Омбудсман кўмаги билан 53 нафар маҳкумга инсонпарварлик далолатномалари қўлланилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) “Ишонч телефони”га Тошкент вилоятидаги 43-сонли манзил-колонияда жазо муддатини ўтаётган 28 ва 50-сонли манзил-колонияда жазо муддатини ўтаётган 25 ҳамда Самарқанд вилоятидаги 38-сонли манзил-колонияда жазо муддатини ўтаётган 8 нафар маҳкумнинг мурожаатлари келиб тушган эди. Ушбу мурожаатларда, маҳкумлар озодликдан маҳрум қилиш тариқасидаги жазонинг белгиланган қисми ўталган бўлишига қарамай, уларга нисбатан инсонпарварлик далолатномаси қўлланилмаётгани баён қилинган.
Мурожаатлар Омбудсман томонидан ўрганилиб, Ички ишлар вазирлиги ва Олий судга ушбу ҳолатни бартараф этиш юзасидан мурожаати киритилиб, ижроси назоратга олинган. Натижада, Жиноят ишлари бўйича тегишли судларнинг ажрими билан 48 нафар маҳкумга тайинланган озодликдан маҳрум қилиш тариқасидаги жазо ахлоқ тузатиш ишларига, 3 нафар маҳкумга тайинланган озодликдан маҳрум қилиш жазоси шартли равишда озод этишга ва 2 нафар маҳкумга тайинланган озодликдан маҳрум қилиш жазоси озодликни чеклаш жазосига алмаштирилган. Қолган 8 нафар маҳкумнинг интизомий жазоси мавжуд бўлганлиги сабабли инсонпарварлик далолатномаси қўлланилиши рад этилган.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 73, 74, 89-моддаларида жазони ўташда муддатидан илгари шартли озод қилиш ёки енгилроғи билан алмаштириш тартиби белгиланган.
Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойлар, жумладан гауптвахта, интизомий қисм, тергов ҳибсхоналари, жазони ижро этиш колониялари ва мажбурий даволаш муассасаларида сақланаётган шахслар ва уларнинг яқин қариндошлари, Омбудсманга “10-96” қисқа рақамли “Ишонч телефони”, тергов ҳибсхоналари ва жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахслар ушбу муассасаларга ўрнатилган “Омбудсман қутилари” ёки ушбу жойларда сақланаётган шахсларнинг яқин қариндошлари info_ombudsman.uzb@umail.uz электрон почтаси орқали мурожаат қилишлари мумкин.

Благодаря содействию омбудсмена Омбудсмана к 53 осужденным был применен акт гуманизма
На “телефон доверия " Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) поступило 28 обращений от лиц отбывающих наказание в колонии № 43, 25 обращений из колонии № 50 в Ташкентской области и 8 от лиц  отбывающих наказание в колонии № 38 Самаркандской области.  В этих обращениях указывается, что, несмотря на то, что осужденные отбыли установленную часть наказания в виде лишения свободы, к ним не применялся акт гуманизма.
Обращения были рассмотрены Уполномоченным по правам человека, в Министерство внутренных дел и Верховный суд были направлены обращение об исправлении ситуации, а их исполнение было взято под контроль.
В результате решением соответствующих судов по уголовным делам приговоры 48 осужденных были заменены на исправительные работы, 3 осужденных на условное наказание, 2 осужденных на ограничение свободы. Остальным 8 осужденным в применении акта гуманизма было отказано в связи с привлечением к дисциплинарной ответственности.
Напомним, статьи 73, 74 и 89 Уголовного кодекса Республики Узбекистан предусматривают порядок условно-досрочного освобождения или смягчения наказания.
Лица содержащиеся в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, на гауптвахтах, в дисциплинарных частях, следственных изоляторах, колониях исполнения наказания и учреждениях принудительного лечения, и их близкие родственники могут обратиться к Упономоченному по “Горячей линии” Омбудсмана с коротким номером “10-96“, посредством «ящиков Омбудсмана», установленных в этих учреждениях и отправить свое обращение на электронный адрес info_ombudsman.uzb@umail.uz .