Инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсман навбатдаги фуқаролар қабулига Қорақалпоғистондан етиб келди
Хабарингиз бор, ҳозирда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ф.Эшматова Қорақалпоғистонда бўлиб ўтган воқеаларни мустақил равишда ўрганаётган Комиссияга раҳбарлик қилмоқда. Комиссия ўрганишлари авж палласида бўлишига қарамай, Омбудсман 2022 йилнинг 30 август куни ўтказилиши керак бўлган фуқаролар қабулига Қорақалпоғистондан етиб келди.
50 нафардан ортиқ фуқаро иштирок этган қабул давомида уй-жой, бандлик, ишдан ноқонуний бўшатиш, ижтимоий ёрдам, суд-ҳуқуқ ва бошқа масалалар юзасидан мурожаатлар келиб тушди. Баъзи мурожаатлар бўйича фуқароларга тегишли ҳуқуқий маслаҳат ва тушунтиришлар берилди.
Қабул давомида олинган мурожаатларнинг барчаси Омбудсман назоратига олиниб, уларни ўрганиш ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш бўйича ишга киришилди. Жойига чиқиб ўрганиш талаб этиладиган мурожаатлар Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) ҳудудлардаги минтақавий вакилларига юборилади.
Эслатиб ўтамиз, фуқаролар тўғридан-тўғри Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларига ҳам мурожаат қилишлари мумкин. Уларнинг исм-шарифлари, вазифалари, қабул кунлари, манзили ва телефон рақамлари ҳақида ombudsman.uz сайти орқали маълумотга эга бўлишингиз мумкин.

The Authorized Person for Human Rights arrived from Karakalpakstan for the next reception of citizens
As is known, at present the Authorized Person for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) F. Eshmatova heads the Commission, which conducts an independent investigation into the events in Karakalpakstan. Despite the fact that the work of the Commission is in full swing, the Ombudsman arrived from Karakalpakstan for the reception of citizens, which is to be held on August 30, 2022.
During the reception, which was attended by more than 50 citizens, appeals were received on housing, employment, illegal dismissal from work, social assistance, judicial and legal and other issues. According to some appeals, citizens were given appropriate legal advice and explanations.
All appeals received during the reception were taken under the control of the Authorized Person for Human Rights, and work was begun to study them and ensure human rights. Appeals requiring an on-site study are sent to the Regional Representatives of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman).
It should be noted that citizens can directly contact the Regional Representatives of the Authorized Person for Human Rights in the regions. You can get information about their names, tasks, appointment dates, addresses and phone numbers through the website ombudsman.uz.