Ombudsmanning YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori bilan hamkorligi yanada mustahkamlanmoqda
2023 yilning 20 iyul kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) F.Eshmatova Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori elchi Klemens Koyya bilan uchrashdi.
Uchrashuv jarayonida F.Eshmatova mamlakatimizda inson huquq va erkinliklarini himoya qilish borasida olib borilayotgan islohotlar, xususan joriy yilning 30 aprel kuni O‘zbekiston tarixida birinchi marta referendum asosida oliy huquqiy hujjat - Yangi Konstitutsiya qabul qilinganligi, unda inson huquqlari tamoyillari eng oliy qadriyat darajasiga ko‘tarilganligi taʼkidlandi.
Shuningdek, Konstitutsiyada Ombudsman instituti qonunchilik takliflarini qonunchilik tashabbusi tartibida Parlament Quyi palatasiga kiritishga haqli ekani belgilab qo‘yilgani, qonunchilik tashabbusi huquqi ko‘plab davlatlar Ombudsmanlarida mavjud emasligi qayd etildi.
Suhbat davomida mehmonlarga institutining fuqarolar murojaatlari bilan ishlash, qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari, xalqaro hamkorlik, huquqiy tahlil va fuqarolik jamiyati institutlari hamda nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik to‘g‘risida maʼlumot berildi.
Shu bilan birga, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) va YEXHTning O‘zbekistondagi loyihalari koordinatori bilan hamkorlikda o‘tkazilishi rejalashtirilayotgan loyihalar muhokama qilindi. Elchi Klemens Koyya Ombudsman instituti bilan hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.

Сотрудничество Омбудсмена с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане еще более укрепляется
20 июля 2023 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова встретилась с координатором проектов Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе в Узбекистане послом Клеменсом Коя.
В ходе встречи Феруза Эшматова отметила реформы, проводимые в сфере защиты прав и свобод человека в нашей стране, в частности, 30 апреля текущего года впервые в истории Узбекистана на основе референдума принят высший правовой документ – Новая Конституция, в котором принципы прав человека возведены в высшую ценностную плоскость.
Также в Конституции было отмечено, что Института омбудсмена имеет право вносить законодательные предложения в нижнюю палату парламента в порядке законодательной инициативы, а право законодательной инициативы не имеется у омбудсменов многих стран.
В ходе беседы состоялся обмен мнениями о работе Института омбудсмана с обращениями граждан, мониторинговых посещениях закрытых учреждений с ограниченной свободой передвижения по предупреждению пыток, в сотрудничестве с представителями институтов гражданского общества и негосударственных некоммерческих организаций.
При этом были обсуждены проекты, которые планируется реализовать совместно С УПЧ Олий Мажлиса по правам человека. Посол Клеменс Койя выразил заинтересованность в сотрудничестве с Институтом Омбудсмена.