2024-yilning 24-26 aprel kunlari Fransiyaning Strasburg shahrida joylashgan Yevropa Kengashi shtab-kvartirasida O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari  uchun seminar tashkil etildi.
Mazkur seminarda ishtirok etgan O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi a’zolari tarkibiga Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Kotibiyati Murojaatlar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i Azizbek Yuldashev ham kiritilgan. Shuningdek, delegatsiya tarkibida Bosh prokuratura, Oliy sud,  Adliya vazirligi, Toshkent davlat yuridik uniayersiteti vakillari ham mavjud.
Uch kunlik seminar davomida delegatsiya a’zolariga Yevropa Kengashining bir nechta Konvensiyalari bo‘yicha tahliliy ma’lumotlar taqdim etildi. Jumladan, “Jinoyat ishlari bo‘yicha o‘zaro huquqiy yordam to‘g‘risida”gi, “Ekstradisiya to‘g‘risida”gi hamda “Korrupsiya uchun jinoiy javobgarlik to‘g‘risida”gi Konvensiyalarga alohida e’tibor qaratildi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari inson huquqlari bo‘yicha Yevropa sudining faoliyati hamda Yevropa Kengashining inson huquqlarini himoya qilish va targ‘ib qilishning ba’zi mexanizmlari bilan tanishishdi.
Seminar yakunida tashkilotchilar O‘zbekiston milliy inson huquqlarini himoya qilish muassasalari bilan o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash hamda takomillashtirishga tayyor ekanliklarini bildirishdi.

Представитель Омбудсмана принял участие в семинаре по конвенциям Совета Европы
24-26 апреля 2024 года в штаб-квартире Совета Европы в Страсбурге, Франция, был организован семинар для членов делегации Узбекистана.
В состав делегации Республики Узбекистан, принявшей участие в данном семинаре, вошел начальник отдела по работе с обращениями Секретариата Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) Азизбек Юлдашев. Также в составе делегации были представители Генеральной прокуратуры, Верховного суда, Министерства юстиции и Ташкентского государственного юридического университета.
В ходе трехдневного семинара членам делегации были представлены аналитические данные по нескольким конвенциям Совета Европы. В частности, особое внимание было уделено конвенциям “O взаимной правовой помощи по уголовным делам”, “Oб экстрадиции” и “Oб уголовной ответственности за коррупцию”.
Кроме того, члены делегации Узбекистана ознакомились с деятельностью Европейского суда по правам человека и некоторыми механизмами защиты и продвижения прав человека Совета Европы.
В завершение семинара организаторы выразили готовность укреплять и совершенствовать взаимодействие с национальными правозащитными учреждениями Узбекистана.