Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasida Ombudsman hisoboti eshitildi
2022 yil 9 mart kuni Oliy Majlis Senati Xotin-qizlar va gender tenglik masalalari qo‘mitasining majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda senatorlar, ekspertlar, mutasaddi vazirlik va idoralar vakillari hamda ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Qo‘mita majlisida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman)ning 2021 yildagi faoliyati to‘g‘risidagi hisoboti eshitildi.
Yig‘ilishda qayd etilishicha, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) o‘z faoliyatini, asosan, fuqarolar murojaatlari bilan ishlashga, qonunchilikni va normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirishga hamda inson huquqlarini taʼminlash bo‘yicha monitoringga faoliyatiga, Qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarining oldini olishga qaratilgan faoliyatga, inson huquqlari va erkinliklari sohasida xalqaro hamkorlikni rivojlantirishga hamda Ombudsman faoliyatining ochiqligi va shaffofligiga qaratgan.
Hisobot yilida Ombudsman nomiga O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari, xorijiy davlatlar fuqarolari va ombudsmanlari, fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, jamoat tashkilotlari va boshqa yuridik shaxslardan jami 18738 ta murojaat kelib tushgan.
Xususan majlisda Ombudsmanga xotin-qizlardan yuborilayotgan murojaatlar tahlili hamda qo‘mita bilan hamkorlikni kuchaytirish masalalar muhokama qilindi.

The annual report of the Authorized Person for Human Rights was heard at the Committee on Women and Gender Equality
On March 9, 2022, a meeting of the Committee on Women and Gender Equality of the Senate of the Oliy Majlis was held.
It was attended by senators, experts, representatives of relevant ministries and departments, as well as media representatives.
At the meeting of the Committee, the annual report of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) on activities in 2021 was heard.
At the meeting, it was noted that the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) was engaged in her activities mainly in considering citizens' appeals, improving the legal framework, monitoring the observance of human rights, and activities aimed at preventing torture and other cruel, inhuman or degrading the dignity of types of treatment and punishment, the development of international cooperation in the field of human rights and freedoms, as well as ensuring the openness and transparency of the activities of the Ombudsman.
In total, during the reporting year, the Ombudsman received 18,738 appeals from citizens of the Republic of Uzbekistan, citizens and ombudsmen of foreign states, stateless persons, public organizations and other legal entities.
In particular, the meeting discussed the analysis of women's appeals to the Ombudsman and the strengthening of cooperation with the Committee.