Ўзбекистон ва Қирғизистон Омбудсманлари ўзаро ҳамкорлик йўналишларини белгилаб олди
2022 йилнинг 25 март куни Пойтахтимизда ўтказилган Қирғизистон, Тожикистон Ўзбекистон ва Қозоғистонда озодликдан маҳрум қилишнинг муқобил чораларини қўллаш бўйича мавжуд амалиётни ўрганишга бағишланган минтақавий конференция доирасида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ва Қирғизистон Республикасига янги Омбудсман сифатида тайинланган Атыр Абдрахматоваларнинг учрашуви бўлиб ўтди. Эътиборли жиҳати шундаки, бу Қирғизистон Омбудсманининг лавозимга тайнланганидан кейинги хорижий давлатларга қилган биринчи ташрифидир.
Ўзаро мулоқот давомида аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш, ишчи-мигрантларнинг ҳуқуқларини таъминланишига кўмаклашиш каби ҳамкорлик йўналишлари белгилаб олинди.
Шунингдек, Омбудсманлар мамлакатда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, гендер тенглигини таъминлаш, ногиронлиги бўлган шахслар учун қулай шароитлар яратиш ва фуқаролар билан ишлашда Вакил томонидан йўлга қўйилаётган янги механизмлар борасида ўзаро фикр алмашишди.

Омбудсманы Узбекистана и Кыргызстана определили направления сотрудничества
25 марта 2022 года в рамках региональной конференции по изучению существующей практики применения альтернативных мер лишению свободы в Кыргызстане, Таджикистане, Узбекистане и Казахстане состоялась встреча Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) Ферузы Эшматовой с новым назначенным Омбудсманом Кыргызской Республики Атыр Абдрахматовой. Примечательно, что это первый визит Омбудсмана Кыргызстана в зарубежные страны с момента его назначения.
В ходе диалога были определены основные направления сотрудничества, такие как повышение правовой грамотности населения, продвижение прав рабочих мигрантов.
Омбудсманы также обменялись мнениями о проводимых реформах в стране в сфере прав человека, обеспечении гендерного равенства, создании благоприятных условий для людей с инвалидностью и новых механизмах, созданных Уполномоченными по работе с гражданами.