Мазкур мурожаат ўрганиш учун Омбудсманнинг Қорақалпоғистон Республикасидаги минтақавий вакили Зухра Реймовага юборилди.
Минтақавий вакил мурожаатчининг уй манзилига маъсул сектор раҳбари, маҳалла бўлим бошлиғи ва фуқаролар йиғини раиси билан борганида ҳақиқатдан ҳам фуқаро жуда оғир шароитда яшаётганига гувоҳ бўлди. Уйнинг том қисмидаги тахталарни ваҳмак (термит) ҳашароти еб битираётгани сабабли, турар-жой авария ҳолатига келиб қолган.
Қолаверса, ёғингарчилик бўлса уй томидан чакки ўтади, иситиш тизими ишламагани сабабли уй доим совуқ ва зах ҳолатда бўлади.
Ўрганиш ишлари давомида фуқаро Б.З. ишсизлиги сабабли арзон турар-жой учун ипотека кредитини расмийлаштира олмаётгани ва тўловларни вақтида тўлаши учун ҳам доимий ишга эга бўлиши кераклигини маълум қилди.
Омбудсман вакили Зухра Реймованинг аралашуви билан мурожаатчига шаҳар ҳокимлиги балансида турган Нукус шаҳар “Елиабад” МФЙ ҳудудида жойлашган хонадон вақтинча ажратиб берилди.
Ҳозирги кунда фуқаро Б.З.нинг мутахассислиги бўйича доимий иш билан таъминланиш чоралари кўрилмоқда.

Суть ее обращения заключалась в том, что она со своей 10-летней дочерью в течение 5 лет проживает в доме, находящемся в аварийном состоянии, что серьезно влияет на их здоровье. Данное обращение было направлено региональному представителю Уполномоченного по правам человека в Республике Каракалпакстан Зухре Реймовой.
Об этом сообщила пресс-служба Омбудсмана.
Когда региональный представитель вместе с руководителем сектора, начальником районного отдела и председателем схода граждан побывала в доме заявителя, она убедилась, что Б.З. действительно живет в очень тяжелых условиях. Дом аварийный, крышу разъедают термиты.
Кроме того, во время дождя крыша протекает, в доме всегда холодно и сыро, так как система отопления не работает.
В ходе изучения гражданка Б.З. заявила, что не может подать заявление на получение ипотечной ссуды на доступное жилье из-за нетрудоустроенности, так как для получения кредита она должна иметь постоянную работу, чтобы вовремя оплачивать счета.
При содействии регионального представителя Уполномоченного по правам человека Зухры Реймовой заявителю была временно предоставлена квартира, расположенная на территории схода граждан «Елиабад» и находящаяся на балансе городской администрации.
В настоящее время принимаются меры по обеспечению гражданки Б.З. постоянной работой по специальности.