Омбудсман суд орқали ходимларнинг 335 млн сўмлик иш хақини ундириб берди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан 38 нафар фуқаронинг “Усмон Юсупов Агросервис машина трактор парки” масъулияти чекланган жамияти томонидан иш хақи пулларини ўз вақтида тўланмаётганлиги масаласида ёзган мурожаати ўрганиб чиқилди.
Ўрганиш жараёнида аниқланишича, “Усмон Юсупов Агросервис машина трактор парки” МЧЖ 2020 йил 1 августдан то 2021 йил 1 октябргача ишланган давр учун ходимларига 335.610.914 сўмга яқин иш ҳақларини тўламаган.
Ваҳолонки, “Узагросервис” АЖ томонидан Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоят “Агросервис МТП” МЧЖ раҳбарларига 2021 йил 16 сентябрь куни йўллаган хатда, ишчи ходимларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатлари ҳимоясини сўзсиз таъминлаш мақсадида раҳбарлик қилинаётган жамият ва қўйи корхоналарни иш хақи ва бюджет тўловларидан мавжуд қарздорликларини амалда ажратилаётган ғалла 2022 йил ҳосили учун имтиёзли кредит маблағлари ҳамда бошқа манбаалар ҳисобидан ундириш чораларини кўрилишини талаб қилинган.
Ўзбекистон Республикасининг “Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонунининг 14-моддасига биноан Омбудсман томонидан Фуқаролик ишлари бўйича Касби туманлараро судига мурожаатчиларнинг манфаатларида даъво ариза киритилди. Даъво аризаси ўрганиб чиқилиб, суд буйруқлари билан умумий ҳисобда 335.610.914 сўм миқдорида иш хақи ундирилиши ва дарҳол ижрога қаратилиши белгиланди.

Омбудсман через суд взыскал с работодателя заработную плату сотрудников  на сумму 335 млн сумов
Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) рассмотрено обращение 38 граждан по вопросу несвоевременной выплаты заработной платы обществом с ограниченной ответственностью “Усмон Юсупов Агросервис машина трактор парки”. В ходе изучения установлено, что ООО « Усмон Юсупов Агросервис машина трактор парки » не выплатило своим работникам 335 610 914 сумов за период с 1 августа 2020 года по 1 октября 2021 года.
Однако в письме, направленном АО «Узагросервис» от 16 сентября 2021 года руководителям ООО «Агросервис МТП»Республики Каракалпакстан и области, в целях обеспечения защиты прав и законных интересов работников было требование, чтобы вышеуказанное общество и подведомственные предприятия приняли меры по закрытию задолженности по заработной плате и бюджетным платежам за счет фактически выделяемых льготных кредитных средств под урожай 2022 года и других доступных источников.
В соответствии со статьей 14 Закона Республики Узбекистан «Об Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмане)» Омбудсман подал иск в Касбинский межрайонный суд по гражданским делам в интересах заявителей. Иск был рассмотрен судом и судебными приказами установлено, что заработная плата в общей сумме 335.610.914 сумов подлежит взысканию и немедленному исполнению.