Омбудсманнинг Сирдарёдаги минтақавий вакили 8-сон тергов ҳибсхонасидаги шароитларни ўрганди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) Сирдарё вилоятидаги минтақавий вакили Шуҳрат.Алимов ҳудуддаги 8-сон тергов ҳибсхонасида бўлиб, у ерда сақланаётган маҳбусларнинг шароитлари билан танишди.
Дастлаб минтақавий вакил билан яккама-якка тарзда учрашмоқчи бўлган маҳбуслар мурожаатлари тингланди. Маҳбуслар Омбудсман вакилининг апелляция суди мажлисларида кузатувчи сифатида иштирок этиши ва судларда адвокат иштирокини таъминлашда амалий ёрдам кўрсатилишини сўрашди. Мурожаатлар назоратга олинди.
Муассасадаги ошхона кўздан кечирилганда тергов ҳибсхона бошлиғининг ойлик тасдиқланган менюсига асосан ҳибсхонада сақланаётган маҳкум ва маҳбусларга таомлар тайёрланиб, озиқ-овқат маҳсулотлари тўлиқ ва таомномага мос берилаётгани маълум бўлди.
Тергов ҳибсхонасининг маъмурий биносида тергов ҳаракатлари ўтказиш учун битта тергов хонаси ажратилган бўлиб, ушбу хонага видеокамера ўрнатилган.
Ҳибсхонадаги 2 та адвокат билан учрашув хоналари камерадан ҳоли бўлиб, адвокатлар бугунги кунда муассасада сақланаётган шахслар билан ҳеч қандай қаршиликсиз учрашаётганлиги аниқланди.
Муассасадаги тиббий бўлинмага 10 та штат бирлиги ажратилган бўлиб ҳозирги кунда вакант ўринлар мавжуд эмас. Тиббиёт хоналари қайта таъмирланган ва тўлиқ тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозланган.  Дори-дармон захираси бўйича ҳам камчилик аниқланмади.

Региональный представитель Омбудсмана в Сырдарьинской области изучил условия содержания в СИЗО №8
Шухрат Алимов, региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Сырдарьинской области, посетил СИЗО №8, находящийся в этой области и ознакомился с условиями содержания заключенных.
Прежде всего были заслушаны обращения заключенных, которые просили об индивидуальной встрече с региональным представителем.
Заключенные попросили представителя Омбудсмана принять участие на заседаниях апелляционных судов в качестве наблюдателя и оказать практическую помощь в обеспечении участия адвоката в судах. Обращения были взяты на контроль.
В ходе осмотра столовой учреждения установлено, что для осужденных и заключенных готовились блюда по ежемесячному утвержденному начальником следственного изолятора меню, причем питание предоставлялось в полном объеме и в соответствии с этим меню.
Для осуществления следственных действий, в административном здании следственного изолятора выделена отдельная комната допросов, в этой комнате установлена видеокамера.
Выявлено, что две комнаты для встреч с адвокатами не оснащены видеокамерами и в настоящее время адвокаты беспрепятственно встречаются с лицами, содержащимися в учреждении.
Медицинскому отделению учреждения выделено 10 штатных единиц и в настоящее время вакантные места отсутствуют. Медицинские комнаты отремонтированы и полностью оснащены медицинским оборудованием. Дефицита в запасах лекарственных средств выявлено не было.