“Ҳуқуқ билимдони”  Омбудсман викторинаси ғолиблари тақдирланди
2024 йилнинг 2 февраль куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (oмбудсман) ҳамда Касаба уюшмалари Федерацияси томонидан “Ҳуқуқ билимдони” Омбудсман викторинасининг якуний II босқичи ўтказилди.
Инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликларини амалга оширишда имкониятлар тенглигини таъминлаш ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари таъминланишининг асосий принципларидан бири ҳисобланади.
Жамиятда ногиронлиги бўлган болаларнинг ҳуқуқ соҳасига бўлган қизиқишини ҳамда билимларини оширишга қаратилган мазкур лойиҳа 3 декабрь – Халқаро ногиронлар куни ҳамда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларация қабул қилинганининг 75 йиллиги муносабати билан ўтган йилнинг декабрь ойида старт олган эди.
2 босқичдан иборат ушбу Викторинада Тошкент ва Фарғона вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрида жойлашган таянч ҳаракати шикастланган болалар учун мактаб-интернатларининг 750 нафарга яқин ўқувчилари қамраб олинган. Хусусан, Ангрен шаҳридаги 34-сонли ва Қўқон шаҳридаги 9-сонли ва Олмазор туманидаги 100-сонли таянч ҳаракати шикастланган болалар учун мактаб-интернатлари ўқувчилари викторинанинг 1-босқичида иштирок этишган.
Омбудсман викторинанинг якуний босқичида ҳудудлардан энг юқори балл тўплаган 10 нафар ўқувчи иштирок этди.
Викторина иштирокчилари билимлари лойиҳа ташаббускорлари,  сенатор ва депутатлар, Болалар Омбудсмани ҳамда хусусий олий таълим муассасаси проректори томонидан баҳоланди.
Иштирокчилар белгиланган вақт ичида берилган назарий ва ҳаётий воқеалардан келиб чиққан тузилган амалий саволларга жавоб беришди.
Дастлаб Викторинанинг финал босқичига етиб келган 6 нафар иштирокчиларга ташаккурнома ва эсдалик совғалари топширилди.
Шундан сўнг ҳакамлар ҳайъати аъзолари томонидан берилган баллар асосида аниқланган ғолиблар диплом ва эсдалик совғалари билан тақдирланишди.
1-ўрин Зумрад Эркинова Ангрен шаҳридаги 34-сонли таянч ҳаракати шикастланган болалар учун мактаб-интернати ўқувчиси
2-ўрин Фотима Ризаева Қўқон шаҳридаги 9-сонли таянч ҳаракати шикастланган болалар учун мактаб-интернат ўқувчиси
3-ўрин Оятулло Зоиров Олмазор туманидаги 100-сонли таянч ҳаракати шикастланган болалар учун мактаб-интернати ўқувчиси
Маълумот учун: Ногиронлар ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциянинг 24-моддасига мувофиқ, Иштирок этувчи давлатлар ногиронларнинг таълим олиш ҳуқуқини эътироф этади. Иштирок этувчи давлатлар ушбу ҳуқуқни камситмасдан ва имкониятлар тенглиги асосида амалга ошириш мақсадларида барча даражаларда инклюзив таълимни ва бутун умри давомида ўқитилишларини таъминлайди.

Один из основных принципов обеспечения прав лиц с ограниченными возможностями – это обеспечение равенства возможностей при реализации их прав и свобод.
Проект "Ҳуқуқ билимдони" был запущен в декабре прошлого года в связи с празднованием 3 декабря Международного дня инвалидов и 75-летия принятия Всемирной декларации прав человека. Целью проекта является повышение интереса и знании детей с инвалидностью в области права.
Викторина состояла из двух этапов, в которых участвовали около 750 учащихся из школ-интернатов для детей с нарушениями опорно-двигательного аппарата из Ташкентской и Ферганской областей, а также города Ташкента.
В первом этапе приняли учащиеся школ-интернатов № 34 города Ангрен, № 9 города Коканд и № 100 Алмазарского района.
В финальном этапе викторины приняли участие 10 учащихся из разных регионов, которые набрали наивысшие баллы.
Знания участников викторины оценивали инициаторы проекта, включая сенаторов, депутатов, Детского омбудсмана и проректора частного высшего учебного заведения.
Участники ответили на теоретические и практические вопросы, созданные на основе реальных жизненных ситуации, заданные участникам в течение установленного периода времени.
6 участникам, добравшихся до финального этапа викторины были вручены почетные грамоты и памятные подарки.
На основании подсчета голосов и суммированию набранных баллов были определены 1, 2 и 3 места.
1 место: Зумрад Эркинова-ученица школы-интерната № 34 г. Ангрена для детей с нарушениями функции опорно-двигательного аппарата.
2 место: Фотима Ризаева - ученица школы-интерната № 9 г. Коканда для детей с нарушениями функции опорно-двигательного аппарата.
3 место: Оятулло Зоиров-ученик школы-интерната № 100 Алмазарского района для детей с нарушениями функции опорно-двигательного аппарата.
Особо важно отметить, что согласно статье 24 Конвенции о правах инвалидов, государства-участники обязаны признавать право лиц с инвалидностью на образование. Они должны обеспечивать инклюзивное образование на всех уровнях и обучение в течение всей жизни без дискриминации и на основе равенства возможностей.