Омбудсманга ўқитувчиларга қўпол муносабатда бўлаётган мактаб директори ўринбосари устидан мурожаат келиб тушди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (Омбудсманга) Сурхондарё вилояти Сариосиё туманидаги мактаб ўқитувчиси Б.Ш. ўзи фаолият юритадиган мактаб директори ўринбосарининг хати-ҳаракатидан норози бўлиб мурожаат қилди.
Мурожаатчининг ёзишича, мактаб директорининг тарбиявий-маърифий ишлар бўйича ўринбосари ўқувчилар олдида ўқитувчиларга қўпол муносабатда бўлиб келади, хаттоки ўқитувчиларга қўл кўтарган ҳолатлар ҳам учраган. Мазкур ҳолат юзасидан тегишли ташкилотга қилинган мурожаатлар бирор бир натижа бермагач, фуқаро Б.Ш. Омбудсманга мурожаат қилган.
Ушбу мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, ўрганилиши натижасида директор ўринбосари Г.Ш.нинг мурожаатчи Б.Ш.га нисбатан қўпол муносабатда бўлиб келганлиги, одоб-аҳлоқ қоидаларига тўлиқ амал қилмаганлиги аниқланди. Мазкур ҳолат бўйича директор ўринбосари Г.Ш.га  нисбатан туман Халқ таълими бўлими мудирининг буйруғи билан Ўзбекистон Республикаси Меҳнат Кодексининг 181-моддаси 1-бандига асосан “Ҳайфсан” интизомий жазо чораси қўлланилди.
Қайд этиш лозимки, бу каби ҳолатлар мамлакатимизда таълим соҳасида олиб борилаётган давлат сиёсатига тўғри келмайди. Мамлакатимизда мазкур соҳада ўқитувчиларнинг нуфузи ва мақомини ошириш, уларнинг профессионал фаолият билан шуғулланишларига янада кенг шароит яратиб беришга қаратилган чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. Ҳаттоки, ўқитувчининг мақоми алоҳида хужжат билан мустаҳкамлаб қўйилиши борасида ишланмоқда. Чунки, баркамол, заковатли ва салоҳиятли ёш авлодни шакллантириш энг аввало, ўқитувчи ва мураббийларга боғлиқ. Шундай экан, ўқитувчиларни ҳурмат қилиш ва уларни қадрига етиш олий мақсадимиз бўлсин.

Омбудсману поступило заявление о грубом обращении заместителя директора школы с учителями
К Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) обратилась преподавательница школы Сариосиийского района Сурхандарьинской области Б.Ш., по поводу грубого обращения заместителя директора школы, в которой она работает.
По словам заявительницы, заместитель директора школы по воспитательной работе грубил учителям в присутствии учеников, и даже были случаи нападения на учителей. После того, как обращение в соответствующую организацию по этому поводу не дали результатов, гражданка Б.Ш. решила обратиться к Омбудсману.
Данное обращение взято на контроль Омбудсмана и в результате изучения установлено, что заместитель директора Г.Ш. грубо обращался к заявителю Б.Ш., не соблюдал правила поведения. В отношении заместителя директора Г.Ш. приказом заведующего отделом народного образования района в соответствии с пунктом 1 статьи 181 Трудового кодекса Республики Узбекистан применена дисциплинарная мера наказания «Выговор».
Следует отметить, что подобные случаи не соответствуют государственной политике в сфере образования. В нашей стране принимаются меры по повышению престижа и статуса педагогов, созданию дополнительных условий для их профессиональной деятельности. Ведется даже работа по закреплению статуса учителя отдельным документом. Ведь формирование гармоничного, умного и талантливого молодого поколения зависит, прежде всего, от учителей и наставников. Поэтому наша высшая цель - уважать и ценить учителей.