МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича Комиссиясининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди
2023 йилнинг 29 ноябрь куни Минск шаҳрида МДҲ Инсон ҳуқуқлари бўйича Комиссиясининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди. Гибрид шаклида бўлиб ўтган муҳокамаларда Ўзбекистон, Арманистон, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Россия, Тожикистон ҳамда Ҳамдўстлик Бош котиби ва МДҲ ижроия қўмитаси вакиллари иштирок этишди. Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси томонидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ф.Эшматова бошчилигидаги делегация аъзолари иштирок этишди. Делегация таркибида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директорининг биринчи ўринбосари М.Тиллабаев ҳам қатнашди.
Тадбирда сўз олган МДҲ Бош котиби С.Лебедев ушбу Комиссия ҳамдўстлик мамлакатларида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда муҳим восита бўлишига умид билдирди.
Йиғилишда Комиссиянинг 2024-2025 йилги иш режасига киритилган инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг аниқ механизмларини ишлаб чиқишга қаратилган чора-тадбирлар ва бошқа ташкилий масалалар муҳокама қилинди.
Шунингдек, Комиссия аъзолари ушбу йўналишда МДҲга аъзо давлатлар ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаши таъкидланди ва Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганлигининг 75 йиллиги муносабати билан баёнот қабул қилинди.

Состоялось первое заседание Комиссии СНГ по правам человека
29 ноября 2023 года в г. Минск состоялось первое заседание Комиссии СНГ по правам человека. В дискуссиях, прошедших в гибридном формате, приняли участие представители Узбекистана, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, России, Таджикистана, а также Генеральный секретарь Содружества и Исполнительный комитет СНГ. Во встрече приняли участие члены делегации Республики Узбекистан во главе с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) Ф.Эшматовой. В составе делегации также участвовал Первый заместитель директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека М.Тиллабаев.
Выступая на мероприятии, Генеральный секретарь СНГ С.Лебедев выразил надежду на то, что данная Комиссия станет важным инструментом в защите прав человека в странах Содружества.
На заседании были обсуждены меры, направленные на разработку конкретных механизмов защиты прав человека включенные в план работы Комиссии на 2024-2025 годы и другие организационные вопросы.
Также было отмечено, что члены Комиссии будут и дальше укреплять взаимное сотрудничество государств-участников СНГ в этом направлении, и принято Заявление по случаю 75-й годовщины Всеобщей декларации прав человека.