"Фарғонадаги, Жаслиқ" сарлавҳаси остида ижтимоий тармоқларда тарқалган хабар юзасидан Омбудсманнинг расмий муносабати
Ўзбекистон Республикаси ЖКнинг 166-моддаси 2-қисми "а,в" бандларида назарда тутилган жиноят содир қилганликда айбланиб, жиноят ишлари бўйича Фарғона шаҳар судининг ажримига асосан сақлаш учун 10-сон тергов ҳибсхонасига олиб келинган маҳбус С.Қ.нинг онаси М.Қ.нинг ижтимоий тармоқларга қилган мурожаати Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) назоратига олинди.
Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили Алишер Камилов 2022 йилнинг 31 май куни 10-сон тергов ҳибсхонасига бориб, маҳбус С.Қ. билан суҳбатлашди.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан суд-тиббий экспертизаси тайинланган бўлиб, Фарғона шаҳар прокуратураси томонидан терговга қадар текширув ишлари олиб борилмоқда.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, мазкур ҳолат бўйича терговга кадар текшируви жараёнлари тугалланганидан кейин Омбудсманнинг расмий муносабати берилишини маълум қиламиз.

Официальное заявление Омбудсмана на новость, распространенную в социальных сетях под заголовком «Фергана, Жаслык»
Обращение матери задержанного С.К., обвиняемого в совершении преступления, предусмотренного п. «а, в» ч. 2 ст. 166 Уголовного Кодекса Республики Узбекистан, доставленного для содержания в следственный изолятор № 10 на основании определения Ферганского городского суда по уголовным делам, распространенную в социальных сетях взят под контроль Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана)
Региональный представитель Омбудсмана в Ферганской области Алишер Камилов 31 мая 2022 года посетил следственный изолятор № 10 и побеседовал с заключенным С.К..
По данному факту назначена судебно-медицинская экспертиза, проводится доследственная проверка прокуратурой города Фергана.
Исходя из вышеизложенного, сообщаем, что после завершения процесса доследственной проверки по данному факту будет дано официальное заявление Омбудсмана.