Ombudsman YEXHT DIIHB missiyasi rahbari Ursula Gachek bilan uchrashdi
Joriy yilning 4 iyul kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) F.Eshmatova muddatidan oldin bo‘lib o‘tadigan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovini kuzatish bo‘yicha YEXHT DIIHBning missiya rahbari Ursula Gachek bilan uchrashdi.
O‘zaro muloqot davomida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida saylovchilarga yaratilgan sharoitlar va saylovchilarning siyosiy huquqlarini taʼminlashdagi Ombudsmanning o‘rni borasida o‘zaro fikr almashildi.
Uchrashuv davomida Feruza Eshmatova Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili institutining saylov jarayonidagi ishtirokiga to‘xtaldi.
Shu kunlarda Ombudsman instituti xodimlari va uning mintaqaviy vakillari jamoatchilik tashkilotlari bilan birgalikda jazoni ijro etish muassasalariga monitoring tashriflari davomida saylash huquqiga ega bo‘lgan mahbus va mahkumlarga ularning O‘zbekiston Respublikasining Prezidenti saylovida ishtirok etishi tushuntirilib, saylovga tayyorgarlik jarayonlarida inson huquqlarining to‘liq taʼminlanish holatlari o‘rganilmoqda.
Elchi U.Gachek mamlakatimizda so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlarni eʼtirof etib, bu borada Ombudsmanga keng imkoniyatlar berilayotganligini taʼkidladi.

О встрече Омбудсмана с главой миссии БДИПЧ/ОБСЕ  Урсулой Гачек
4 июля т.г. Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Ф.Эшматова встретилась с Урсулой Гачек, главой миссии БДИПЧ/ОБСЕ по наблюдению за досрочными выборами Президента Республики Узбекистан.
В ходе диалога они обменялись мнениями об условиях, созданных для избирателей на выборах Президента Республики Узбекистан, и роли Омбудсмана в обеспечении политических прав избирателей.
В ходе встречи Феруза Эшматова рассказала об участии Института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека в избирательном процессе.
В эти дни сотрудники Института омбудсмана и его региональных представителей совместно с общественными организациями в ходе мониторинговых визитов в учреждения исполнения наказаний разъясняли заключенным и осужденным, имеющим избирательное право, их участие в выборах Президента Республики Узбекистана, и изучили состояние обеспечения прав человека в процессе подготовки к выборам.
Посол У.Гачек высоко оценила реформы, проведенные в нашей стране за последние годы, и отметила, что Омбудсману предоставлены широкие возможности в этом плане.
В ходе встречи они обменялись мнениями по вопросам укрепления взаимного сотрудничества в сфере прав человека.