Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича миллий ташкилотларнинг Марказий Осиёдаги ташаббуслари доирасидаги онлайн учрашув бўлиб ўтди
2022 йилнинг 9 август куни шу йилнинг ноябрь ойида ўтказилиши режалаштирилган Марказий Осиёдаги Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича миллий ташкилотларнинг салоҳиятини оширишга қаратилган минтақавий семинар арафасида Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар раҳбарлари ва Марказий Осиё давлатлари Омбудсманлари иштирокида онлайн учрашув бўлиб ўтди.
Учрашув БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси ва БМТ Тараққиёт Дастурининг Истанбул минтақавий идораси томонидан ташкил этилди.
Онлайн мулоқотда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова, Қозоғистон Республикасидаги Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Элвира Азимова, Қирғизистон Республикаси Омбудсмани Атыр Абдураҳматова, Туркманистон Республикасининг Инсон ҳуқуқлари бўйича ваколатли вакили - Омбудсмен Яздурсун Гурбанназарова ва Тожикистон Республикаси Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссари ваколатхонаси вакили иштирок этди.
Онлайн учрашув режалаштирилган минтақавий семинарнинг устувор йўналишларини муҳокама қилиш ва ташкилий масалалар бўйича фикр алмашишга бағишланди.
Таъкидланишича мазкур семинар Марказий Омбудсманларнинг Глобал альянс томонидан аккредитациядан ўтказиш ва мақомини янгилаш, БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича  механизмлари ва қатор масалаларга бағишланади.
Учрашувда Омбудсманлар томонидан семинар кун тартибига  фуқароларнинг мурожаатларини тегишли давлат идоралари билан ҳамкорликда самарали кўриб чиқиш, фуқароларнинг мурожаатларини ўрганиш жараёнида фуқаролик жамиятининг иштирокини кучайтириш, миллий превентив механизм институтини такомиллаштириш ва аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини юксалтириш каби мавзуларни ҳам киритиш бўйича таклифлар билдирилди.
Шунингдек, Ўзбекистон томонидан сўнгги йилларда бизнес ва тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш долзарб аҳамият касб этаётгани нуқтаи назаридан минтақавий семинарга Марказий Осиёдаги Тадбиркорлар ҳуқуқлари бўйича вакиллар (Бизнес Омбудсманлар)ни ҳам жалб этиш таклиф қилинди ва у семинар ташкилотчилари томонидан маъқулланди.

Состоялась онлайн-встреча в рамках инициатив национальных правозащитных учреждений в Центральной Азии
9 августа текущего года состоялась онлайн встреча глав Национальных правозащитных учреждений – Уполномоченных по правам человека в рамках Центрально-Азиатской инициативы НПЗУ (CASI-NHRI) в преддверии регионального семинара по усилению потенциала национальных правозащитных учреждений в Центральной Азии, проведение которого запланировано в ноябре текущего года.
Встреча была организована региональным отделением Управления Верховного Комиссара ООН по правам человека для Центральной Азии и Стамбульским региональным офисом ПРООН.
На онлайн встрече принимали участие Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова, Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан Эльвира Азимова, Акыйкатчы (Омбудсмен) Кыргызской Республики Атыр Абдрахматова, Уполномоченный представитель по правам человека в Республике Туркменистан Яздурсун Гурбанназарова и представитель офиса Уполномоченного по правам человека Республики Таджикистан.
Онлайн встреча была посвящена обсуждению приоритетных направлений предстоящего семинара и обмену мнениями и предложениями по усилению деятельности национальных правозащитных учреждений.
Было отмечено, что к основным вопросам, на которые в рамках семинара будет сделан акцент относятся аккредитация в Глобальном альянсе национальных правозащитных учреждений и повышение статуса, взаимодействие с механизмами ООН по правам человека и ряд других вопросов.
На встрече омбудсмены также внесли предложения по включению в повестку дня таких тем как эффективное рассмотрение обращений граждан во взаимодействии с соответствующими государственными органами, усиление участия гражданского общества в процессе изучения обращений граждан, совершенствование национального превентивного механизма и работа с населением по повышению правовой культуры.
Кроме того, Узбекистаном было выдвинуто предложение по привлечению для участия на региональном семинаре Уполномоченных по защите прав предпринимателей стран Центральной Азии, поскольку за последние годы развитие бизнеса и защита прав предпринимателей приобретают все большую актуальность во всех странах региона. Предложение получило одобрение организаторов и участников.