Ombudsmanning Andijon viloyatidagi mintaqaviy vakili murojaatni joyiga chiqib o‘rgandi
Murojaatda qayd etilishicha, fuqaro T.R.ga tegishli bo‘lgan yer maydoni 7 sotixni tashkil etib, u ko‘chaning tashqi tomoniga 1 xonali uy qurgan. Ushbu uyga 2021-yildan buyon kadastr hujjatlarini rasmiylashtira olmagan. Uning yozishicha, kadastr bo‘limlariga qilgan murojaatlari ijobiy hal etilmagan.
Murojaat Ombudsman nazoratiga olinib, holat uning Andijon viloyatidagi mintaqaviy vakili tomonidan tegishli davlat tashkilotlaridan ishchi guruh tuzilgan holda joyiga chiqib o‘rganildi.
O‘rganishlar davomida murojaatchi uyi joylashgan yer maydonidan katta kuchlanishdagi simlar o‘tgani, yer maydonidan faqatgina ekin ekib foydalanishga ruxsat berilgani va kadastr hujjatlari rasmiylashtirish mumkin emasligi aniqlandi.
Natijada fuqaro T.R.ga uning uyiga yaqin va hozirda foydalanilmayotgan hududning ma’lum qismini qonuniy yo‘l bilan sotib olib, uy-joy qurish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Eslatib o‘tamiz, Ombudsman fuqarolarning davlat organlari va tashkilotlari xodimlari ustidan kelib tushgan murojaatlarini o‘z vakolatlari va qonunchilik doirasida ko‘rib chiqadi.

Региональный представитель Омбудсмана в Андижанской области изучила обращение на месте
Жительница Асакинского района, Т.Р. обратилась к региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Андижанской области с жалобой на районный кадастровый отдел, который не выдает документы на дом.
В обращении отмечается, что земельный участок, принадлежащий гражданке Т.Р., составляет 7 соток. На внешней стороне улицы она построила однокомнатный дом. С 2021 года кадастровые документы на этот дом оформить не удалось. Она также указала, что её обращения в кадастровые департаменты не получили положительного решения.
Обращение было взято на контроль Омбудсманом и изучено на месте его региональным представителем в Андижанской области, которая создала рабочую группу из представителей соответствующих государственных организаций.
В ходе изучений было установлено, что через земельный участок, где расположен дом заявительницы, проходят провода высокого напряжения. Земельный участок предназначен только для сельскохозяйственных посевов, поэтому кадастровая документация не может быть оформлена.
В результате, гражданке Т.Р. были предложены рекомендации по законному приобретению определённой части территории для строительства жилья.
Напомним, что Омбудсман рассматривает обращения граждан в отношении работников государственных органов и организаций в пределах своей компетенции и законодательства.