Inson huquqlarini taʼminlash, qiynoqlarga qarshi kurashish masalalasi juda keng hamda doimiy izlanish va o‘rganishni talab qilgani uchun ham dunyo hamjamiyati ushbu illatga qarshi kurashda kuchlarni birlashtirish, xalqaro miqyosda bajarilishi majburiy bo‘lgan normalarni ishlab chiqish yo‘lidan bormoqda.
Maʼlumki, ozodlikda bo‘lgan insonlarga nisbatan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan muassasalardagi shaxslarning huquq va manfaatlarini taʼminlash biroz murakkab bo‘lgan jarayon. Chunki, harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan muassasalarda bo‘layotgan hodisalar doim ham jamoatchilik nazoratida bo‘lavermaydi.
Shuning uchun ham 2002 yil 18 dekabrda BMT Bosh Assambleyasining 57/199-rezolyutsiyasi bilan Qiynoqlar hamda muomala va jazolashning boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsitadigan turlariga qarshi Konvensiyaga doir Fakultativ protokoli bilan milliy preventiv mexanizm (MPM) tashkil etilishi nazarda tutilgan.
Milliy preventiv mexanizm – qiynoqning har qanday ko‘rinishlarining oldini olish maqsadida mustaqil xalqaro va milliy organlarning ozodlikdan mahrum etilgan shaxslar saqlanadigan joylarga muntazam tashriflar tizimini yaratishdir.
Mamlakatimizda 2017 — 2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini amalga oshirish doirasida qiynoqlarga qarshi kurashish borasida muhim qadam qo‘yildi. 2019 yilda ilg‘or xalqaro tajribalarga asoslanib, ombudsman huzurida qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarining oldini olish bo‘yicha milliy preventiv mexanizm yo‘lga qo‘yildi va tegishli qonun hujjatlari bilan mustahkamlandi. Unga muvofiq Vakil qamoqda saqlash joylariga muntazam kirib turish orqali qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llashning oldini olish bo‘yicha choralar ko‘rishi belgilab berildi.
Hozirda qulog‘imizga tez-tez chalinayotgan “jamoatchilik nazorati” termini so‘nggi yillarda hattoki harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylargacha yetib keldi. Chunki, Ombudsman huzurida tuzilgan qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llashning oldini olish bo‘yicha faoliyatiga ko‘maklashuvchi ekspert guruhi tarkibiga nodavlat notijorat vakillari va fuqarolik jamiyati institutlari vakillari ham kiritildi.
Ekspert guruhi tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga, yaʼni maʼmuriy qamoqqa olingan, jinoyat ishini yuritish chog‘ida qamoqqa olingan, ozodlikdan mahrum qilish bilan bog‘liq bo‘lgan jazolarga hukm qilingan, majburiy davolash muassasalariga monitoring tashriflari amalga oshirilmoqda.
Shu kunga qadar 2019 yilda 46 marotaba, 2020 yilda 71 marotaba, 2021-yilda esa 128 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirildi. Natijada qiynoqqa solish holatlarining oldini olish bo‘yicha Parlament va jamoatchilik nazorati o‘rnatilishiga erishildi.
Shuningdek, MPM doirasida mahkumlar va ularning yaqin qarindoshlari tomonidan kelib tushayogan murojaatlar soni ham yil sayin ortib, Ombudsman institutiga bo‘lgan ishonch yana-da ortdi. Raqamlar statistikasiga ko‘ra, 2017 yilgi murojaatlar 565 tani tashkil qilgan bo‘lsa, 2020 yilga qadar bu ko‘rsatgich 1 563 taga yetdi. 2021 yilning 11 oyida esa mahkumlar va ularning yaqin qarindoshlaridan 2 058 ta murojaat qabul qilingan.
Islohotlarning mantiqiy davomi sifatida Davlat rahbarining 2021-yil 26 iyundagi “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qarori bilan qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini xalqaro huquqning inson huquqlari sohasidagi umumeʼtirof etilgan prinsiplari va normalariga muvofiqlashtirish, qiynoqqa solish holatlari to‘g‘risidagi murojaatlarning tezkor va xolisona ko‘rib chiqilishi hamda aybdor shaxslarning muqarrar javobgarlikka tortilishi mexanizmini takomillashtirish, qiynoqqa solishdan jabrlanganlarga ijtimoiy, huquqiy, psixologik va tibbiy yordam ko‘rsatilishini hamda ularga yetkazilgan zararning kompensatsiya qilinishini taʼminlash, qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish faoliyatiga fuqarolik jamiyati institutlarini keng jalb qilish kabi masalalar ustuvor yo‘nalishlar sifatida belgilandi va Ombudsman huzuridagi MPM faoliyati yana-da takomillashtirildi. Jumladan, Ombudsman huzuridagi ekspert guruhi negizida Ombudsman huzuridagi Qiynoq holatlarini aniqlash va ularning oldini olish bo‘yicha jamoatchilik guruhlari tashkil etildi. Ular zimmasiga qiynoqqa solish holatlarini aniqlash hamda ularni tezkor bartaraf etish bo‘yicha talabnomalarni tegishli davlat organiga taqdim qilish, qiynoqqa solish holatlari to‘g‘risidagi murojaatlarni ko‘rib chiqishda ishtirok etish, qiynoqqa solish holatlarini ekspertlik baholash masalalari bo‘yicha uslubiy tavsiyalar ishlab chiqish kabi vazifalar yuklatildi.
Qolaversa, Ombudsman ekspertlik guruhi negizidagi Jamoatchilik guruhlari tarkibiga Inson huquqlari bo‘yicha Milliy markaz ekspertlari, tibbiyot xodimlari, nodavlat notijorat tashkilotlari, ommaviy axborot vositalari va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari vakillarini jalb qilishi belgilandi. Bunda ularning monitoring tashriflarini amalga oshirish uchun kasbiy malakasi va amaliy bilimlarga ega bo‘lishini hamda gender tengligi taʼminlanishi hisobga olinadi.
Qayd etish lozimki, monitoring jarayonlariga ommaviy axborot vositalarining ham jalb qilinishi inson huquqlarini taʼminlash borasidagi davlat siyosatining yopiq muassasalarga ham yetib borganini aholiga ko‘rsatish, ushbu obyektlardagi shart-sharoitlarning xalqaro standartlarga moslashayotganini ko‘rsatish imkonini berdi.
Joriy yilda Ombudsman boshchiligida amalga oshirilgan monitoring tashriflarini yoritgan ommaviy axborot vositalari vakilari mahkumlarning yashash, ovqatlanish, mehnat qilish, tibbiy xizmatdan foydalanish kabi sharoitlari bilan tanishish barobarida mahkum va mahbuslar bilan shaxsan muloqot qildilar.
O‘tgan davr mobaynida Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga amalga oshirilgan monitoring tashriflari davomida aniqlangan kamchiliklar yuzasidan tahliliy maʼlumotlar tayyorlanib, mutasaddi vazirlik va idoralarga yuborildi va ularni bartaraf etish bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Xulosa o‘rnida aytish mumkinki, mamlakatda olib borilayotgan islohotlar qiynoqlarni aniqlash va ularning oldini olish tizimini xalqaro huquqning inson huquqlari sohasidagi umumeʼtirof etilgan prinsiplari va normalariga muvofiqlashtirishga va ularni muvaffaqiyatli amalga oshirishga xizmat qiladi.

The national preventive mechanism under the Ombudsman has been strengthened
Since the issue of ensuring human rights and combating torture requires very broad and continuous research and study, the international community is working to join forces in combating this scourge and to develop binding norms at the international level.
It is well known that ensuring the rights and interests of persons in institutions with restricted freedom of movement is quite a complicated process. This is due to the fact that incidents in institutions where people with restricted freedom of movement are held are not always under public scrutiny.
That is why on December 18, 2002, UN General Assembly Resolution 57/199 established the National Preventive Mechanism (NPM) in accordance with the Optional Protocol to the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment.
In 2019, the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment under the Ombudsman was established based on international best practices and secured by appropriate legislation. According to it, the Ombudsman will take measures to prevent torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment through regular visits to places of detention.
The term "public monitoring", which is now widely used, has been used in recent years even in relation to places of detention. Representatives of non-governmental organizations and civil society institutions were also included in an expert group created under the Ombudsman to assist in preventing torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment.
The expert group conducts monitoring visits to places of detention for persons with restricted freedom of movement, that is, places of administrative detention, detention of persons in custody in criminal cases, sentenced to imprisonment, compulsory medical institutions.
To date, 46 monitoring visits have been carried out in 2019, 71 in 2020 and 128 in 2021. As a result, parliamentary and public oversight was established in order to prevent torture.
The number of appeals received from convicts and their close relatives under the NPM has also increased from year to year, and the trust in the Institute of the Authorized Person has grown. According to statistics, in 2017 there were 565 appeals, and by 2020 the number rose to 1,563. In the first 11 months of 2021, there were 2,058 appeals from prisoners and their close relatives.
As a logical continuation of the reforms the Presidential Decree of June 26, 2021 "On additional measures to improve the system of detection and prevention of torture" identified as priorities such areas as bringing the system for detecting and preventing torture in accordance with generally recognized principles and norms of international law in the field of rights human rights, coordination, prompt and impartial consideration of allegations of torture and improvement of the mechanism of inevitable prosecution of perpetrators, provision of social, legal, psychological and medical assistance to victims of torture and compensation for harm caused to them, broad participation of civil society institutions in identification and prevention of torture, and the work of the NPM under the Ombudsman has been improved. In particular, public groups for identification and prevention of cases of torture were created on the basis of the expert group under the Authorized Person for Human Rights. They were instructed to identify cases of torture and submit applications to the corresponding state agency for their prompt elimination, to participate in the consideration of applications of torture, and to develop methodological recommendations for expert evaluation of cases of torture.
In addition, experts of the National Center for Human Rights, medical personnel, representatives of non-governmental organizations, mass media and other civil society institutions are included in the expert groups of the Ombudsman. When selecting experts, professional skills and practical knowledge for conducting monitoring visits and ensuring gender equality was important factor.
It should be noted that media participation in the monitoring process allowed to show the public that state policy in the sphere of human rights has reached closed institutions, and therefore it is an indication that conditions in these institutions meet international standards.
This year, media representatives covering monitoring visits led by the Ombudsman got acquainted with the living, food, work and health conditions of the convicts, and talked to them personally.
During the past period the Ombudsman and Public groups prepared analytical data on the shortcomings identified during the monitoring visits to places of detention of convicts, submitted them to the relevant ministries and departments, and appropriate measures are being taken to eliminate them.
In conclusion it should be noted that the reforms conducted in the country serve to bring the system of detection and prevention of torture in conformity with the generally recognized principles and standards of international human rights law and their successful implementation.
Temurbek Khaitov
Head of the Department of the Secretariat of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights