Қайд этиш лозимки, намойиш куни Махсус қабулхонага ҳам ҳужум уюштирилган натижада дарвоза, деворлар ва бинога зарар етказилган.
Ташриф чоғида, ушбу Махсус қабулхонада шахсларни сақлаб туриш, овқатланиш, тиббий хизмат ҳамда маданий хордик чиқаришларига мўлжалланган шарт-шароитлар кўздан кечирилди. Шунингдек, сақланаётган фуқаролар билан сухбатлар ўтказилди.
Маълум бўлишича, Махсус қабулхонада шахсларни сақлаш хоналари (камералар) ва бошқа объектлар видеокузатув мосламалари билан тўлиқ жихозланган. Мониторингда комиссия аъзоларига кузатув тасвирлари республика бўйлаб ягона тизимга бириктирилгани ва тасвирларни ўчириб ташлашнинг имкони йўқлиги тушунтирилди.
Шунингдек, Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолат ва воқеаларни ўрганиш бўйича тузилган комиссия аъзолари Қорақалпоғистондаги нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан ҳам учрашишди.
Маълумки, жамиятимизда ННТнинг ўрни тобора мустаҳкамланиб бормоқда. Улар бевосита ҳалқ орасида юриб, уларнинг кайфиятларини ва масалаларини ўрганишда анча фаол
Учрашувда “Истиқбол авлод” ННТ Нукус филиали, “Юксак салоҳият” ННТ, Болалар ва оилани қўллаб-қувватлаш ассоциацияси ҚР филиали ва бошқа ННТлар вакиллари иштирок этишди.

Члены комиссии посетили специальную приемную, предназначенную для отбывания 15 дневного административного наказания
Следующим пунктом назначения членов комиссии стала специальная приемная Службы общественной безопасности и отдела общественного порядкаМВД Республики Каракалпакстан для приема и содержания лиц, подвергнутых административному аресту.
Следует отметить, что в день демонстрации обстрелу подверглась также специальная приемная, в результате которого были повреждены ворота, стены и само здание.
В ходе визита в специальной приемной были изучены условия содержания лиц, питание, медицинское обслуживание и условия, созданные для культурного отдыха. Также были проведены беседы с задержанными гражданами.
Как было выявлено, камерыв специальной приемной, предназначенные для содержания лиц полностью оборудованы камерами видеонаблюдения и другими объектами с устройствами видеонаблюдения. В ходе мониторинга членам комиссии разъяснили, чтозаписи видеонаблюдения прикреплены к единой системе по всей республике и удалить записи невозможно.
Также члены комиссии, сформированной для изучения ситуации и событий в Республике Каракалпакстан, встретились с представителями негосударственных некоммерческих организаций в Каракалпакстане.
Как известно, роль ННО в нашем обществе все больше усиливается. Они находятся непосредственно среди народа и проявляют большую активность в изучении их настроения и проблем.
Во встрече приняли участие представители НукусскогофилиалаННО «Истикболавлод», «Юксаксалоҳият», Каракалпакского филиала Ассоциации по поддержке детей и семьи и других ННО.