Омбудсманга ўқитувчиларга қўпол муносабатда бўлаётган мактаб директори ўринбосари устидан мурожаат келиб тушди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (Омбудсманга) Сурхондарё вилояти Сариосиё туманидаги мактаб ўқитувчиси Б.Ш. ўзи фаолият юритадиган мактаб директори ўринбосарининг хати-ҳаракатидан норози бўлиб мурожаат қилди.
Мурожаатчининг ёзишича, мактаб директорининг тарбиявий-маърифий ишлар бўйича ўринбосари ўқувчилар олдида ўқитувчиларга қўпол муносабатда бўлиб келади, хаттоки ўқитувчиларга қўл кўтарган ҳолатлар ҳам учраган. Мазкур ҳолат юзасидан тегишли ташкилотга қилинган мурожаатлар бирор бир натижа бермагач, фуқаро Б.Ш. Омбудсманга мурожаат қилган.
Ушбу мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, ўрганилиши натижасида директор ўринбосари Г.Ш.нинг мурожаатчи Б.Ш.га нисбатан қўпол муносабатда бўлиб келганлиги, одоб-аҳлоқ қоидаларига тўлиқ амал қилмаганлиги аниқланди. Мазкур ҳолат бўйича директор ўринбосари Г.Ш.га  нисбатан туман Халқ таълими бўлими мудирининг буйруғи билан Ўзбекистон Республикаси Меҳнат Кодексининг 181-моддаси 1-бандига асосан “Ҳайфсан” интизомий жазо чораси қўлланилди.
Қайд этиш лозимки, бу каби ҳолатлар мамлакатимизда таълим соҳасида олиб борилаётган давлат сиёсатига тўғри келмайди. Мамлакатимизда мазкур соҳада ўқитувчиларнинг нуфузи ва мақомини ошириш, уларнинг профессионал фаолият билан шуғулланишларига янада кенг шароит яратиб беришга қаратилган чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Ҳаттоки, ўқитувчининг мақоми алоҳида хужжат билан мустаҳкамлаб қўйилиши борасида ишланмоқда. Чунки, баркамол, заковатли ва салоҳиятли ёш авлодни шакллантириш энг аввало, ўқитувчи ва мураббийларга боғлиқ. Шундай экан, ўқитувчиларни ҳурмат қилиш ва уларни қадрига етиш олий мақсадимиз бўлсин.

The Ombudsman received a complaint about the rough treatment of teachers by the deputy director of the school
The Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) was approached by a teacher of the school of the Sariosi district of the Surkhandarya region B.Sh., about the rude treatment of the deputy director of the school where she works.
According to the applicant, the school's deputy director for educational work was rude to teachers in the presence of students, and there were even cases of attacks on teachers. After the appeal to the relevant organization on this matter did not produce results, citizen B.Sh. decided to contact the Ombudsman.
This appeal was taken under the control of the Ombudsman and, as a result of the study, it was established that Deputy Director G.Sh. rudely addressed the applicant B.Sh. and he did not follow the rules of conduct. Regarding the Deputy Director G.Sh. by order of the head of the department of public education of the district, in accordance with paragraph 1 of Article 181 of the Labor Code of the Republic of Uzbekistan, a disciplinary measure of punishment "Reprimand" was applied.
It should be noted that such cases do not comply with state policy in the field of education. In our country, measures are being taken to increase the prestige and status of teachers, to create additional conditions for their professional activities. Even work is underway to secure the status of a teacher in a separate document. After all, the formation of a harmonious, intelligent and talented young generation depends, first of all, on teachers and mentors. Therefore, our highest goal is to respect and value teachers.