O‘zbekiston va Qirg‘iziston Ombudsmanlarining o‘zaro hamkorligi mustahkamlanmoqda
2022 yilning 4 mart kuni «BMT Global aksilterror strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Qo‘shma harakatlar rejasi doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqaviy hamkorligi» mavzusida xalqaro anjumani doirasida Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (Ombudsman) Feruza Eshmatova hamda Bolalar Ombudsmani Aliya Yunusova Qirg‘iziston Respublikasining Inson huquqlari bo‘yicha vakili o‘rinbosari Albert Kolopov bilan uchrashishdi.
Uchrashuvda mamlakatimizda inson huquqlarini taʼminlash, aholi murojaatlari bilan ishlash jarayoniga yangi mexanizmlarning tatbiq etilishi, qiynoqlarni oldini olish, ochiqlik va shaffoflikni taʼminlash, so‘z erkinligini mustahkamlash, bola huquqlarini himoya qilish borasida amalga oshirilgan ishlar haqida so‘z bordi.
Shuningdek, Qirg‘iziston Respublikasining Inson huquqlari bo‘yicha vakili o‘rinbosari ham Ombudsmanga kelib tushayotgan murojaatlar tahlili hamda harakatlanish erkinligi cheklangan muassasalaridagi o‘rganish tadbirlarining tartibi haqida maʼlumot berdi.
O‘zaro muloqot chog‘ida inson huquqlarini taʼminlash, murojaatlarni ko‘rib chiqishda Markaziy Osiyo davlatlari Ombudsmanlarining o‘zaro hamkorlikda ishlashi muhim ekanligi qayd etildi va hamkorlik yo‘nalishlari belgilandi.

Cooperation between the Ombudsmen of Uzbekistan and Kyrgyzstan is strengthening
On March 4, 2022, within the framework of the International Conference on the topic “Regional cooperation of Central Asian countries within the framework of the Joint Action Plan for the Implementation of the UN Global Counter-Terrorism Strategy”, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights  (Ombudsman) Feruza Eshmatova and Ombudsman for Children’s Rights Aliya Yunusova met with the Deputy Ombudsman of the Kyrgyz Republic Albert Kolopov.
At the meeting, they discussed the ongoing work in our country to ensure human rights, the introduction of new mechanisms in the process of working with appeals, the prevention of torture, ensuring openness and transparency, strengthening freedom of speech, protecting the rights of children.
The Deputy Ombudsman for Human Rights of the Kyrgyz Republic also informed the Ombudsman about the analysis of complaints and the procedure for conducting familiarization activities in institutions with restricted freedom of movement.
During the dialogue, the importance of cooperation between the Ombudsmen of the Central Asian countries in ensuring human rights and handling complaints was noted and areas of cooperation were identified.