Дилшод Тўрахўжаевнинг қийноқлар бўйича Президентга мурожаати юзасидан Омбудсман расмий муносабати
Маълумки, ижтимоий тармоқларда тадбиркор Дилшод Тўрахўжаевнинг қийноқлар бўйича Президентга мурожаати кенг муҳокамаларга сабаб бўлган эди.
Қайд этиш лозимки, Д.Тўрахўжаевнинг қийноққа солингани бўйича дастлабки хабарлар тарқалиши билан, яъни 2023 йил 6 май куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва унинг ҳузуридаги Жамоатчилик гуруҳлари аъзолари 1-сон Тергов ҳибсхонасига бориб, у билан ҳоли тарзда суҳбатлашган.
Ўтказилган суҳбатлар давомида Д.Тўрахўжаев унга нисбатан Наманган вилояти Поп тумани Ички ишлар бўлимида ва кейинчалик Тошкент шаҳар Ички ишлар бош бошқармасида руҳий ва жисмоний босим ўтказилгани, қийноқлар натижасида айбига иқрор бўлганини маълум қилган.
Шу куннинг ўзида Д.Тўрахўжаевнинг қийноққа солинганлиги ҳолати юзасидан олиб борилаётган терговга қадар текширув ҳаракатлари ҳар томонлама, тўлиқ ва қонуний ўтказилишини таъминлаш юзасидан Бош прокуратурага Омбудсман талабномаси киритилган эди.
Ҳозирда прокуратура органлари томонидан олиб борилаётган терговга қадар текширув ҳаракатлари якунланмагани сабабли, Омбудсман талабномасига якуний жавоб тақдим этилмаган.
Эслатиб ўтамиз, Омбудсманнинг тергов-суриштирув ҳаракатларини ўтказиш ваколати йўқ. Омбудсманга юборилган қийноққа оид мурожаатлар Жиноят-процессуал кодексига мувофиқ ўрганиб чиқиш ва тегишли чора кўриш бўйича Бош прокуратурага йўналтирилади.
Д.Тўрахўжаевнинг адвокати томонидан ўқиб эшиттирилган мурожаатда тадбиркорнинг соғлиғи ёмон эканлиги, унга малакали шифокор ёрдами ҳамда МРТ ва УЗИ текширувларидан ўтказилиши кераклиги баён этилган. Шу боис, 2023 йил 15 июнь куни Омбудсман ва унинг ҳузуридаги Жамоатчилик гуруҳлари аъзолари 1-сон Тергов ҳибсхонасига ташриф буюриб, Д.Тўрахўжаев билан учрашди ва ҳоли тарзда суҳбат ўтказишди.
Д.Тўрахўжаев 1-сон Тергов ҳибсхонаси ходимлари ва шароитдан шикояти йўқлиги, фақат тўлиқ тиббий текширувдан ўтказилмаганлиги, унга нисбатан қийноқ қўлланилгани бўйича терговга қадар текширув ҳаракатлари чўзилаётганлиги ва уни қийноққа солган ходимларга нисбатан чора кўрилмаётганидан шикоят қилди.
Омбудсман томонидан Д.Тўрахўжаевга малакали тиббий ёрдам кўрсатилиши ва тиббий текширувдан ўтказилишини ташкиллаштириш бўйича чоралар кўрилмоқда. Шунингдек, унинг шикояти бўйича Бош прокуратурага Омбудсманнинг назорат хати чиқарилди.

The official position of the Ombudsman on the appeal of Dilshod Torakhodzhaev to the President about the use of torture against him
It is known that the appeal of businessman Dilshod Torakhodzhaev to the President about torture caused widespread discussions in social networks.
It should be noted that with the dissemination of initial information about the use of torture against Torakhodzhaev D., that is, on May 6, 2023, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and members of public groups under her leadership visited pre-trial detention center No. 1 and had a conversation with given citizen.
During the conversation, Torakhodzhaev D. stated that he was subjected to moral and physical pressure in the police department of the Popsky district of Namangan region, and then in the internal affairsdepartment of Tashkent city, and as a result of torture, he confessed to committing a crime.
On the same day, the Ombudsman's petition was sent to the Prosecutor General's Office to ensure a comprehensive, complete and legal investigation of cases of torture against D. Torakhodzhaev.
The Prosecutor's Office has not provided a final answer to the Ombudsman's appeal, as pre-investigation actions have not been completed.
It should be noted that the Ombudsman does not have the authority to conduct investigations. Complaints of torture submitted to the Ombudsman are sent to the Prosecutor General's Office for investigation and appropriate action in accordance with the Code of Criminal Procedure of the Republic of Uzbekistan.
The appeal, read out by lawyer D. Torakhodzhaev, states that the businessman's state of health is unsatisfactory, he needs the help of a qualified doctor and MRI and ultrasound examinations. Therefore, on June 15, 2023, the Authorized Personand members of public groups under the Ombudsman visited SIZO No. 1, met with D. Torakhodzhaev and had an individual conversation.
D. Turakhuzhaev stated that he had no complaints about the employees of SIZO No. 1 and the conditions of detention, only that a full medical examination had not been carried out, that pre-investigation actions on the fact of torture against him were dragging on, and with regard to the employees who tortured him no action has been taken so far.
The Ombudsman is taking measures to organize the provision of qualified medical care and medical examination to D. Torakhodzhaev. Also, on the basis of his complaint, a control letter from the Ombudsman was sent to the Prosecutor General's Office.