Ombudsmanning qiynoqlarning oldini olish bo‘yicha Milliy preventiv mexanizm doirasida 2021 yilda amalga oshirilgan monitoring tashriflari bo‘yicha brifing
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2021-yil 26-iyunda “Qiynoqqa solish holatlarini aniqlash va ularning oldini olish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Qaroriga muvofiq 2021-yil davomida Ombudsman va uning huzuridagi Jamoatchilik guruhlari tomonidan harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylarga 177 marotaba monitoring tashriflari amalga oshirildi. Ushbu ko‘rsatkich 2020 yil yakunlariga ko‘ra 76 tani tashkil etgan.
Tashriflarda ilk marotaba ommaviy axborot vositalari va blogerlar ishtirok etdi.
Monitoring tashriflari davomida 4,5 mingdan ortiq shaxs bilan jamoaviy va 758 nafar shaxs bilan yakka tartibda suhbatlar o‘tkazildi.
Monitoring tashriflarida harakatlanish erkinligi cheklangan shaxslar saqlanadigan joylardagi sharoitlar, yashash va ovqatlanish, mehnat qilish, tibbiy yordam ko‘rsatish holati va sifati, olib borilayotgan maʼnaviy-maʼrifiy ishlar, koronavirus pandemiyasi davrida sanitariya-gigiyena talablariga rioya etilayotganligi hamda taʼlim-tarbiya va boshqa shu kabi holatlar o‘rganildi. Bu esa jismoniy, ruhiy va psixolgik bosim o‘tkazish holatlarni oldini olish borasidagi profilaktik choralar hisoblanadi.
Aniqlangan kamchiliklar va monitoring tashriflari yuzasidan har chorakda tahliliy maʼlumotlar, axborotlar va taqdimnoma tayyorlanib, mutasaddi vazirlik va idoralarga kiritildi.
Monitoring tashriflari davomida aniqlangan kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan bir qator xodimlarga nisbatan tegishli tashkilotlar tomonidan intizomiy jazolar qo‘llanilgan.
Ombudsman tavsiyasiga asosan, mahkumlarning mehnatini muhofaza qilish uchun Buxoro hamda Toshkent viloyatlaridagi bir qator jazoni ijro etish koloniyalari tomonidan mehnatga jalb etilgan mahkumlarga salkam 12 mlrd 159 mln so‘mlik maxsus kiyim, himoya va sanitariya-gigiyena vositalari sotib olingan. Toshkent viloyatidagi 7-sonli jazoni ijro etish koloniyasining oshxonasini taʼmirlash va jihozlash uchun 700,0 mln.so‘m ajratilgan. Buxoro viloyatidagi 1-sonli jazoni ijro etish koloniyasi maʼmuriy hududining tashqarisida fuqarolar kutish joyi qurilib, foydalanishga topshirilgan.
Ombudsman tavsiyasiga ko‘ra, Toshkent shahridagi faqat erkak mahkumlar davolanadigan 23-son mahkumlarga mo‘ljallangan ixtisoslashgan kasalxonada ayol mahkumalar davolanadigan bo‘ldi. Eslatib o‘tamiz mazkur kasalxona terapiya, nevrologiya, jarrohlik, stomatologiya, diagnostika, sil kasalliklari kabi 20 ta bo‘limga va 2 ta laboratoriyaga ega, shuningdek u yerda murakkab jarrohlik amaliyotlari ham o‘tkaziladi.
Samarqand viloyati Ruhiy-asab kasalliklari shifoxonasi hamda Respublika ixtisoslashtirilgan narkologiya ilmiy-amaliy tibbiyot markazining Surxondaryo viloyatining Majburiy davolash bo‘limi bemorlariga ovqat yetkazish bo‘yicha autsorsing xizmatlarini ko‘rsatishda kamchiliklarga yo‘l qo‘ygan shaxslarga nisbatan choralar ko‘rilgan.
Ombudsman kiritgan tahliliy axborotlarda keltirilgan tavsiyalarga asosan Ichki ishlar vazirligi manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda jazoni ijro etish tizimidagi davolash-profilaktika faoliyatini takomillashtirish bo‘yicha tegishli normativ-huquqiy hujjat loyihasini ishlab chiqdi.
Shuningdek, mutasaddi vazirlik va tashkilotlarga ilg‘or xorijiy tajribani o‘rgangan holda ushlab turilgan va qamoqqa olingan shaxslarni belgilangan manzilga kuzatish va qo‘riqlab borish uchun mo‘ljallangan maxsus avtotransport vositalarini jihozlash hamda Jinoyat ishlari bo‘yicha viloyat, tuman (shahar) sudlarida sudlanuvchilar, ayblanuvchilar va gumon qilinuvchilarni vaqtincha saqlash xonalarini taʼmirlash yuzasidan berilgan tavsiyalarga asosan, Oliy sud tomonidan Milliy gvardiya, Ichki ishlar va Qurilish vazirliklari bilan hamkorlikda “Sud binolarini qurish uchun idoraviy qurilish normalari (IQN-21)” ishlab chiqildi hamda sud Rayosatining alohida qarori qabul qilindi.
Shuningdek, Ichki ishlar vazirligi tomonidan “Jazoni ijro etish muassasalarida jazo o‘tayotgan mahkumlarni hamda tergov hibsxonalarida saqlanayotgan shaxslarni oziq-ovqat, ashyoviy mol-mulk, sovun va yuvish vositalari bilan taʼminlash meʼyorlarini qo‘llash tartibini tasdiqlash to‘g‘risida”gi 445-sonli buyruq qabul qilingan.
Hisobot yilida Ombudsman nomiga yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslar, ularning yaqin qarindoshlari hamda advokatlari tomonidan 6 104 ta murojaat kelib tushdi. Ularning 2 119 tasi bevosita yopiq muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning murojaatlaridir.
Surishtiruv va dastlabki tergov harakatlari yuzasidan kelib tushgan shikoyatlar bo‘yicha Ombudsmanning murojaatiga asosan Bosh prokuratura tomonidan olib borilgan o‘rganishlarga ko‘ra, jinoyat ishini qo‘zg‘atishni rad qilish haqidagi 32 ta qarorning barvaqt qabul qilinganligi aniqlanib, bekor qilingan va 16 ta holatda aybdor xodimlarning xatti-harakatlariga nisbatan xizmat tekshiruvi o‘tkazilishi taʼminlangan.
Ombudsman tavsiyasiga ko‘ra, jismoniy, ruhiy va psixolgik bosim o‘tkazish holatlari bo‘yicha Prokuratura organlari tomonidan olib borilgan tergovga qadar tekshiruv yakunlariga ko‘ra, 11 ta shikoyat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat-protsessual kodeksining 83-moddasining tegishli bandlariga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atishni rad qilish haqida qabul qilingan qarorlar Ombudsmanning nazorat xatiga asosan yuqori turuvchi prokuratura organlari tomonidan bekor qilinib, qo‘shimcha tekshiruv harakatlari o‘tkazilgan. Natijada 4 ta holatda ichki ishlar organlarining 7 nafar xodimga nisbatan intizomiy taʼsir choralari qo‘llanilgan.
Jazoni yoki ehtiyot chorasini yengillashtirish yuzasidan mahkumlar (mahbuslar) tomonidan kelib tushgan murojaatlar yuzasidan Ombudsmanning xatiga asosan 13 ta murojaat bo‘yicha tegishli sudlar tomonidan 59 nafar mahkumga nisbatan tayinlangan jazolar yengilrog‘iga almashtirilgan va 2 nafar mahbusning ehtiyot choralari yengilrog‘iga o‘zgartirilgan.
Mahkumlar tomonidan oilasiga ko‘mak ko‘rsatish masalasida kelib tushgan murojaatlar yuzasidan tegishli hokimliklar tomonidan 11 nafar mahkumning oila aʼzolariga turli xildagi iqtisodiy va ijtimoiy ko‘mak ko‘rsatilgan. Shuningdek, Jazoni ijro etish departamenti tomonidan 13 nafar mahkum Ombudsmanning murojaatiga asosan yashash joyiga yaqin bo‘lgan hududlardagi jazoni ijro etish muassasalariga ko‘chirilgan.
Qayd etish lozimki, Ombudsmanning qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha amalga oshirilgan monitoring tashriflari yuzasidan tayyorlangan choraklik tahliliy axborotlari va yillik maʼruzasi Oliy Majlis palatalariga taqdim etilgan.
Bizda hozircha shular, Ombudsmanning qiynoqlarni oldini olish bo‘yicha yillik maʼruzasining to‘liq matni bilan ombudsman.uz sayti orqali ham tanishishingiz mumkin.

Briefing by the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) on monitoring visits in 2021 under the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture
In accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 26, 2021 “On additional measures to improve the system for detecting and preventing cases of torture”, in 2021 the Ombudsman and public groups conducted 177 monitoring visits to places of deprivation of liberty. In 2020, this figure was 76.
For the first time, media and bloggers took part in the visits.
During the monitoring visits, collective meetings were held with more than 4.5 thousand people and individual interviews with 758 people.
During monitoring visits to places of detention of persons with limited freedom of movement, the conditions of living and food, work, the state and quality of medical care, spiritual and educational work, compliance with sanitary and hygienic requirements during the coronavirus pandemic, education and other issues were studied. This serves as a preventive measure to prevent cases of physical, mental and psychological pressure against detainees, defendants, and convicts.
On the shortcomings identified during the monitoring visits, relevant information, analytical data were prepared on a quarterly basis and sent to the relevant ministries and departments.
The competent authorities have taken disciplinary action against a number of staff members for deficiencies identified during monitoring visits.
On the recommendation of the Ombudsman, in order to protect the rights of prisoners to safe work, a number of correctional colonies in the Bukhara and Tashkent regions purchased special clothing, protective equipment and sanitation in the amount of about 12 billion 159 million soums. 700.0 million soums were allocated for the repair and equipping of the kitchen of correctional colony No. 7 of the Tashkent region.
A waiting area for citizens outside the administrative territory of Correctional Colony No. 1 of the Bukhara region was built and put into operation.
Along with this, on the recommendation of the Ombudsman, female prisoners will be treated at Specialized Hospital No. 23 in Tashkent, where only male prisoners could be treated before. It should be noted that the hospital has 2 laboratories and 20 departments, in particular, departments of therapy, neurology, surgery, dentistry, diagnostics, tuberculosis, as well as complex surgical operations.
Appropriate measures have been taken against persons who did not provide outsourcing services for the delivery of food to patients of the Samarkand Regional Hospital for Mental and Neurological Diseases and the Department of Compulsory Medical Care of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center of the Surkhandarya Region.
Based on the recommendations given in the analytical information of the Authorized Person, the Ministry of Internal Affairs, together with the relevant ministries and departments, developed a draft regulatory document to improve medical preventive activities in the penitentiary system.
In addition, on the basis of recommendations to the relevant ministries and departments on equipping special vehicles for monitoring and protecting detainees, repairing temporary detention facilities for defendants, accused and suspects in regional, district (city) criminal courts, the Supreme Court, together with the National Guard, the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Construction developed "Departmental construction standards for the construction of court buildings (DCS-21)" and adopted a special decision of the Presidium.
Also, the Ministry of the Internal Affairs adopted Order No. 445 “On Approval of the Procedure for the Application of Norms for Providing Convicts Serving Their Sentences in Penal Institutions and Persons Detained in Detention Facility with Food, Clothing, Soap and Detergents.”
During the reporting year, the Ombudsman received 6,104 applications from detainees and convicts, their close relatives and lawyers. Of these, 2119 appeals from persons contained in closed institutions.
According to the statements of the Authorized Person for Questions of Inquiry and Preliminary Investigation, relevant appeals were sent to the Prosecutor General's Office. On the basis of these acts, the Prosecutor General's Office carried out inspections and, based on their results, 32 decisions to refuse to initiate a criminal case were recognized as issued prematurely and canceled, an internal investigation was conducted in 16 cases.
On the recommendation of the Ombudsman, the Prosecutor's Office conducted pre-investigation investigations into the facts of physical and psychological impact. On the basis of the control letters of the Authorized Person on 11 complaints, the decision to refuse to initiate a criminal case under the relevant paragraphs of Article 83 of the Criminal Procedure Code of the Republic of Uzbekistan was canceled by the higher prosecutor's office and additional investigations were carried out. As a result, in 4 cases, disciplinary sanctions were applied to 7 employees of the internal affairs bodies.
On the basis of a letter from the Authorized Person for appeals of convicts (prisoners) on the mitigation of punishment or preventive measures, the punishments imposed by the relevant courts on 59 convicts on 13 appeals were mitigated, and the preventive measures for 2 convicts were also mitigated.
Economic and social assistance was provided to the families of 11 convicts by the respective khokimiyats in response to requests for assistance. The Department for the Execution of Sentences, at the request of the Authorized Person for Human Rights, also transferred 13 convicts to places of deprivation of liberty in areas close to their place of residence.
It should be noted that quarterly analytical information and the annual report of the Authorized Person for monitoring visits to prevent cases of torture were presented to the chambers of the Oliy Majlis.
That's all for today, but for now, the full text of the Ombudsman's annual report on the prevention of torture can be found on the website ombudsman.uz.