Инсон ҳуқуқлари бўйича Омбудсман навбатдаги фуқаролар қабулига Қорақалпоғистондан етиб келди
Хабарингиз бор, ҳозирда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Ф.Эшматова Қорақалпоғистонда бўлиб ўтган воқеаларни мустақил равишда ўрганаётган Комиссияга раҳбарлик қилмоқда. Комиссия ўрганишлари авж палласида бўлишига қарамай, Омбудсман 2022 йилнинг 30 август куни ўтказилиши керак бўлган фуқаролар қабулига Қорақалпоғистондан етиб келди.
50 нафардан ортиқ фуқаро иштирок этган қабул давомида уй-жой, бандлик, ишдан ноқонуний бўшатиш, ижтимоий ёрдам, суд-ҳуқуқ ва бошқа масалалар юзасидан мурожаатлар келиб тушди. Баъзи мурожаатлар бўйича фуқароларга тегишли ҳуқуқий маслаҳат ва тушунтиришлар берилди.
Қабул давомида олинган мурожаатларнинг барчаси Омбудсман назоратига олиниб, уларни ўрганиш ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш бўйича ишга киришилди. Жойига чиқиб ўрганиш талаб этиладиган мурожаатлар Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) ҳудудлардаги минтақавий вакилларига юборилади.
Эслатиб ўтамиз, фуқаролар тўғридан-тўғри Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакилларига ҳам мурожаат қилишлари мумкин. Уларнинг исм-шарифлари, вазифалари, қабул кунлари, манзили ва телефон рақамлари ҳақида ombudsman.uz сайти орқали маълумотга эга бўлишингиз мумкин.

Уполномоченный по правам человека прибыла из Каракалпакстана для очередного приема граждан
Как известно, в настоящее время Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Ф.Эшматова возглавляет Комиссию, которая ведет независимое расследование событий в Каракалпакстане. Несмотря на то, что работа Комиссии идет полным ходом, Омбудсман прибыл из Каракалпакстана на прием граждан, который должен состояться 30 августа 2022 года.
В ходе приема, в котором приняли участие более 50 граждан, поступили обращения по вопросам жилья, занятости, незаконного увольнения с работы, социальной помощи, судебно-правовых и других вопросов. По некоторым обращениям гражданам были даны соответствующие юридические консультации и разъяснения.
Все обращения, поступившие в ходе приема, были взяты на контроль Уполномоченного по правам человека, и была начата работа по их изучению и обеспечению прав человека. Обращения, требующие проведения изучения на месте, направляются Региональным представителям Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана).
Следует отметить, что граждане могут напрямую обращаться к Региональным представителям Уполномоченного по правам человека в областях. Получить информацию об их именах, задачах, датах приема, адресах и телефонах можно через сайт ombudsman.uz.