O‘tkazilgan monitoringda mazkur tergov hibsxonasida mahkum va mahkumalar uchun yaratilgan shart-sharoitlar, jumladan, yashash, ovqatlanish, tibbiy xizmatdan foydalanish, dori-darmonlar taʼminoti va boshqa jihatlar o‘rganildi.
O‘tkazilgan monitoring davomida kameralardagi erkak va ayollar hamda  saylgohdagi 53 nafar ayblanayotgan shaxslar bilan jamoaviy suhbatlar o‘tkazilib, ular fikrlari o‘rganildi.
Shundan so‘ng, Ombudsman qutisi ko‘rilganda jami 9 nafar murojaat borligi aniqlandi. Qayd etish lozimki, “Ombudsman quti”lari faqat Ombudsman xodimlari tomonidan har ikki haftada ochiladi va murojaatlar ijroga qaratiladi.
Monitoring doirasida murojaat qoldirgan shaxslarning barchasi bilan holi tarzda suhbatlar o‘tkazilib, ularning ariza va shikoyatlari qabul qilindi. 2 nafar murojaatchi Ombudsman mintaqaviy vakilining sud majlisidagi ishtirokini so‘ragan bo‘lsa, bir nafari tergov hibsxonasi xodimi ustidan ruhiy bosim o‘tkazayotgani bo‘yicha shikoyat qildi. Mazkur murojaat o‘rganilganda ushbu xodimga nisbatan IIV huzuridagi JIED 2-son Mintaqaviy Muvofiqlashtiruvchi markazi tomonidan xizmat tekshiruvi o‘tkazilayotganligi maʼlum bo‘ldi. Mazkur murojaat nazoratga olindi. Qolgan 6 nafar murojaatchiga huquqiy tushuntirish berildi.

The Ombudsman received a complaint against an employee working in a pre-trial detention center in Namangan
On May 19, 2023, the regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) of the Namangan region, Jahongir Valiev, made a monitoring trip to pre-trial detention center No. 6 of the Uychi district.
During the monitoring, the conditions created for prisoners and convicts in this pre-trial detention center were studied, including accommodation, food, access to medical care, provision of medicines and other aspects.
During the monitoring group interviews were held with men and women in the cells and 53 defendants in the walking area of the institution.
After that, when opening the Ombudsman's box, it turned out that there were 9 appeals in total. It should be noted that the "Ombudsman's boxes" are opened only by the Ombudsman's employees once every two weeks and all appeals are considered in the manner prescribed by law.
As part of the monitoring, interviews were held with all the persons who filed appeals, their statements and complaints were accepted. 2 applicants petitioned for the participation of a regional representative of the Ombudsman in the court session, and one convict complained about the psychological pressure exerted on him by an employee of the pre-trial detention center. When this appeal was studied, it became known that the Regional Coordinating Center No. 2 of the Department for the Execution of Punishments under the Ministry of Internal Affairs was conducting an internal check against this employee. This appeal has been taken under the control of the Ombudsman. The remaining 6 applicants were given legal clarifications.