Ombudsman YEXHT DIIHB missiyasi rahbari Ursula Gachek bilan uchrashdi
Joriy yilning 4 iyul kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) F.Eshmatova muddatidan oldin bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini kuzatish bo‘yicha YEXHT DIIHBning missiya rahbari Ursula Gachek bilan uchrashdi.
O‘zaro muloqot davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida saylovchilarga yaratilgan sharoitlar va saylovchilarning siyosiy huquqlarini taʼminlashdagi Ombudsmanning o‘rni borasida o‘zaro fikr almashildi.
Uchrashuv davomida Feruza Eshmatova Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili institutining saylov jarayonidagi ishtirokiga to‘xtaldi.
Shu kunlarda Ombudsman instituti xodimlari va uning mintaqaviy vakillari jamoatchilik tashkilotlari bilan birgalikda jazoni ijro etish muassasalariga monitoring tashriflari davomida saylash huquqiga ega bo‘lgan mahbus va mahkumlarga ularning O‘zbekiston Respublikasining Prezidenti saylovida ishtirok etishi tushuntirilib, saylovga tayyorgarlik jarayonlarida inson huquqlarining to‘liq taʼminlanish holatlari o‘rganilmoqda.
Elchi U.Gachek mamlakatimizda so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlarni eʼtirof etib, bu borada Ombudsmanga keng imkoniyatlar berilayotganligini taʼkidladi.

On the meeting of the Ombudsman with the head of the ODIHR/OSCE mission Urszula Gacek
July 4 this year the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) F. Eshmatova met with Urszula Gacek, head of the OSCE/ODIHR mission to observe the early presidential elections in the Republic of Uzbekistan.
During the dialogue, they exchanged views on the conditions created for voters in the elections of the President of the Republic of Uzbekistan, and the role of the Ombudsman in ensuring the political rights of voters.
During the meeting, Feruza Eshmatova spoke about the participation of the Institute of the the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights in the electoral process.
These days, employees of the Ombudsman Institute and its regional representatives, together with public organizations, during monitoring visits to penitentiary institutions, explained to prisoners and convicts who have the right to vote, their participation in the elections of the President of the Republic of Uzbekistan, and studied the state of ensuring human rights in the process of preparing for the elections .
Ambassador U.Gachek highly appreciated the reforms carried out in our country in recent years, and noted that the Ombudsman has been given ample opportunities in this regard.
During the meeting, they exchanged views on strengthening mutual cooperation in the field of human rights.