“Омбудсман клуби”га аъзо энг фаол талабалар тақдирланди
2022 йилнинг 6 октябрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва Тошкент давлат юридик университети ўртасида имзоланган ҳамкорлик меморандуми доирасида талабалар билан очиқ мулоқот ўтказилди.
Мазкур учрашувни “Омбудсман клуби”га аъзо бўлиш истагида бўлган талабаларни Омбудсман фаолияти билан яқиндан таништириш ва улар билан ўзаро фикр алмашиш ҳамда фаол клуб аъзоларини тақдирлаш мақсадида ташкил этилди.
Учрашувда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова талабаларга Омбудсман институтининг асосий фаолият йўналишлари билан таништирди.
Таъкидланишича, ҳозирда дунёнинг 200 га яқин мамлакатида Омбудсман институти жорий этилган ва улар мустақил ташкилот сифатида фаолият юритади. МДҲ давлатлари орасида эса Ўзбекистонда биринчилардан бўлиб 1995 йил 23 февраль куни Омбудсман институти жорий этилган. Ўтган давр мобайнида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) кўплаб фуқароларнинг жумладан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишда ўзининг муносиб ўрнига эга бўлди. Бир қанча хорижий мамлакатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар билан ўзаро ҳамкорлик тўғрисида меморандумлар имзоланди
Омбудсман – бу мамлакатдаги инсон ҳуқуқларининг бузилишига оид масалалар ҳақида бонг урадиган мустақил ташкилот ҳисобланади. Қонун бузилишига оид ҳолатлар эса фуқаролардан келиб тушаётган мурожаатлар таҳлили асосида аниқланади. Бизнинг вазифамиз, нафақат мурожаатларни кўриб чиқиш, балки масалаларни келтириб чиқараётган сабабларни аниқлаш ва уларни тизимли бартараф этишдир. Омбудсманнинг қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи эса қонун ҳужжатларида аниқланган бўшлиқларни тўлдиришда муҳим восита ҳисобланади – деди Омбудсман Феруза Эшматова.
Тошкент давлат юридик университети талабалари ва магистрлари иштирок этган очиқ мулоқот савол жавобларга бой тарзда ўтди.
Самимий руҳда ўтказилган учрашув “Омбудсман клуби”га аъзо энг фаол талабаларга фахрий ёрлиқлар топшириш маросими билан якунланди. Фаол клуб аъзолари сифатида Магистратура Давлат бошкаруви факультети1-босқич талабаси Диёра Абдуллаева, Халқаро ҳуқуқ факультети 4-босқич талабаси Динора Султонова, Оммавий Ҳукук факультети 4-босқич талабаси Барно Бобомуродова ҳамда Халқаро ҳуқуқ факультети 4-босқич талабаси Динара Саидариповалар эътироф этилди.
Тадбирда таъкидланишича, “Омбудсман клуби” аъзолари дарсдан сўнг Омбудсман институти мутахассисларига бириктирилган ҳолда мурожаатлар билан ишлаш, қабулларда иштирок этиш каби йўналишларда ўз кўникмаларини оширишлари ва амалиёт ўташлари мумкин.
Учрашув савол-жавобларга бой тарзда, эркин мулоқот шаклида ўтказилди.
Эслатиб ўтамиз, “Омбудсман клуби”га ТДЮУнинг 2-4 курс талабалари ва 1-2 курс магистрантлари қабул қилиниши мумкин.

The most active student members of the "Ombudsman's Club" were awarded
On October 6, 2022, an open dialogue was held with students as part of a memorandum of cooperation signed between the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and the Tashkent State University of Law.
This meeting was organized to familiarize students wishing to become members of the Ombudsman's Club with the activities of the Ombudsman and exchange ideas with them, as well as to encourage active members of the club.
At the meeting, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova acquainted students with the main activities of the Ombudsman Institute.
It is noted that ombudsman institutions have now been introduced in 200 countries of the world and they operate as an independent organization. Among the CIS countries, on February 23, 1995, Uzbekistan was one of the first to introduce the institution of an ombudsman. Over the past period, the the Authorized Person for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) has taken a worthy place in protecting the rights and freedoms of citizens, including those held in closed institutions with limited freedom of movement. She also noted the signing of memorandums of cooperation with the national human rights institutions of a number of foreign countries.
The Ombudsman is an independent organization that reports on human rights violations in the country. Cases of violation of the law are determined on the basis of an analysis of appeals received from citizens. Our task is not only to consider appeals, but also to identify the causes of problems and systematically eliminate them.The Ombudsman's right to legislative initiative is an important tool for filling the identified gaps in legislation, said Ombudsman Feruza Eshmatova.
During an open discussion, students and undergraduates of the Tashkent State Law University received answers to their questions.
The meeting, which was held in a sincere mood, ended with the awarding ceremony for the most active student members of the Ombudsman's Club. Abdullaeva Diyora, 1st year student of the Faculty of Public Administration, Sultonova Dinora, 4th year student of the Faculty of International Law, Bobomurodova Barno, 4th year student of the Faculty of Public Law, Saidaripova Dinara, student 4th year students of the Faculty of International Law, were awarded for active participation in the activities of the club.
At the event, it was noted that members of the Ombudsman's Club, working with specialists from the Ombudsman's Secretariat, after classes can hone their skills and practice in such areas as working with appeals, participating in receptions of citizens.
The meeting was full of questions and answers, in the form of a free dialogue.
It should noted that students of 2-4 courses and masters of 1-2 courses of the TSUL can be admitted to the "Ombudsman's Club".