O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga Qoraqalpog‘iston Respublikasida joylashgan 2-son tergov hibsxonasida saqlanayotgan mahkuma G.P. davolanishida amaliy yordam berilishi bo‘yicha murojaat qildi. Mazkur murojaat nazoratga olinib, joyiga chiqib o‘rganish va tegishli choralar ko‘rish uchun Ombudsmanning Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi mintaqaviy vakili Jenisbay Shlimbetovga yuborildi.
Aniqlanishicha mahkuma G.P. O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining qator moddalari bilan aybdor deb topilib, unga 10 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish tayinlangan va jazoni umumiy tartibli koloniyada o‘tashi belgilangan.
Murojaatni o‘rganish davomida mahkuma bilan holi tarzda suhbat o‘tkazilganda, u saraton kasalligiga chalingani, tergov hibsxonada davolanayotganligini, lekin, sog‘ligi kundan kunga og‘irlashayotganligini bildirib, ixtisoslashtirilgan tibbiy muassasalarda davolanishda amaliy yordam ko‘rsatishni so‘radi.
Ombudsman mintaqaviy vakili tomonidan ko‘rilgan choralar natijasida mahkuma Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va tibbiy radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Qoraqalpog‘iston filialiga davolanish uchun yuborildi. Mahkuma 2 oydan ortiq vaqt davomida ushbu muassasada kerakli muolajalarni olgan.
Maʼlumki, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning hududlardagi mintaqaviy vakillari doimiy ravishda jazoni ijro etish muassasalariga borib, mahkumlarga yaratilgan sharoitlarni o‘rganish bilan birga ular murojaatlarini ham qabul qilishadi.
Ombudsmanning Qashqadaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili Murodilla Normurodov Koson tumanidagi 10-sonli jazoni ijro etish muassasasida sayyor qabul o‘tkazganida mahkum Q.X. oilasi ijtimoiy yordamga muhtojligini maʼlum qildi. U murojaatida, voyaga yetmagan farzandlari borligi, turmush o‘rtog‘ining ishlab topgani oilani tebratishga yetmasligi sababli u bola puli olishga harakat qilayotganligini maʼlum qilgan. Ammo mahkum shaxsini tasdiqlovchi hujjatini yangilash muddati o‘tib ketgani sababli hujjatlarni rasmiylashtirishda muammolar yuzaga kelganini bildirdi.
Mahkum oilasining ijtimoiy holati inobatga olinib, uning arizasi bo‘yicha tegishli organlarga murojaat qilindi va unga shaxsni tasdiqlovchi hujjat ID karta rasmiylashtirildi.
Shuningdek, Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakiliga 36-son Manzil-koloniyada jazo muddatini o‘tayotgan buxorolik mahkum t.I. oilasiga moddiy yordam ko‘rsatilishida yordam so‘rab murojaat qilgan. Aniqlanishicha, 2020 yilda tabiiy ofat sababli mahkumning oilasi yashab kelayotgan Buxoro viloyati Qorako‘l tumanidagi uyga zarar yetgan. Tabiiy ofat natijasida zarar ko‘rgan oilalarga hokimiyat tomonidan qurilish materiallari olib berilgan. Mahkum murojaatida uyni kapital taʼmirlashni istashi, buning uchun yana qo‘shimcha qurilish mahsulotlarini sotib olish kerakligini, lekin moddiy imkoniyati yo‘qligi sababli  yordam so‘ragan.
Mazkur murojaat Ombudsmanning Navoiy va Buxorodagi mintaqaviy vakillari hamkorligida ko‘rib chiqildi. Ombudsmanning Buxorodagi mintaqaviy vakili Abira Xuseynova murojaatni joyiga chiqib o‘rganish maqsadida mahkum oilasi yashayotgan manzilga bordi. O‘rganish davomida haqiqatdan ham mahkum oilasi og‘ir sharoitda yashashi maʼlum bo‘ldi. Ularga ijtimoiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha tuman hokimiyatiga murojaat qilinib, kerakli qurilish materiallari olib berildi.

It was established that the convicted G.P. found guilty under a number of articles of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, sentenced to 10 years in prison and assigned to serve the sentence in a general colony.
In the course of studying the appeal, the prisoner said that she had cancer, that she was being treated in a pre-trial detention center, but her health was deteriorating, and she asked for practical assistance in treatment in specialized medical institutions.
As a result of the measures taken by the regional representative of the Ombudsman, the prisoner was sent for treatment to the Karakalpak branch of the Republican Specialized Oncological and Radiological Scientific and Practical Medical Center. The prisoner received the necessary treatment in this institution for more than 2 months.
It is known that regional representatives of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the regions regularly travel to places of deprivation of liberty, study the conditions created for prisoners, and accept their appeals.
During a visit to colony No. 10 of the Koson region by the regional representative of the Ombudsman in the Kashkadarya region, Murodilla Normurodov, prisoner K.Kh. turned to the regional representative about the fact that her family needs social assistance. In her appeal, she stated that, having minor children, her husband's earnings are not enough to financially support the family and therefore she is trying to get maternity capital.But due to the expiration of the renewal of the identity document, there are problems with the execution of the relevant documents.
Considering the social status of the convict's family, a corresponding appeal was sent to the relevant authorities and an identity card was issued to her.
Also, the regional representative of the Ombudsman in the Navoi region received an appeal from convict T.I. from the city of Bukhara, serving a sentence in colony No. 36. He turned to the regional representative about providing material assistance to his family.
It was established that in 2020, a natural disaster damaged a house in the Karakol district of the Bukhara region, where the convict's family lives. The families affected by the natural disaster were given the necessary building materials by the district khokimiyat. In his appeal, the prisoner asked for help, because he wanted to make a major renovation of the house, and for this he needed to buy additional building products, but he did not have the financial means.
This appeal was considered jointly with the regional representatives of the Ombudsman in the Navoi and Bukhara regions. The regional representative of the Ombudsman in Bukhara, Abira Huseynova, went to the address where the convict's family lives to study the appeal on the spot. During the study, it turned out that the convict's family really lives in difficult conditions. An appeal was sent to the khokimiyat of the district with a request to provide them with social assistance, and as a result of the efforts of the regional representatives of the Ombudsman, the necessary building materials were delivered to the applicant's family.