Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамкорлигини мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди
2021 йилнинг 14 декабрь куни Марказий Осиё мамлакатлари ва Туркия давлати Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича  миллий марказлар вакилларининг видеоконференцалоқа шаклидаги учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ўртасидаги инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш масаласи муҳокама қилинди.
Бугунги кунда туркий тилли давлатлар ўртасидаги ҳар томонлама алоқалар 2009 йил 3 октябрда ташкил этилган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши нуфузли халқаро тузилмаси орқали янада мустаҳкамланмоқда. Хусусан, қардош мамлакатлар ўртасида савдо-иқтисодиёт, транспорт, энергетика, туризм ва маданий-гуманитар соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш, минтақада тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатларни янги босқичга кўтарилмоқда.
Учрашувда иштирок этган Ўзбекистон, Туркия, Озарбайжон, Қозоғистон давлатлари Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакиллари мазкур жараёнда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги Омбудсманлар ҳамкорлигини янги босқичга олиб чиқиш, қардош халқлар манфаатларига хизмат қилади.
Мулоқотлар давомида Туркий тилли давлатлар Омбудсманларининг фуқаролар мурожаатларни кўриб чиқиш, ўзаро тажриба алмашиш, малака ошириш, илғор хорижий тажрибаларни ўзлаштиришда платформа яратиш ва унинг Низомини ишлаб чиқиш бўйича фикр алмашилди.

Обсуждены вопросы укрепления сотрудничества между омбудсменами тюркоязычных стран
14 декабря 2021 года состоялась видеоконференция между Уполномоченными по правам человека и представителями Национальных центров по правам человека стран Центральной Азии и Турции.
На встрече обсуждался вопрос дальнейшего укрепления сотрудничества между омбудсменами тюркоязычных стран по обеспечению прав человека.
На сегодняшний день, всесторонние отношения между тюркоязычными странами ещё более укрепляются и важную роль в этом играет Совет сотрудничества тюркоязычных государств, созданный 3 октября 2009 года. В частности, на новый уровень выходят усилия по развитию сотрудничества между братскими странами в торгово-экономической, транспортной, энергетической, туристической, культурно-гуманитарной сферах, по обеспечению мира и безопасности в регионе.
Участвовавшие на встрече Уполномоченные по правам человека Узбекистана, Турции, Азербайджана, Казахстана и представители Национального центра по правам человека Узбекистана, будут работать для повышения сотрудничества омбудсменов в области прав человека на новый уровень, что послужит интересам братских народов.
В ходе переговоров стороны обменялись мнениями о создании платформы омбудсменов тюркоязычных стран для рассмотрения обращений граждан, обмена опытом, обучения, внедрения лучших международных практик и разработки Устава этой платформы.