Италияда “Жаҳонда Омбудсманнинг ўрни: ҳақиқат ва имконият ўртасида” мавзусидаги халқаро конференция ўз ишини бошлади
2023 йилнинг 21 сентябрь куни Италия бош Омбудсмани - Италия Омбудсманларининг Миллий мувофиқлаштирувчиси томонидан Рим шаҳрида “Жаҳонда Омбудсманнинг ўрни: ҳақиқат ва имконият ўртасида” мавзусидаги халқаро конференция ўз ишини бошлади. Ушбу нуфузли тадбирда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ҳам иштирок этмоқда.
Дунёдаги кўплаб давлатларининг Омбудсманларини жамлаган мазкур конференция инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишдаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва ўзаро тажриба алмашишга қаратилгани билан аҳамиятлидир. Унда Омбудсманларнинг фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишда давлат идоралари билан ҳамкорлиги, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда рақамлаштириш механизмлари, глобал инқирозларда инсон ҳуқуқларининг таъминланиши, малакали тиббий ёрдам олиш ҳуқуқи каби масалалар бўйича тажрибалари ўрганилади.
Тадбирда сўзга чиққан, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш йўналишида амалга оширилган кенг қамровли ислоҳотларга тўхталар экан, бу жараёнда Омбудсман институти олдида турган вазифаларга урғу берди. Айниқса, мурожаатлар билан ишлаш орқали бузилган ҳуқуқларни тиклаш,  пенитенциар муассасаларга ўтказиладиган мониторинг ташрифларининг аҳамиятига алоҳида эътибор қаратди.
БМТ ТДнинг Ўзбекистондаги ваколатхонасининг "Ўзбекистонда қонун устуворлиги ва инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишни мустаҳкамлаш" лойиҳаси кўмагида Италияга амалга оширилган ташриф доирасида қатор икки томонлама учрашувлар ўтказиш ҳам назарда тутилган.

В Италии стартовала международная конференция «Роль омбудсмена в мире: между реальностью и возможностью»
21 сентября 2023 года омбудсменом Италии – Национальным координатором итальянских омбудсменов в г. Риме стартовала международная конференция на тему «Роль омбудсмена в мире: между реальностью и возможностью». В этом важном мероприятии также принимает участие Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова.
Данная конференция, собравшая омбудсменов многих стран мира, значима тем, что она направлена на укрепление сотрудничества в области защиты прав и свобод человека и обмен взаимным опытом. В рамках мероприятия рассматривается опыт омбудсменов в сотрудничестве с государственными органами в сфере защиты прав и свобод граждан, использование механизмов цифровизации в защите прав человека, обеспечение прав человека в условиях глобальных кризисов и права на квалифицированную медицинскую помощь.
Выступая на мероприятии, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) рассказала о широкомасштабных реформах, реализуемых в направлении обеспечения прав человека в нашей стране, и отметила задачи, стоящие перед институтом Омбудсмена в этом процессе. В частности, ею подчеркнута важность восстановление нарушенных прав посредством рассмотрения обращений и мониторинговых посещений пенитенциарных учреждений.
При поддержке проекта «Укрепление верховенства закона и защита прав человека в Узбекистане» представительства ПРООН в Узбекистане запланированы ряд двусторонних встреч в рамках данного визита в Италию.