Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистоннинг қонун устуворлигини такомиллаштиришдаги ҳамкорлиги мустаҳкамланмоқда
Жорий йилнинг 25 август куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), БМТнинг Демократия фонди (UNDEF) ва “Халқаро қамоқхоналар ислоҳоти” халқаро ташкилотининг (PRI) Марказий Осиёдаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда “Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистонда қонун устуворлигини мустаҳкамлаш” лойиҳаси доирасида суд-ҳуқуқ тизимида жиноят ишлари бўйича фаолият юритувчи мутахассислари учун семинар ўтказилди.
Мазкур тадбирни ташкил этишдан мақсад Марказий Осиё давлатларида озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш, жазони ижро этиш муассасаларига уюштириладиган мониторинг ташрифлари ҳамда пробация хизмати фаолиятини самарали ташкил этиш бўйича амалга оширилаётган ишлар бўйича ўзаро тажриба алмашиш, уларнинг натижаларини таҳлил қилиш орқали тизимни янада такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқишдан иборат.
Семинарда Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон давлатларининг 50 нафарга яқин Омбудсман институтлари, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи давлат органлари вакиллари, судьялар ҳамда халқаро ташкилотлар экспертлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Тадбирда сўз олган Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова сўнгги йилларда суд-ҳуқуқ тизимини ислоҳ қилиш, қолаверса, инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар натижасида озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларни қўллаш, пробация бўлинмалари назорати остидаги шахсларнинг хулқ-атвори устидан таъсирчан назоратни амалга ошириш бўйича янги тизим яратилганлигини ва бу орқали пробация бўлинмалари назорати остидаги шахслар томонидан қайта жиноят содир этилиш ҳолатларининг камайишига эришилаётганлигини таъкидлаб ўтди.
Ф.Эшматова Омбудсман фаолиятига тўхталар экан, дастлаб иштирокчилар эътиборига янги нашр этилган “Ўзбекистон Республикаси пенитенциар тизимининг такомиллаштирилиши: қонунчилик ва амалиёт” номли рисолани тақдим қилди. Ушбу рисолада Омбудсман томонидан 2019 йилдан буён жазони ижро этиш ва бошқа ёпик муассасаларга амалга оширилган мониторинг ташрифларининг ҳуқуқий асоси ва эришилган натижаларга оид маълумотлар акс этган.
Омбудсман ҳузуридаги Қийноқларнинг олдини олиш бўйича миллий превентив механизм доирасида 2019 йилдан буён жазони ижро этиш муассасалари, тергов ҳибсхоналари ва бошқа ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари орқали маҳкум ва махбусларнинг яшаш шароитлари, овқатланиши, меҳнат қилиши, тиббий хизматдан фойдаланиши каби шароитлари халқаро стандартларга мос равишда яхшиланиб боришига эришилмоқда.
Давлат раҳбарининг 2021 йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарори миллий превентив механизм фаолиятининг янада такомиллаштирилишига хизмат қилмоқда. Қарорда қийноққа солишдан жабрланганларга ижтимоий, ҳуқуқий, психологик ва тиббий ёрдам кўрсатилишини ҳамда уларга етказилган зарарнинг компенсация қилинишини таъминлаш, қийноққа солиш ҳолатлари тўғрисидаги мурожаатларнинг тезкор ва холисона кўриб чиқилиши ҳамда айбдор шахсларнинг жавобгарликка тортилиши механизмини такомиллаштириш каби масалалар акс этган.
Семинар давомида Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон давлатларининг ушбу соҳага алоқадор мутахассис-экспертларининг маърузалари эшитилди.
Таъкидланишича, озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазо турлари бўйича чиқарилган суд ҳукм(ажрим)ларининг ижросини таъминлаш мақсадида маҳкумлар жиноятларнинг хусусияти, ижтимоий хавфлилик даражаси шунингдек, маҳкумларнинг шахси ва ҳулқ-атворига алоҳида эътибор қаратиш лозим. Шунингдек, назорат остидаги шахслар томонидан қайта жиноят содир қилинишининг олдини олиш учун ижтимоий мослаштириш ва касб-ҳунарга йўналтириш борасида ишлаш талаб этилади.
Халқаро тадбир давомида иштирокчилар суд ишларини юритишда озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган муқобил чораларни қўллаш, жазони ижро этиш муассасаларига уюштириладиган мониторинг ташрифлари ҳамда пробация хизмати фаолиятини такомиллаштириш юзасидан ўз фикр-мулоҳазаларини билдирдилар.

Узбекистан, Кыргызстан и Таджикистан развивают сотрудничество по укреплению верховенства закона
25 августа текущего года для специалистов, занимающихся уголовными делами в судебной системе проведен семинар в рамках  проекта «Укрепление верховенства закона в Узбекистане, Кыргызстане и Таджикистане»  в сотрудничестве с Уполномоченным Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсменом), Фондом демократии ООН (UNDEF) и Международной тюремной реформой (PRI) в Центральной Азии.
Целью проведения данного мероприятия является обсуждение использования альтернативных мер, не связанных с тюремным заключением в странах Центральной Азии, организация мониторинговых посещений пенитенциарных учреждений, обмен опытом по эффективной организации работы службы пробации, разработка предложений по дальнейшему совершенствованию системы путем анализа их результатов.
На семинаре приняли участие около 50 представителей институтов омбудсмена, правоохранительных органов, судьи и эксперты международных организаций и СМИ Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана.
Региональный семинар, в котором приняли участие представители Института омбудсмена  правоохранительных органов и судьи Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана, начался с презентации «Совершенствование пенитенциарной системы Республики Узбекистан: законодательство и практика».
В этой презентации представлена ​​информация о правовой основе и результатах мониторинговых визитов Уполномоченного по правам человека в пенитенциарные учреждения и другие закрытые учреждения с 2019 года.
Выступая на мероприятии, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) Феруза Эшматова заявила, что в последние годы в результате реформ в судебной системе, а также реформ в области прав человека, была создана новая система вынесения приговоров, не связанных с лишением свободы, эффективного контроля за поведением лиц, находящихся под надзором отделений пробации, и, таким образом, снизилась частота повторных преступлений со стороны лиц, находящихся под надзором отделений пробации.
В соответствии с международными стандартами посредством проведения мониторинговых посещений пенитенциарных учреждений до -судебных следственных изоляторов и других закрытых учреждений в рамках Национального превентивного механизма по предупреждению пыток при омбудсмене  с 2019 года были улучшены условия жизни заключенных и задержанных, такие как питание, работа и доступ к медицинскому обслуживанию.
Постановление Президента Республики Узбекистан от 26 июня 2021 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предотвращения пыток» служит дальнейшему совершенствованию функционирования национального превентивного механизма. В постановлении рассматриваются такие вопросы, как оказание социальной, правовой, психологической и медицинской помощи жертвам пыток и компенсация ущерба, быстрое и беспристрастное рассмотрение обращений о пытках и совершенствование механизма привлечения к ответственности  виновных.
В ходе семинара были заслушаны отчеты экспертов в данной области из Узбекистана, Кыргызстана и Таджикистана.
Выступавшие отметили, что для обеспечения исполнения судебных решений по приговорам, не связанным с лишением свободы, особое внимание следует уделять характеру преступлений осужденных, уровню их социальной опасности и поведению.
При этом требуется оказание социально-правовой и психологической помощи для предотвращения повторных преступлений со стороны лиц, находящихся под надзором, а также работа по социальной адаптации и профориентации.
В ходе международного мероприятия участники выразили свое мнение об использовании альтернативных мер, не связанных с тюремным заключением, о судебных разбирательствах, мониторинговых посещениях пенитенциарных учреждений и улучшении службы пробации.