Сирдарёда навбатдаги фуқаролар сайёр қабули ташкил этилди
2022 йил 31 май куни Сирдарё вилояти Янгиер шаҳрида, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (Омбудсманнинг) Сирдарё вилоятидаги Минтақавий вакили Шуҳрат Алимов, Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерациясининг Сирдарё вилоят Кенгаши меҳнат ҳуқуқи инспектори Ширинхон Умаралиева ҳамда Янгиер шаҳар халқ қабулхонаси етакчи мутахассиси Абдувосит Бахромовлар Янгиер шаҳар халқ қабулхонаси биносида фуқаролар сайёр қабулини ташкил этишди.
Сайёр қабул давомида шаҳар худудида яшовчи 9 нафар фуқаро қабул қилиниб, шундан 4 нафарига ҳуқуқий тушунтириш берилди, 3 нафарининг мурожаатлари жойида ҳал этилди, шунингдек, 2 нафар фуқаронинг мурожаати минтақавий вакил назоратига олинди.
Жумладан, Янгиер шаҳар, “Фазилат” МФЙда яшовчи фуқаро З.Э. хонадонида кўп киши яшаётганлигини инобатга олиб, уй-жой қуриши учун тегишли банкдан имтиёзли кредитлар олиш масаласида амалий ёрдам берилишини сўради. Қабул давомида АТ “Қишлоққурилиш банк”нинг Янгиер шаҳар филиали ходими жалб қилиниб, ушбу фуқарога кредит ажратиш масаласида ҳуқуқий тушунчалар берилди ва тақдим этиши керак ҳужжатларни тайёрлаш ва тақдим этиш тушунтирилди.
Шунингдек, сайёр қабулда фуқаролардан визани расмийлаштириш, уй-жой, бандлик, моддий ёрдам олиш каби масалаларда мурожаатлар келиб тушди.

В Сырдарье организован очередной прием граждан
31 мая 2022 года в городе Янгиер Сырдарьинской области, Региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в Сырдарьинской области Шухрат Алимов, Ширинхон Умаралиева, инспектор по трудовым правам Сырдарьинского областного Совета Федерации профсоюзов Узбекистана и Абдувосит Бахромов, ведущий специалист народной приемной города Янгиер, в здании городской народной приемной провели приём граждан.
В ходе выездного приема были приняты 9 граждан, проживающих на территории города, 4 из них даны правовые разъяснения, 3 обращения разрешены на месте, а также 2 обращения граждан взяты под контроль Регионального представителя Омбудсмана.
В частности, гражданин З.Э., проживающий в городе Янгиер, махалли “Фазилат” в связи с тем что в его квартире проживает много людей, попросил оказать практическую помощь в получении льготных кредитов в соответствующем банке для строительства жилья. В ходе приема был привлечен сотрудник Янгиерского городского филиала АТ "Қишлоққурилиш банк", и вышеуказанному заявителю были даны юридические разъяснения по вопросу предоставления кредита, а также разъяснен порядок подготовки и представления необходимых документов.
Также на выездном приеме от граждан поступили обращения по вопросам оформления виз, получения жилья, занятости и материальной помощи.