Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамкорлигини мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди
2021 йилнинг 14 декабрь куни Марказий Осиё мамлакатлари ва Туркия давлати Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича  миллий марказлар вакилларининг видеоконференцалоқа шаклидаги учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ўртасидаги инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлаш масаласи муҳокама қилинди.
Бугунги кунда туркий тилли давлатлар ўртасидаги ҳар томонлама алоқалар 2009 йил 3 октябрда ташкил этилган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши нуфузли халқаро тузилмаси орқали янада мустаҳкамланмоқда. Хусусан, қардош мамлакатлар ўртасида савдо-иқтисодиёт, транспорт, энергетика, туризм ва маданий-гуманитар соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш, минтақада тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатларни янги босқичга кўтарилмоқда.
Учрашувда иштирок этган Ўзбекистон, Туркия, Озарбайжон, Қозоғистон давлатлари Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази вакиллари мазкур жараёнда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги Омбудсманлар ҳамкорлигини янги босқичга олиб чиқиш, қардош халқлар манфаатларига хизмат қилади.
Мулоқотлар давомида Туркий тилли давлатлар Омбудсманларининг фуқаролар мурожаатларни кўриб чиқиш, ўзаро тажриба алмашиш, малака ошириш, илғор хорижий тажрибаларни ўзлаштиришда платформа яратиш ва унинг Низомини ишлаб чиқиш бўйича фикр алмашилди.

The issue of further strengthening human rights cooperation between the ombudsmen of the Turkic-speaking countries was discussed at the meeting
On December 14, 2021, a videoconference was held between the Authorized Persons for Human Rights (Ombudsmen), and representatives of the National Centers for Human Rights of the countries of Central Asia and Turkey.
The meeting discussed the issue of further strengthening human rights cooperation between the ombudsmen of the Turkic-speaking countries.
Nowadays, multilateral relations between the Turkic-speaking countries are strengthening and an important role in this development played by the Cooperation Council of Turkic Speaking States, created on October 3, 2009. In particular, efforts to develop cooperation between fraternal countries in the trade, economic, transport, energy, tourism, cultural and humanitarian spheres, to ensure peace and security in the region are reaching a new level.
The Authorized Persons for Human Rights (Ombudsmen) of Uzbekistan, Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan and representatives of the National Center for Human Rights of Uzbekistan will work to increase cooperation of ombudsmen in the field of human rights to a new level, which will serve the interests of these nations.
During the negotiations, the parties exchanged proposals on the creation of a platform for ombudsmen of Turkic-speaking countries to consider appeals from citizens, exchange experience, training, implementation of best international practices and the development of the Statute of this platform.