты при принятии Новой Конституции.
Также в ходе беседы состоялся обмен мнениями о работе Института омбудсмана с обращениями граждан, мониторинговых посещениях закрытых учреждений с ограниченной свободой передвижения по предупреждению пыток, сотрудничестве с представителями институтов гражданского общества и негосударственных некоммерческих организаций.
Председатель Комитета по равным возможностям для женщин и мужчин Великого Национального Собрания Турции (Парламента) высоко оценила проводимые в нашей стране комплексные реформы, в том числе шаги по обеспечению гендерного равенства. Она сказала, что дружественные отношения между Президентами Республик Узбекистана и Турции закладывают основу для укрепления сотрудничества во всех сферах между двумя странами.
Гость также отметила, что деятельность омбудсмена очень обширна, тем более что в Конституции Республики Узбекистан закреплено, что институт омбудсмена имеет право вносить законодательные предложения в нижнюю палату парламента в порядке законодательной инициативы, что является признаком расширения полномочий омбудсмена.