Bir xonadonda 2 nafar nogironligi bor shaxs yashasa, ularning faqat bittasiga ijtimoiy yordam ko‘rsatiladimi?
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga Navoiy shahrida yashovchi fuqaro V.N. 1-guruh nogironligi bo‘lgan ukasi S.N.ga ijtimoiy yordam ko‘rsatilmayotganidan norozi bo‘lib murojaat qildi.
Ushbu murojaat Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakili Shuhrat Jo‘rayevga joyiga chiqib o‘rganish uchun yuborildi.  Mintaqaviy vakil Viloyat tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish boshqarmasi, Pensiya va nafaqalarni tayinlash, Mahalla va nuroniylarni qo‘llab-quvvatlash bo‘limlari masʼullari ishtirokida ishchi guruh tuzib, murojaatni joyiga borib o‘rgandi. Murojaatchi va uning ukasi bilan suhbat o‘tkazildi, masalaga tegishli hujjatlar o‘rganildi.
Aniqlanishicha, bir xonadonda nogironligi bo‘lgan aka-uka fuqarolar yashashadi.  Ularning har ikkalasi ko‘z kasalliklari bo‘yicha 1-guruh nogironi sifatida ro‘yxatda turadi. Lekin ularning bittasigagina imtiyozlar belgilangan. Yaʼni, akasi tegishli qonun hujjatlariga ko‘ra, Navoiy shahar tibbiy-ijtimoiy xizmatlarni rivojlantirish bo‘limi tomonidan biriktirilgan ijtimoiy xodim belgilangan grafik asosida ijtimoiy xizmat ko‘rsatib keladi hamda har oyda bepul yetkazib beriladigan oziq-ovqat mahsulotlari, gigiyena tovarlari o‘rniga bazaviy hisoblash miqdorining 1 baravarida  qo‘shimcha to‘lovlar berib kelinadi. 1-guruh nogironi bo‘lgan uka esa hech qanday yordam olmaydi.
Fuqaro S.N.ni yakka-yolg‘izlar ro‘yxatiga kiritish va belgilangan imtiyozlardan foydalanishi uchun tegishli tashkilotlarga murojaat qilindi va Ombudsman xulosasi yuborildi. Hozirda unga uy ishlarida yordam qilish uchun ijtimoiy xodim biriktirildi va har oyda qo‘shimcha to‘lov amalga oshirilishi taʼminlandi. Uzoq vaqtdan beri hal bo‘lmagan murojaat Ombudsman aralashuvidan so‘ng ijobiy yechim topdi.

Если в одном доме проживают два человека с ограниченными возможностями, только один из них будет получать социальную помощь?
Житель города Навои В.Н. обратился к Уполномоченному Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсману) с жалобой на отсутствие социальной помощи его брату С.Н., имеющему инвалидность 1 группы.
Данное обращение было направлено региональному представителю Омбудсмана в Навоийской области Шухрату Джураеву для изучения на месте.  Региональный представитель сформировал рабочую группу с участием руководителей областного управления развития медико-социального обслуживания, назначение Пенсий и пособий, отдела Поддержки махалли и старшего поколения и выехал на место для изучения обращения. Были опрошены заявитель и его брат, изучены документы по данному вопросу.
Выяснилось, что в одной квартире проживают братья, имеющие инвалидность.  Оба они числятся инвалидами 1 группы по глазным заболеваниям. Но только один из них получает социальную помощь. То есть, согласно соответствующему законодательству, социальный работник, назанченный  Департаментом развития медико-социального обслуживания города Навои, оказывает социальные услуги старшему брату по установленному графику, и вместо ежемесячно доставляемых бесплатных продуктов питания и средств гигиены производятся дополнительные выплаты в размере в 1 раз больше суммы основного расчета. Младший брат с 1 группой инвалидности никакой помощи не получает.
Для включения гражданина С.Н. в список одиноких граждан и назначения ему установленных льгот было направлено заключение Омбудсмана  в соответствующие организации. В настоящее время за гражданином закреплен социальный работник для оказания помощи в работе по дому и обеспечена назначение ежемесячной выплаты.