Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasida Ombudsman hisoboti eshitildi
2022 yil 9 mart kuni Oliy Majlis Senati Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasining majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda senatorlar, ekspertlar, mutasaddi vazirlik va idoralar vakillari hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Qo‘mita majlisida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman)ning 2021 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti eshitildi.
Yig‘ilishda qayd etilishicha, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘z faoliyatini, asosan, fuqarolar murojaatlari bilan ishlashga, qonunchilikni va normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirishga hamda inson huquqlarini taʼminlash bo‘yicha monitoringga faoliyatiga, Qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarining oldini olishga qaratilgan faoliyatga, inson huquqlari va erkinliklari sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga hamda Ombudsman faoliyatining ochiqligi va shaffofligiga qaratgan.
Hisobot yilida Ombudsman nomiga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan jami 18738 ta murojaat kelib tushgan.
Xususan majlisda Ombudsmanga xotin-qizlardan yuborilayotgan murojaatlar tahlili hamda qo‘mita bilan hamkorlikni kuchaytirish masalalar muhokama qilindi.

В Комитете по вопросам женщин и гендерному равенству был заслушан ежегодный отчёт Уполномоченного по правам человека
9 марта 2022 года состоялось заседание Комитета по вопросам женщин и гендерному равенству Сената Олий Мажлиса.
В нем приняли участие сенаторы, эксперты, представители профильных министерств и ведомств, а также представители СМИ.
На заседании Комитета заслушан ежегодный отчёт Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) о деятельности в 2021 году.
На встрече было отмечено, что Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) занимался в своей деятельности, в основном, рассмотрением обращений граждан, совершенствованием нормативно-правовой базы, мониторингом соблюдения прав человека, деятельностью направленной на предотвращению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, развитие международного сотрудничества в области прав и свобод человека, а также на обеспечение открытости и прозрачности деятельности Омбудсмана.
Всего за отчетный год к Омбудсману поступило 18 738 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и уполномоченных иностранных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и иных юридических лиц.
В частности, на встрече обсуждался анализ обращений женщин к Омбудсману и укрепление сотрудничества с Комитетом.