Inson huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarining himoya qilinishi hamda uning amalda oliy qadriyatga aylanishi Ombudsman faoliyatining muhim yo‘nalishi hisoblanadi. Shu bois, fuqarolar murojaatlari bilan ishlash uning faoliyatida asosiy o‘rin tutadi.
Insonning yashash, erkinlik va shaxsiy daxlsizlikka bo‘lgan huquqlarining ta’minlanganlik holatlari Ombudsmanning 2022 yildagi faoliyati davomida e’tibor markazida bo‘ldi. Ombudsman tomonidan murojaatlarni o‘z vaqtida hamda sifatli ko‘rilishini ta’minlash, fuqarolarning buzilgan huquqlari va qonuniy manfaatlarini tiklash borasida salmoqli ishlar qilindi.
Bu haqda parlament quyi palatasidagi “Adolat” SDP fraksiyasining navbatdagi yig‘ilishida ta’kidlandi. Unda Oliy Majlis Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning 2022 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti eshitildi.
Qayd etilganidek, hisobot yilida Ombudsman nomiga jami 17761 ta murojaat kelib tushgan. Ularning 14526 tasi O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslardan, chet el fuqarolaridan va xorijiy davlatlar ombudsmanlaridan, 3235 tasi jazoni ijro etish muassasalaridan yuborilgan.
Murojaatlar viloyatlar kesimida aholi sonidan kelib chiqib tahlil qilinganda eng ko‘p masalalar Toshkent shahri, Qashqadaryo, Surxondaryo, Navoiy va Jizzax viloyatlariga to‘g‘ri kelishi aniqlangan.
F.Eshmatovaning ta’kidlashicha, Ombudsmanga fuqarolardan tibbiy yordam olish huquqi yo‘nalishida murojaatlar soni oshib bormoqda. Xususan, 2022 yilda ushbu yo‘nalishda 184 ta murojaat kelib tushib, ularning 76 tasi Ombudsmanning nazoratiga olingan.
Hisobot davrida Ombudsman tomonidan sudda ijtimoiy huquqlar ta’minlanishi yo‘nalishida 599 ta murojaat ko‘rib chiqilib, ularning 166 tasi Ombudsman nazoratiga olindi. Shaxsiy huquq va erkinliklarni amalga oshirish masalasida kelib tushgan 1601 ta murojaatning 253 tasi nazoratga olinib, ularning salmoqli qismi ijobiy hal etildi.
Taqdim etilgan axborotga ko‘ra, hisobot yilida Ombudsman nomiga fuqarolardan huquqni muhofaza qiluvchi organlar xodimlari tomonidan tergov ishlarini olib borishda qonunchilik talablarining buzilish holatlari yuzasidan ham murojaatlar kelib tushgan.
O‘tgan davrda Ombudsman nomiga boshqa masalalar bo‘yicha 333 ta murojaat kelib tushgan bo‘lsa, ularning 97 tasi Ombudsmanning shaxsiy qabulini so‘rab qilingan, 69 tasi korrupsiyaga oid, 132 tasi turli mavzularda hamda 35 tasi chet eldagi fuqarolar huquqlariga doir murojaatlarni tashkil qildi.
Yig‘ilishda deputatlar tomonidan Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) faoliyatini yanada takomillashtirishga qaratilgan bir qator taklif va tavsiyalar berildi.
Ombudsman hisoboti fraksiya a’zolarida katta qiziqish uyg‘otdi va mazkur masala yuzasidan ko‘plab savollarga javoblar olindi. Savol-javoblardan so‘ng, Ombudsman hisoboti ma’qullandi.

Основным вопросом повестки дня фракции стал — отчет Омбудсмана
Защита прав, свобод и законных интересов человека, как наивысшей ценности является важным направлением деятельности Омбудсмана. Поэтому работа с обращениями граждан занимает основное место в его деятельности.
В ходе деятельности Омбудсмена в 2022 году основной акцент был сделан на обеспечение прав человека на жизнь, свободу и неприкосновенность частной жизни. Омбудсманом проведена весомая работа по обеспечению своевременного и качественного рассмотрения обращений, восстановлению нарушенных прав и законных интересов граждан.
Об этом было подчеркнуто на очередном заседании фракции СДП «Адолат» в нижней палате парламента, где заслушана информация о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) за 2022 год.
Отмечалось, всего в отчетном году в Омбудсман поступило 17 761 обращение. Из них от граждан и лиц без гражданства Республики Узбекистан, иностранных граждан и Уполномоченных иностранных государств получено 14 526, еще 3 235 — от учреждений исполнения наказаний.
При анализе обращений по численности населения в разрезе регионов определено, что больше всего вопросов приходится на город Ташкент, Кашкадарьинскую, Сурхандарьинскую, Навоийскую и Джизакскую области.
По словам Ф.Эшматовой, наблюдается рост обращений в Омбудсман в сфере обеспечения права на получение медицинской помощи от граждан. В частности, в 2022 году по данному направлению поступило 184 обращения, 76 из них взяты на контроль Омбудсмана.
За отчетный период Омбудсманом рассмотрено 599 обращений по обеспечению в суде социальных прав, из них 166 взяты под контроль Уполномоченного. Еще 253 из 1 601 обращения по обеспечению личных прав и свобод были также взяты на контроль, значительная часть из них решена положительно.
Согласно предоставленной информации, в отчетном году в Омбудсман также поступили обращения от граждан по фактам нарушения требований законодательства сотрудниками правоохранительных органов при проведении следственной работы.
Кроме того, за истекший период на имя Уполномоченного по другим вопросам поступило 333 обращения, из них 97 — о личном приеме Омбудсмана, 69 — по вопросам коррупции, 132 — по другим вопросам, еще 35 ​​— по правам граждан, находящихся за границей.
На заседании депутаты внесли ряд предложений и рекомендаций по дальнейшему совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана).
Доклад Уполномоченного вызвал большой интерес у членов фракции, на все вопросы даны соответствующие ответы. После вопросов и ответов информация Омбудсмана был утвержден.