O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ga Qoraqalpog‘iston Respublikasida joylashgan 2-son tergov hibsxonasida saqlanayotgan mahkuma G.P. davolanishida amaliy yordam berilishi bo‘yicha murojaat qildi. Mazkur murojaat nazoratga olinib, joyiga chiqib o‘rganish va tegishli choralar ko‘rish uchun Ombudsmanning Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi mintaqaviy vakili Jenisbay Shlimbetovga yuborildi.
Aniqlanishicha mahkuma G.P. O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining qator moddalari bilan aybdor deb topilib, unga 10 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish tayinlangan va jazoni umumiy tartibli koloniyada o‘tashi belgilangan.
Murojaatni o‘rganish davomida mahkuma bilan holi tarzda suhbat o‘tkazilganda, u saraton kasalligiga chalingani, tergov hibsxonada davolanayotganligini, lekin, sog‘ligi kundan kunga og‘irlashayotganligini bildirib, ixtisoslashtirilgan tibbiy muassasalarda davolanishda amaliy yordam ko‘rsatishni so‘radi.
Ombudsman mintaqaviy vakili tomonidan ko‘rilgan choralar natijasida mahkuma Respublika ixtisoslashtirilgan onkologiya va tibbiy radiologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazi Qoraqalpog‘iston filialiga davolanish uchun yuborildi. Mahkuma 2 oydan ortiq vaqt davomida ushbu muassasada kerakli muolajalarni olgan.
Maʼlumki, Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning hududlardagi mintaqaviy vakillari doimiy ravishda jazoni ijro etish muassasalariga borib, mahkumlarga yaratilgan sharoitlarni o‘rganish bilan birga ular murojaatlarini ham qabul qilishadi.
Ombudsmanning Qashqadaryo viloyatidagi mintaqaviy vakili Murodilla Normurodov Koson tumanidagi 10-sonli jazoni ijro etish muassasasida sayyor qabul o‘tkazganida mahkum Q.X. oilasi ijtimoiy yordamga muhtojligini maʼlum qildi. U murojaatida, voyaga yetmagan farzandlari borligi, turmush o‘rtog‘ining ishlab topgani oilani tebratishga yetmasligi sababli u bola puli olishga harakat qilayotganligini maʼlum qilgan. Ammo mahkum shaxsini tasdiqlovchi hujjatini yangilash muddati o‘tib ketgani sababli hujjatlarni rasmiylashtirishda muammolar yuzaga kelganini bildirdi.
Mahkum oilasining ijtimoiy holati inobatga olinib, uning arizasi bo‘yicha tegishli organlarga murojaat qilindi va unga shaxsni tasdiqlovchi hujjat ID karta rasmiylashtirildi.
Shuningdek, Ombudsmanning Navoiy viloyatidagi mintaqaviy vakiliga 36-son Manzil-koloniyada jazo muddatini o‘tayotgan buxorolik mahkum t.I. oilasiga moddiy yordam ko‘rsatilishida yordam so‘rab murojaat qilgan. Aniqlanishicha, 2020 yilda tabiiy ofat sababli mahkumning oilasi yashab kelayotgan Buxoro viloyati Qorako‘l tumanidagi uyga zarar yetgan. Tabiiy ofat natijasida zarar ko‘rgan oilalarga hokimiyat tomonidan qurilish materiallari olib berilgan. Mahkum murojaatida uyni kapital taʼmirlashni istashi, buning uchun yana qo‘shimcha qurilish mahsulotlarini sotib olish kerakligini, lekin moddiy imkoniyati yo‘qligi sababli  yordam so‘ragan.
Mazkur murojaat Ombudsmanning Navoiy va Buxorodagi mintaqaviy vakillari hamkorligida ko‘rib chiqildi. Ombudsmanning Buxorodagi mintaqaviy vakili Abira Xuseynova murojaatni joyiga chiqib o‘rganish maqsadida mahkum oilasi yashayotgan manzilga bordi. O‘rganish davomida haqiqatdan ham mahkum oilasi og‘ir sharoitda yashashi maʼlum bo‘ldi. Ularga ijtimoiy yordam ko‘rsatish bo‘yicha tuman hokimiyatiga murojaat qilinib, kerakli qurilish materiallari olib berildi.

Установлено, что осужденная Г.П. признана виновной по ряду статей Уголовного кодекса Республики Узбекистан, приговорена к 10 годам лишения свободы и назначена отбывать наказание в колонии общего порядка.
В ходе изучения обращения заключенная сообщила, что у нее онкологическое заболевание, что она находится на лечении в следственном изоляторе, но ее здоровье с каждым днем ухудшается, и попросила практической помощи в лечение в специализированных медицинских учреждениях.
В результате мер, принятых областным представителем омбудсмана, заключенная была направлена на лечение в Каракалпакский филиал Республиканского специализированного онкологического и радиологического научно-практического медицинского центра. Заключенная получала необходимое лечение в этом учреждении в течение более 2-х месяцев.
Известно, что региональные представители Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в регионах регулярно выезжают в места лишения свободы, изучают условия, созданные для заключенных, и принимают их обращения.
Во время посещения колонии №10 Косонского района региональным представителем омбудсмана в Кашкадарьинской области Муродилла Нормуродова, заключенная К.Х. обратилась о том, что её семья нуждается в социальной помощи. В своем обращении она заявила, что, имея несовершеннолетних детей, она пытается получить деньги на ребенка, потому что заработка ее супруга недостаточно, чтобы обеспечить семью. Но из-за истечения срока продления документа, удостоверяющего личность, возникают проблемы с оформлением соответствующих документов.
Учитывая социальное положение семьи осужденной, соответствующее обращение было направлено в соответствующие органы и ей было выдано удостоверение личности.
Также, региональному представителю омбудсмана в Навоийской области - поступило обращение от осужденного Т.И. из города Бухары отбывающий наказание в колонии № 36. Он обратился к региональному представителю по поводу оказания материальной помощи его семье.
Установлено, что в 2020 году стихийное бедствие повредило дом в Каракольском районе Бухарской области, где проживает семья осужденного. Семьям, пострадавшим от стихийного бедствия, выданы необходимые строительные материалы хокимиятом района. В своем обращении заключенный обратился за помощью, так как хотел сделать капитальный ремонт дома, а для этого ему нужно было купить дополнительные строительные изделия, но у него не было финансовых средств.
Данное обращение рассматривалось совместно с региональными представителями Омбудсмана в Навоийской и Бухарской областях. Региональный представитель омбудсмана в Бухаре Абира Гусейнова выехала по адресу, где проживает семья осужденного, для изучения обращения на месте. В ходе исследования выяснилось, что семья осужденного действительно живет в тяжелых условиях. Хокимияту района было направлено обращение с просьбой оказать им социальную помощь и в резултате усилий региональных представителей омбудсмана семье заявителя были доставлены необходимые строительные материалы.