O‘zbekiston va Finlyandiya Ombudsmanlari institutlari o‘rtasidagi hamkorlik mustahkamlanmoqda
Joriy yilning 24 avgust kuni Oliy Majlisning Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman) Feruza Eshmatova Xelsinki universiteti huzuridagi Qonun ustuvorligi markazi direktori Tuyya Braks, Finlyandiya Adliya maslahatchisi o‘rinbosari Mikko Puumalaynenlar hamda Xelsinki universiteti huzuridagi Qonun ustuvorligi markazi professori Sakari Melanderlar bilan uchrashdi.
Dastlab mehmonlarga Ombudsman institutining fuqarolar murojaatlari bilan ishlash, qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha harakatlanish erkinligi cheklangan yopiq muassasalarga amalga oshirilayotgan monitoring tashriflari va fuqarolik jamiyati institutlari hamda nodavlat notijorat tashkilotlari vakillari bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik haqida maʼlumot berildi.
Uchrashuvda Tuyya Braks Xelsinki universiteti huzuridagi Qonun ustuvorligi markazi faoliyatiga to‘xtalib, uning asosiy yo‘nalishi sifatida rivojlanish sari harakat qilayotgan mamlakatlarga o‘zlarining tajribalari asosida huquqiy yordam ko‘rsatish ekanligini taʼkidladi. U o‘z fikrini davom etar ekan, O‘zbekiston Respublikasi Markazning asosiy hamkorlaridan biri ekanligini qayd etdi.
O‘zaro muloqot davomida O‘zbekiston va Finlyandiyadagi Ombudsman institutlari o‘rtasidagi hamkorlikning muhim yo‘nalishlari belgilab olindi.

Укрепляется сотрудничество между институтами Омбудсменов Узбекистана и Финляндии
24 августа текущего года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова встретилась с директором Центра верховенства права при университете Хельсинки Туйей Бракс, заместителем канцлера юстиции Финляндии Микко Пуумалайненом и профессором Центра верховенства права при университете Хельсинки Сакари Меландером.
Прежде всего гостям была предоставлена информацию о работе, осуществляемой институтом Омбудсмана по рассмотрению обращений граждан, мониторингу пенитенциарных учреждений, предотвращению пыток и сотрудничеству с представителями гражданского общества и негосударственными некоммерческими организациями.
На встрече директор Центра верховенства права при университете Хельсинки Туйя Бракс отметила, что основным направлением, по которому центр ведет работу является оказание правовой помощи странам, идущим по пути развития на основе своего положительного опыта. В этом контексте Республика Узбекистан была выделена в качестве одного из основных партнеров.
В ходе беседы были определены важные направления сотрудничества между институтами омбудсменов Узбекистана и Финляндии.