Inson huquqlarini taʼminlash sohasida davlat boshqaruvi organlari va fuqarolik jamiyati vakillari o‘rtasidagi navbatdagi ochiq muloqot tafsilotlari
Maʼlumki, 2 yildan buyon Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) hamda Senatning Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasi bilan hamkorlikda inson huquqlarini taʼminlashda davlat boshqaruvi organlari va fuqarolik jamiyati vakillari o‘rtasida ochiq muloqotlar tashkil etilmoqda.
2023 yilning 16 iyun kuni davlat boshqaruvi organlari va fuqarolik jamiyati institutlari o‘rtasidagi navbatdagi ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi. “Inson huquqlari va erkinliklarining taʼminlanishida davlat boshqaruvi organlarining fuqarolik jamiyati institutlari bilan o‘zaro hamkorligi: muammolar va ularning yechimlari” mavzusiga bag‘ishlangan mazkur davra suhbati BMT Taraqqiyot Dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi, Adliya vazirligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, O‘zbekistonda Oila va xotin-qizlar davlat qo‘mitasi, Bosh prokuratura, Inson huquqlari bo‘yicha milliy markazi, Sudyalar oliy Kengashi hamda 10 dan ortiq fuqarolik jamiyati institutlari faollari, jumladan Demokratiya va inson huquqlari instituti, “Madad” nodavlat tashkiloti, “Huquqiy tayanch” jamoat birlashmasi, “Yuksalish” umumxalq harakati, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi, O‘zbekiston Sudyalari assotsiatsiyasi va boshqa NNTlari vakillari va OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Mazkur davra suhbatini tashkil etishning maqsadi – davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari o‘rtasida umumiy muloqot platformasini o‘rnatish orqali aholini o‘ylantirayotgan masalalar yuzasidan muhokamalarni o‘tkazish va bu orqali bir qator muammolarga yechim topishdir.
Tadbirda qayd etilishicha, bugungi kunda fuqarolik jamiyati institutlari jamoatchilik nazoratini amalga oshirish orqali fuqarolarning davlat bilan o‘zaro samarali aloqasini taʼminlash, odamlarning kayfiyatini, mamlakatda kechayotgan o‘zgarishlarga munosabatini aniqlashning muhim vositalaridan biriga aylanmoqda. O‘tgan davr mobaynida mamlakatimizni demokratik yangilash jarayonida fuqarolik jamiyati institutlarining roli va ahamiyatini kuchaytirishga, fuqarolarning eng muhim sotsial-iqtisodiy muammolarini hal etishga qaratilgan 200 dan ortiq qonun hujjatlari qabul qilingani ham bu soha rivojiga bo‘lgan katta eʼtiborni ko‘rsatadi.
Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Ombudsman instituti fuqarolik jamiyati institutlari bilan mustahkam hamkorlik o‘rnatilgani va 2 yildan buyon o‘tkazib kelinayotgan mazkur platforma orqali ularni yana-da qo‘llab-quvvatlash imkoniyati yana-da kengayib, ochiq muloqot yo‘lga qo‘yilganligini taʼkidlab o‘tdi.
- Yangilangan Konstitutsiyamizda Ombudsman instituti qonunchilik takliflarini qonunchilik tashabbusi tartibida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasiga kiritishga haqli ekani belgilab qo‘yildi. Aytishim kerakki, biz ushbu yo‘nalishda ham  fuqarolik jamiyati institutlari bilan ishlashga va ular takliflarini o‘rganib, yana-da takomiliga yetkazishga tayyormiz. Shu nuqtai nazardan, davra suhbatida fuqarolik jamiyati institutlari tomonidan bildirilayotgan taklif va tavsiyalar biz uchun juda muhim.
Matilda Dimovska, BMT Taraqqiyot Dasturining O‘zbekistondagi doimiy vakili
- Albatta NNTning inson huquqlarini taʼminlashdagi o‘rni beqiyos va bu davlatning rivojlanishiga ijobiy taʼsir ko‘rsatuvchi omillardan  hisoblanadi. O‘zbekistonda hozirgi kungacha fuqarolik jamiyati institutlarini qo‘llab-quvvatlash borasida ko‘plab islohotlar amalga oshirildi. Lekin, shunga qaramasdan yana shu sohada ishlash kerak bo‘lgan yo‘nalishlar mavjud. Bugun biz Ombudsman va sud huquq tizimidagi davlat organlari bilan birgalikda Finlandiya hukumati tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan loyihamiz doirasida ushbu masalalarni birgalikda muhokama qilishdan xursandmiz.
Davra suhbatida taʼkidlanishicha, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilishda sud mustaqilligini taʼminlash, odil sudlovga erishish, qonuniylikni mustahkamlash muhim ahamiyat kasb etadi.
Tadbirda sudyalarning odil sudlovni amalga oshirishdagi faoliyati bo‘yicha qonunchilikka o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha takliflari o‘rganildi.
Qayd etish lozimki, bu kabi muloqotlar inson huquq va erkinliklarini taʼminlash bo‘yicha mavjud kamchiliklarni davlat organlarining vakolatli vakillariga yetkazish va u orqali tegishli sohalarning isloh qilinishiga xizmat qiladi.
Davra suhbati yakunida tadbir ishtirokchilari tomonidan insonning shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlarini himoya qilishda davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyatining ochiqligini yana-da taʼminlash orqali ularning fuqarolik jamiyati institutlari bilan o‘zaro hamkorlik samaradorligini oshirish, jamoatchilik nazoratini yana-da kuchaytirish hamda nogironligi bo‘lgan shaxslarga sud jarayonlarida teng imkoniyatlar yaratish, voyaga yetmagan shaxslarga nisbatan qonunchilikda imtiyozlar yaratish yuzasidan takliflar berildi.

On June 16, 2023, another open dialogue took place between government bodies and civil society institutions. This round table on the topic “Cooperation between government bodies and civil society institutions in ensuring human rights and freedoms: problems and ways to solve them” was organized jointly with the UNDP Office in Uzbekistan.
The event was attended by representatives of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Justice, the Ministry of Health, the Ministry of Internal Affairs, the State Committee for Family and Women Affairs of the Republic of Uzbekistan, the Prosecutor General's Office, the National Center for Human Rights, the Supreme Council of Judges and activists from more than 10 civil society institutions, including the Institute for Democracy and Human Rights, the non-governmental organization Madad, the public association Legal Support, the public movement Yuksalish, Development Strategies. Center, the Association of Judges of Uzbekistan and other public organizations and media workers.
The purpose of organizing this round table is to create a common dialogue platform between government bodies and civil society institutions, to hold discussions on issues of concern to the population, and to find solutions to a number of problems along this path.
At the event, it was noted that today civil society institutions, through the exercise of public control, are becoming one of the most important tools for ensuring effective interaction between citizens and the state, determining people's moods, their attitude to the changes taking place in the country.
Over the past period, more than 200 legal documents were adopted aimed at strengthening the role and importance of civil society institutions and solving the most important socio-economic problems of citizens, which also indicates great attention to the development of this area.
Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova emphasized that the Ombudsman Institute has established close cooperation with civil society institutions and that this platform, which has been held for 2 years, is another opportunity to support them and establish an open dialogue with them.
- In our updated Constitution, it is determined that the institution of the ombudsman has the right to make legislative proposals to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan as a legislative initiative. I must say that we are ready to work with civil society institutions in this direction, to study and improve their proposals. In this context, the proposals and recommendations made by civil society institutions within the framework of this event are very important for us.
Matilda Dimovska, Permanent Representative of the United Nations Development Program in Uzbekistan
- Of course, the role of NGOs in ensuring human rights is incomparable and is one of the factors that positively influence the development of the country. To date, many reforms have been implemented in Uzbekistan to support civil society institutions. But, despite this, there are areas that need to be worked on in this area. Today, we are proud to be discussing these issues with the Ombudsman and the public authorities of the judiciary as part of our Finnish government-supported project.
The round table emphasized that ensuring the independence of the judiciary, achieving a fair trial, strengthening the rule of law are important for the reliable protection of the rights and freedoms of citizens.
At the event, the proposals of judges on introducing amendments and additions to the legislation on their activities in the field of administration of justice were studied.
It should be noted that such dialogues serve to inform the competent representatives of state bodies about the existing shortcomings in ensuring human rights and freedoms and through this serve to reform the relevant areas.
At the end of the round table, the participants of the event made a number of proposals aimed at improving the sphere of ensuring human rights, including by further ensuring the transparency of the activities of public authorities and administration in the field of protecting personal, political, economic, social and cultural rights, and increasing the effectiveness of interaction with civil society institutions , further strengthen public control and create equal opportunities for persons with disabilities in legal proceedings, create legislative preferences for minors.