Ombudsmanning 2022 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti eshitildi
Joriy yilning 14 fevral kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda Inson huquqlari bo‘yicha vakil (Ombudsman)ning 2022 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti eshitildi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili F.Eshmatova ta’kidlaganidek, o‘tgan 2022 yil mamlakatimizda inson huquqlari to‘g‘risidagi milliy qonun hujjatlarini takomillashtirish, unga rioya etilishini monitoring qilish, fuqarolarning murojaatlarini ko‘rib chiqish, aholi va davlat organlari vakillari huquqiy ongini hamda xabardorligini oshirish, inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish sohasida xalqaro hamkorlik qilish, shuningdek, jazoni ijro etish muassasalariga muntazam kirib turish orqali mahkumlarni qiynoqqa solishning oldini olish borasida Ombudsmanning o‘rni va roli sezilarli darajada oshdi.
Ombudsman o‘z faoliyatini amalga oshirishda eng avvalo, fuqarolarning huquq, erkinliklari va qonuniy manfaatlari buzilayotganligi haqidagi murojaatlarini tahlil qilish, inson huquqlarining buzilishi to‘g‘risidagi axborotlarni o‘rganish, qonun loyihalarining huquqiy ekspertizasi bo‘yicha Ombudsman xulosalarini taqdim etish, ishlab chiqilgan va muhokamaga qo‘yilgan qonun loyihalari yuzasidan takliflar ishlab chiqish, qonun hujjatlaridagi nomuvofiqliklarni bartaraf etish, inson huquqlari sohasidagi xalqaro hujjatlarni o‘rganishga alohida e’tibor qaratdi.
Majlisda qayd etilganidek, hisobot yilida Ombudsman nomiga jami 17761 ta murojaat (2021 yilda 18738 ta) kelib tushgan. Ularning 14526 tasi O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, chet el fuqarolari, xorijiy davlatlar ombudsmanlaridan, shuningdek, 3235 tasi harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda saqlanayotgan shaxslar va ularning qonuniy vakillari tomonidan yuborilgan.
2022 yilda Ombudsman tomonidan fuqarolar murojaatlarini o‘rganish davomida buzilgan huquqlarini tiklash yuzasidan tashkilot va mansabdor shaxslarga 134 ta ta’sir choralari shaklidagi hujjatlar kiritilgan. Xususan, davlat organlariga, tashkilotlariga hamda sudlarga fuqarolarning buzilgan huquqlarini tiklash yuzasidan 20 ta taqdimnoma, 36 ta xulosa, 78 ta da’vo arizalari kiritilgan. Mazkur ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 42,5 foizga oshgan.
Deputatlar Ombudsmanning 2022 yildagi faoliyati yakunlari bo‘yicha taqdim etilgan hisobotni tinglar ekan, qiynoqqa solish, shafqatsiz, g‘ayriinsoniy va qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlari qo‘llanilishining oldini olish maqsadida o‘tkazilgan monitoringlar soni va sifati o‘sib borayotganini alohida e’tirof etishdi.
Masalan, 2022 yilda o‘tkazilgan monitoring tashriflari soni 381 marotabani (2021 yilda 177 ta monitoring tashriflari) tashkil etib, bu ko‘rsatkich 2021 yilga nisbatan 2,2 barobarga oshgan. Natijada jazoni ijro etish muassasalarida inson huquqlari hamda erkinliklari to‘g‘risidagi qonunchilikka rioya etilishi ustidan parlament nazoratini ta’minlashga erishilgan.
Shuningdek, o‘tgan yil davomida Ombudsman nomiga harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarda saqlanayotgan shaxslar, ularning yaqin qarindoshlari va himoyachilari tomonidan jami 3235 ta murojaat kelib tushgan. Ularning 52,5 foizi bevosita mahkum va mahbuslar tomonidan yuborilgan.
Ombudsman so‘roviga asosan prokuratura idoralari tomonidan olib borilgan o‘rganishlar natijasida jinoyat ishini qo‘zg‘atishni rad qilish haqidagi 43 ta (2021 yilda 32 ta) qarorning barvaqt qabul qilingani aniqlangan. Ushbu qarorlar bekor qilinib, qo‘shimcha surishtiruv va tergovga qadar tekshiruv o‘tkazish belgilangan.
Mamlakatimizda bola huquqlari, erkinliklari va ularning qonuniy manfaatlarini himoya qilish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi. Majlisda Oliy Majlisning Bola huquqlari bo‘yicha vakili (Bolalar ombudsmani)ning 2022 yildagi faoliyatiga ham to‘xtalib o‘tildi va hisobot davrida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan deputatlarga batafsil axborot berildi.
Ta’kidlanganidek, 2022 yilda Bola huquqlari bo‘yicha vakil nomiga bola huquqlari va qonuniy manfaatlari buzilishi to‘g‘risida O‘zbekiston Respublikasi jismoniy va yuridik shaxslari, bolalar hamda ularning qonuniy vakillari tomonidan 696 ta murojaatlar kelib tushgan. Shundan shaxsiy qabulda 275 ta, pochta va Ombudsmanning virtual qabulxonasi orqali 386 ta, “Ishonch telefoni” orqali 35 ta murojaatlar qabul qilingan.
Bola huquqlari bo‘yicha vakil tomonidan chet elda ota-ona qaramog‘isiz qolib ketgan bolalarni yurtimizga qaytarishda Ichki ishlar vazirligi bilan hamkorlikda 2022 yil davomida Rossiya Federatsiyasidan 37 nafar, Qozog‘iston Respublikasidan 4 nafar, Turkiya davlatidan 2 nafar voyaga yetmaganlar jami 43 nafar bola O‘zbekistonga qaytarilgan.
2022 yilda yetim va ota-ona qaramog‘isiz qolgan bolalar 11549 nafarni tashkil qilgan. Ularning 11162 nafari oilalarga va bolalar muassasalariga joylashtirilgan (9010 nafariga vasiylik-homiylik belgilangan, 2024 nafari oilalarga tarbiyaga berilgan, 128 nafari bolalar tarbiya muassasalariga joylashtirilgan). Qolgan 387 nafarini oilalarga joylashtirish choralari ko‘rilmoqda. 652 nafar bolalarning ota-onalari ota-onalik huquqini suiste’mol qilganliklari, bolalarni tarbiyalash, ularning huquq va manfaatlarini himoya qilishdan bosh tortganliklari uchun ota-onalik huquqlaridan mahrum etilgan.
Shuningdek, majlisda Ombudsmanning huquqiy tahlil, xalqaro hamkorlik, huquqiy targ‘ibot va jamoatchilik bilan aloqalar yo‘nalishidagi faoliyatlari yuzasidan ham ma’lumotlar berildi.
Majlis yakunida deputatlar tomonidan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatini yanada takomillashtirishga qaratilgan taklif va tavsiyalar bildirildi hamda ko‘rib chiqilgan mazkur masala yuzasidan tegishli qaror qabul qilindi.

Как отметила Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека Ф. Эшматова, в 2022 году значительно повысился роль Омбудсмана в совершенствовании национального законодательства в области прав человека, проведении мониторинга за его соблюдением, рассмотрении обращений граждан, повышении правосознания и информированности населения и представителей государственных органов, в международном сотрудничестве в области защиты прав и свобод человека, а также предотвращении пыток осужденных посредством регулярного посещения учреждений исполнения наказаний.
Осуществляя свою деятельность, Уполномоченный в первую очередь акцентировал внимание на анализе обращений граждан о нарушениях их прав, свобод и законных интересов, изучении информации о нарушениях прав человека, предоставлении заключений Омбудсмана о проведении правовой экспертизы законопроектов, разработке предложений к разработанным и занесенным на обсуждение законопроектам, устранении несоответствий в юридических документах, изучении международных документов в области прав человека.
Как отмечалось на заседании, всего в отчетном году на имя Омбудсмана поступило 17 761 обращение (в 2021 году – 18 738). В частности, гражданами Республики Узбекистан и лицами без гражданства, иностранными гражданами, Омбудсманами иностранных государств было направлено 14 526 обращений, еще 3 235 — лицами, содержащихся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения и их законных представителей.
В 2022 году Омбудсман представил 134 документа в виде мер воздействия организациям и должностным лицам о восстановлении их нарушенных прав при рассмотрении обращений граждан. В частности, в государственные органы, организации и суды внесено 20 представлений, 36 заключений и 78 исков о восстановлении нарушенных прав граждан. Следует отметить, что данный показатель увеличился на 42,5% по сравнению с прошлым годом.
Заслушивая отчет, представленный по итогам деятельности Омбудсмана в 2022 году, депутаты подчеркнули рост количества и качества проводимого мониторинга в целях недопущения применения пыток, жестокого, бесчеловечного и унижающего достоинство человека обращения и наказания.
В частности, в 2022 году проведено 381, а в 2021 году — 177 мониторинговых посещений, то есть в 2,2 раза больше. В результате достигнуто обеспечение парламентского контроля за соблюдением законодательства о правах и свободах человека в учреждениях исполнения наказаний.
Также за прошедший год в Омбудсман поступило в общей сложности 3 235 обращений от лиц, содержащихся в местах с ограниченной свободой передвижения, их близких родственников и защитников. 52,5 процента из них были отправлены непосредственно осужденными и заключенными.
В результате изучений, проведенных органами прокуратуры на основе запроса Омбудсмана определено, что 43 (32 в 2021 году) постановления об отказе в возбуждении уголовного дела вынесены преждевременно. Они были отменены и определено провести расследование до начала дополнительного дознания и следствия.
В нашей стране защита прав, свобод и законных интересов детей стала одним из приоритетных направлений государственной политики. На заседании также обсуждена деятельность Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка (Детского Омбудсмана) за 2022 год, депутатам дана подробная информация о проведенной деятельности за отчетный период.
В частности, в 2022 году от физических и юридических лиц Республики Узбекистан, детей и их законных представителей поступило 696 обращений о нарушении прав и законных интересов детей. Из них 275 на личном приеме, 386 — по почте и через виртуальную приемную Омбудсмана, 35 — по «горячей линии».
Уполномоченным по правам ребенка в сотрудничестве с Министерством внутренних дел в нашу страну удалось вернуть детей, оставшихся за границей без попечения родителей: 37 — из Российской Федерации, 4 — из Республики Казахстан, 2 —несовершеннолетних из Турции, всего в 2022 году 43 ребенка были возвращены в Узбекистан.
В 2022 году число детей-сирот и оставшихся без попечения родителей составило 11 549. Из них 11 162 (96,7 процента) были устроены в семьи и детские учреждения (9 010 — переданы под опеку и попечительство, 2 024 — семьям на воспитание, 128 — помещены в детские воспитательные учреждения). Принимаются меры по устройству оставшихся 387 детей (3,3 процента) в семьи. Родители еще 652 были лишены родительских прав за злоупотребление родительскими правами, отказ воспитывать детей, защищать их права и интересы.
На заседании также была представлена информация о деятельности Омбудсмана в сфере правового анализа, международного сотрудничества, правового продвижения и связей с общественностью.
По итогам заседания депутаты высказали предложения и рекомендации по дальнейшему совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана), принято соответствующее решение.