Qiynoq holati bo‘yicha Ombudsman rasmiy munosabati
Ijtimoiy tarmoqlarda Toshkent shahridagi ichki ishlar bo‘limida qo‘lga olingan shaxs vafot etgani haqida xabarlar tarqaldi. Unda Toshkentda odam o‘g‘irlashda gumonlangan 2 shaxs ushlangani va ulardan biri vafot etgani aytilmoqda.
Mazkur holat Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) tomonidan nazoratga olinib, Bosh prokuraturaga Ombudsmanning nazorat xati kiritildi.
Jinoyat uchun jazo muqarrar, lekin bu jazo sud orqali tayinlanishi kerak. O‘zbekiston qiynoqqa qarshi o‘zining mustahkam pozitsiyasiga ega.
Ombudsman insoniylikka qarshi bo‘lgan har qanday xatti-harakatlarni qatʼiy qoralaydi. Holat tergov davomida o‘z tasdig‘ini topsa aybdorlarni qonuniy va muqarrar javobgarlikka tortilishini talab qiladi.

Официальное заявление Омбудсмана по ситуации с пытками
Новость о гибели задержанного в УВД города Ташкента распространилась в социальных сетях. В них речь идет о том, что в Ташкенте задержано 2 лица, подозреваемых в похищении человека, один из них скончался.
Данная ситуация была взята на контроль Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) и контрольное письмо Омбудсмана было направлено в Генеральную прокуратуру.
Наказание за преступление неизбежно, но это наказание должно быть назначено судом. Узбекистан занимает твердую позицию против пыток.
Омбудсман решительно осуждает любые действия против человечности. Если ситуация подтвердится в ходе следствия, виновные будут законно и неминуемо привлечены к ответственности.