Омбудсманнинг Сирдарёдаги минтақавий вакили 8-сон тергов ҳибсхонасидаги шароитларни ўрганди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) Сирдарё вилоятидаги минтақавий вакили Шуҳрат.Алимов ҳудуддаги 8-сон тергов ҳибсхонасида бўлиб, у ерда сақланаётган маҳбусларнинг шароитлари билан танишди.
Дастлаб минтақавий вакил билан яккама-якка тарзда учрашмоқчи бўлган маҳбуслар мурожаатлари тингланди. Маҳбуслар Омбудсман вакилининг апелляция суди мажлисларида кузатувчи сифатида иштирок этиши ва судларда адвокат иштирокини таъминлашда амалий ёрдам кўрсатилишини сўрашди. Мурожаатлар назоратга олинди.
Муассасадаги ошхона кўздан кечирилганда тергов ҳибсхона бошлиғининг ойлик тасдиқланган менюсига асосан ҳибсхонада сақланаётган маҳкум ва маҳбусларга таомлар тайёрланиб, озиқ-овқат маҳсулотлари тўлиқ ва таомномага мос берилаётгани маълум бўлди.
Тергов ҳибсхонасининг маъмурий биносида тергов ҳаракатлари ўтказиш учун битта тергов хонаси ажратилган бўлиб, ушбу хонага видеокамера ўрнатилган.
Ҳибсхонадаги 2 та адвокат билан учрашув хоналари камерадан ҳоли бўлиб, адвокатлар бугунги кунда муассасада сақланаётган шахслар билан ҳеч қандай қаршиликсиз учрашаётганлиги аниқланди.
Муассасадаги тиббий бўлинмага 10 та штат бирлиги ажратилган бўлиб ҳозирги кунда вакант ўринлар мавжуд эмас. Тиббиёт хоналари қайта таъмирланган ва тўлиқ тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозланган.  Дори-дармон захираси бўйича ҳам камчилик аниқланмади.

The regional representative of the Ombudsman in the Syrdarya region studied the conditions of detention in pre-trial detention center No.8
Shukhrat Alimov, regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Syrdarya region, visited pre-trial detention center No. 8 located in this region and got acquainted with the conditions of detention of convicts.
First of all, the appeals of convicts who asked for an individual meeting with a regional representative were heard.
The convicts asked the representative of the Ombudsman to take part in the hearings of the courts of appeal as an observer and to provide practical assistance in ensuring the participation of a lawyer in the courts. The appeals were taken under control.
During the inspection of the canteen of the facility, it was established that dishes were prepared for convicts and prisoners according to the monthly menu approved by the head of the detention center, and food was provided in full and in accordance with this menu.
To carry out investigative actions, a separate interrogation room has been allocated in the administrative building of the pre-trial detention center, a video camera has been installed in this room.
It was revealed that two rooms for meetings with lawyers are not equipped with video cameras and at present lawyers freely meet with persons held in the facility.
The medical department of the facility has been allocated 10 staff positions and there are currently no vacancies. The medical rooms have been renovated and are fully equipped with medical equipment. There was no shortage of medicines stocks.
There are 10 staff members in the medical department of the facility and there are currently no vacancies. The medical rooms have been renovated and are fully equipped with medical equipment. There was no shortage of medicines stocks.