Ombudsman boshchiligida Tovoqsoydagi 7-son jazoni ijro etish muassasasidagi sharoitlar o‘rganildi
2023 yilning 27 mart kuni Ombudsman hamda uning huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha Jamoatchilik guruhlari aʼzolari tomonidan Toshkent viloyatidagi 7-son jazoni ijro etish muassasasiga monitoring tashrifi amalga oshirildi. Unda mahalliy va xalqaro OAV ham bevosita ishtirok etib, muassasadagi sharoitlar bilan tanishishdi.
Tashrifi davomida, koloniyaning yotoq joylari, oshxona, kutubxona, davolash bo‘limi, uzoq va qisqa muddatli uchrashuv xonalari, ishlab chiqarish hududidagi sharoitlar o‘rganildi. Shuningdek, mahkumlar bilan jamoaviy va yakka tartibdagi suhbatlar o‘tkazildi.
Ushbu muassasaga o‘tkazilgan avvalgi monitoring tashriflaridan birida oshxonadagi sharoitlarni yaxshilash bo‘yicha Ombudsman tomonidan tavsiyalar bildirilgan edi. Monitoring davomida oshxona 2022 yilda to‘liq taʼmirlanib, foydalanishga topshirilgani maʼlum bo‘ldi. Mahkumlarga 3 mahal belgilangan menyu asosida ovqatlar beriladi.
“Ozodlikda bo‘lgan paytlarim jazoni ijro etish muassasalaridagi sharoitlar yaxshi emasligi haqida turli xil gaplar eshitganman. Hozir ham ko‘pchilik shunday deb o‘ylaydi. Kelganimga 11 oy bo‘ldi. Bunday ovqatlar berilishini to‘g‘risi o‘ylamagan edim. Dam olish kunlari osh qilib berishadi. Baliq, tushlikda birinchi va ikkinchi ovqatlar tortiladi. Sexlardagi sharoitlar ham yaxshi. Oila aʼzolarim kelishganda ularga ham aytaman, sharoitlar yaxshi, boshqalarga ham yetkazing”- dedi mahkumlardan biri.
Jamoatchilik guruhlari aʼzolarining eʼtiborini tortgan jihatlardan yana biri elektron magazin xizmatining joriy etilgani bo‘ldi. Koloniyaga o‘rnatilgan elektron monitor orqali mahkumlar, oldindan shartnoma qilingan tadbirkorlik subyektlari, yirik supermarketlar mahsulotlaridan buyurtma qilishmoqda. Buyurtma yetkazib berilgandan so‘ng to‘lov amalga oshiriladi.
Qayd etish lozimki, shu kunlarda dunyo hamjamiyatining diqqat eʼtibori O‘zbekistonga qaratilgan. Chunki mamlakatda muhim jarayon – O‘zbekiston Respublikasi konstitutsiyaviy qonuni loyihasi bo‘yicha referendumni o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rilmoqda. 2023 yil 30 aprel kuniga tayinlangan Referendumda ozodlikdan mahrum etilgan, biroq og‘ir va o‘ta og‘ir jinoyat sodir etmagan mahkumlarga ham ovoz berish imkoniyati yaratildi. Mingdan ortiq mahkumlar saqlanadigan mazkur muassasada 6 ta ovoz berish huquqiga ega bo‘lgan mahkumlar mavjud. Ular bilan suhbatlashilganda albatta referendumda ishtirok etishlari, konstitutsiyaviy islohotlardan xabardorliklari, madaniy xordiq paytida turli ko‘rsatuvlarni ko‘rishlari va muassasa tomonidan ham tushuntirishlar berilishini aytishdi.
Shuningdek, monitoring davomida mahkumlarga yaratilgan mehnat sharoitlari o‘rganildi. 7-son jazoni ijro etish muassasasi rahbari, polkovnik Sharofiddin Usmonovning so‘zlariga ko‘ra, hozirda 9 ta, tikuvchilik, yog‘och uymakorlik, mebellar tayyorlash, metaldan yasalgan va chinni buyumlar, shisha idishlari ishlab chiqarish, to‘qish va boshqa sexlar mavjud. 2022 yilda yangi kasbga o‘rgatilgan 282 nafar mahkumga sertifikatlar berilgan. Sexlardan tushgan foyda hisobiga yana 2 ta yangi sex qurilgan. Hozirda mahkumlarning 62 foizi ish bilan taʼminlangan. Yangi sexlar ishga tushishi bilan mahkumlar bandligi 75 foizga oshiriladi. Nogironligi bor shaxslar, betoblar va keksa mahkumlar ishga jalb etilmaydi.
Ish haqqi masalasida bir nechta mahkumlar bilan suhbatlashilganda, sexlarda ishbay asosida mehnat to‘lanishi, tikuvchilik sexida Hattoki, ko‘p ishlagani uchun 2,5-3 mln so‘mgacha ish xaqi olayotganlar ham borligi, aksariyat mahkumlar esa 1 mln so‘m atrofida ish haqi olishlari aytildi.
Avval chet tillaridan dars bergan mahkum muassasa maʼmuriyatiga ingliz tilini o‘rgatish bo‘yicha taklif bilan kirganda, uning iltimosi eʼtiborga olinib sinfxona tashkil etilganini va 2 yildan ortiq vaqt davomida dars o‘tayotganini qayd etdi. Hozirda 200 dan ortiq mahkumlarga ustozlik qilayotgan ushbu mahkum o‘zi ham qilgan ishidan pushaymon ekanligi, to‘g‘ri xulosa chiqargani ham maʼlum qildi.
Mahkumlarga yaratilgan tibbiy xizmat sifati ham o‘rganilganda, dori-darmon, ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmat borasida hech qanday shikoyatlar kelib tushmadi. Lekin, muassasada 8 ta shifokor shtatidan 4 tasi vakant ekani maʼlum bo‘ldi.
Maʼlumot uchun, qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarining olish maqsadida 2021 yilda Ombudsman tomonidan 177 ta monitoring tashriflari o‘tkazilgan bo‘lsa, 2022 yilda bu ko‘rsatkich 381 marotabani tashkil etgan.
Monitoring tashriflari davomida 2022 yilda 6 mingdan ortiq shaxslar  bilan  jamoaviy uchrashuvlar, 1 657 nafar shaxs bilan  yakka tartibda suhbatlar o‘tkazilgan.
2022 yilda Ombudsman nomiga jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan shaxslar, ularning yaqin qarindoshlari va himoyachilari (advokatlari) tomonidan turli masalalarda 3235 ta (2021-yilda 4541 ta) murojaat kelib tushdi. Ularning 1699 tasi yoki 52,5 foizi bevosita mahkum va mahbuslar tomonidan yuborilgan.
Ushbu shikoyat va arizalar ko‘rib chiqilishi natijasida 2022 yilda prokuratura idoralari tomonidan jinoyat ishini qo‘zg‘atishni rad qilish haqidagi 43 ta qaror bekor qilinib, qo‘shimcha surishtiruv va tergovga qadar tekshiruv o‘tkazish belgilandi. 21 ta murojaat bo‘yicha tegishli sudlar tomonidan 52 nafar mahkumga tayinlangan jazo yengilrog‘iga almashtirildi, 13 nafar ayblanuvchiga nisbatan tanlangan ehtiyot chorasi yengilrog‘iga o‘zgartirildi. 17 nafar mahkumning (mahbusning) oila aʼzolariga moddiy va ijtimoiy ko‘mak berildi. 21 nafar mahkum Jazoni ijro etish departamenti tomonidan insonparvarlik tamoyili asosida, istisno tariqasida, yashash joyiga yaqin bo‘lgan hududdagi koloniyaga o‘tkazildi.
Eslatib o‘tamiz, Ombudsman tomonidan qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha monitoring tashriflari yakuni yuzasidan tayyorlangan tahliliy maʼlumotlar, jumladan monitoring jarayonida aniqlangan kamchiliklar tegishli davlat organlari bilan bir qatorda Oliy Majlis palatalariga ham taqdim etilib kelinmoqda.

During the visit, the sleeping quarters of the colony, the kitchen, the library, the medical department, rooms for long-term and short-term meetings, and conditions in the industrial zone were studied. Group and individual interviews were also held with the prisoners.
During one of the previous monitoring visits to this institution, the Ombudsman made recommendations to improve the conditions in the kitchen. During this monitoring, it became known that the kitchen was completely renovated and put into operation in 2022. Convicts are provided with food according to the established menu 3 times a day.
“When I was free, I heard different things about the bad conditions in prisons. Even now, many people think so. It has been 11 months since I arrived. I didn't think they would serve this kind of food. Soup is served on weekends. Fish is served as first and second courses for lunch. Workshop conditions are also good. When my family members come, I will tell them that the conditions are good, I will tell them to tell others about it," one of the convicts said.
Another aspect that attracted the attention of community members was the introduction of an e-market service. Through an electronic monitor installed in the colony, prisoners order groceries from commercial organizations and large supermarkets. Payment is made after delivery of the order.
It should be noted that these days the attention of the world community is riveted to Uzbekistan. After all, the country is preparing for an important process - a referendum on the draft constitutional law of the Republic of Uzbekistan. At the referendum scheduled for April 30, 2023, prisoners deprived of their liberty, but who have not committed grave and especially grave crimes, have the opportunity to vote. In this institution, which holds over a thousand prisoners, 6 prisoners have the right to vote. When they were spoken to, they said that they would definitely take part in the referendum, and that they were aware of the constitutional reform, watching various shows during cultural leisure, and that the institution had also given them the necessary explanations.
Also during the monitoring, the working conditions created for prisoners were studied. According to the head of penal colony No. 7, Colonel Sharofiddin Usmonov, there are currently 9 workshops for tailoring, carpentry, furniture, metal and porcelain products, for the production of glassware, weaving and other workshops. In 2022, certificates were issued to 282 convicts who were trained in a new profession. At the expense of the profit from the workshops, 2 more new workshops were built. Currently, 62% of prisoners are employed. Employment of prisoners will increase by 75% with the opening of new workshops. Disabled, sick and elderly prisoners are not involved in work.
When talking with several convicts about wages, it was said that work in the workshops is paid in installments, and in the sewing workshop there are even people who are paid up to 2.5-3 million soums for hard work, while most convicts receive a salary of in the amount of about 1 million soums.
He noted that when a prisoner, who previously taught foreign languages, approached the administration of the institution with a proposal to teach English, a class was created in accordance with his request and classes have been held for more than 2 years. This convict, who currently teaches more than 200 convicts, stated that he regretted what he had done and made the right conclusions.
When studying the quality of medical care for prisoners, there were no complaints about medicines and medical services provided. However, it was found that 4 out of 8 medical positions in the institution are vacant.
For information, in 2021, the Ombudsman conducted 177 monitoring visits on issues of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment, while in 2022 this figure was 381 times.
During the monitoring visits in 2022, group meetings were held with more than 6,000 people, individual conversations with 1,657 people.
In 2022, the Ombudsman received 3,235 (4,541 in 2021) appeals on various issues from persons held in penitentiary institutions, their close relatives and defenders (lawyers). 1699 of them, or 52.5%, were sent directly by convicts and prisoners.
Based on the results of the consideration of these complaints and statements, 43 decisions of the prosecutor's office to refuse to initiate a criminal case in 2022 were canceled, and a decision was made to conduct a pre-investigation check. According to 21 complaints, the punishment imposed on 52 convicts was changed by the relevant courts to a milder one, and 13 defendants were changed to a milder measure of restraint. Material and social assistance was provided to family members of 17 prisoners. 21 convicts, as an exception, were transferred by the Department for the Execution of Punishments to a colony at the place of residence, based on humane principles.
In order to ensure the timely elimination of shortcomings identified during the monitoring visit, recommendations of the Ombudsman are submitted to the competent ministries and departments.
It should be remind that the analytical data prepared by the Ombudsman on the results of monitoring visits on the prevention of torture, including the shortcomings identified during the monitoring, are sent to the relevant state bodies, as well as to the chambers of the Oliy Majlis.