2024-yilning 24-26 aprel kunlari Fransiyaning Strasburg shahrida joylashgan Yevropa Kengashi shtab-kvartirasida O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari  uchun seminar tashkil etildi.
Mazkur seminarda ishtirok etgan O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi a’zolari tarkibiga Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Kotibiyati Murojaatlar bilan ishlash bo‘limi boshlig‘i Azizbek Yuldashev ham kiritilgan. Shuningdek, delegatsiya tarkibida Bosh prokuratura, Oliy sud,  Adliya vazirligi, Toshkent davlat yuridik uniayersiteti vakillari ham mavjud.
Uch kunlik seminar davomida delegatsiya a’zolariga Yevropa Kengashining bir nechta Konvensiyalari bo‘yicha tahliliy ma’lumotlar taqdim etildi. Jumladan, “Jinoyat ishlari bo‘yicha o‘zaro huquqiy yordam to‘g‘risida”gi, “Ekstradisiya to‘g‘risida”gi hamda “Korrupsiya uchun jinoiy javobgarlik to‘g‘risida”gi Konvensiyalarga alohida e’tibor qaratildi.
Shu bilan birga, O‘zbekiston delegatsiyasi a’zolari inson huquqlari bo‘yicha Yevropa sudining faoliyati hamda Yevropa Kengashining inson huquqlarini himoya qilish va targ‘ib qilishning ba’zi mexanizmlari bilan tanishishdi.
Seminar yakunida tashkilotchilar O‘zbekiston milliy inson huquqlarini himoya qilish muassasalari bilan o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash hamda takomillashtirishga tayyor ekanliklarini bildirishdi.

A representative of the Ombudsman participated in a seminar on Council of Europe conventions
On 24-26 April 2024, a seminar for members of the delegation of Uzbekistan was organized at the Council of Europe headquarters in Strasbourg, France.
The delegation of the Republic of Uzbekistan that took part in this seminar included Azizbek Yuldashev, head of the department for work with applications of the Secretariat of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman). The delegation also included representatives of the Office of the General Prosecutor, the Supreme Court, the Ministry of Justice and the Tashkent State University of Law.
During the three-day seminar, members of the delegation were provided with analytical data on several Council of Europe conventions. In particular, special attention was paid to the conventions "On Mutual Legal Assistance in Criminal Matters", "On Extradition" and "On Criminalization of Corruption".
In addition, members of the Uzbek delegation familiarized themselves with the activities of the European Court of Human Rights and some of the Council of Europe's mechanisms for the protection and promotion of human rights.
At the conclusion of the seminar, the organizers expressed their readiness to strengthen and improve interaction with Uzbekistan's national human rights institutions.