Хабарингиз бор, 24 октябрь куни бўлиб ўтган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови жараёнларини ёритиш бўйича мамлакатимизга юзга яқин хорижий оммавий ахборот воситалари вакиллари ташриф буюришган. Улардан бири Қозоғистондаги infozakon.kz янгиликлар портали бош муҳаррири Марат Башимов Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) билан кўришиш истагини билдирган эди.
Жорий йилнинг 25 октябрь куни Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил юридик фанлар доктори, профессор, infozakon.kz янгиликлар портали бош муҳаррири Марат Башимовни қабул қилди.
Ўзаро мулоқот давомида меҳмон кўп йиллардан буён инсон ҳуқуқларини таъминлаш йўналишида қатор илмий-тадқиқот ишларини олиб боргани ҳамда қатор хорижий давлатлар Омбудсман институтлари фаолиятини ўрганганини қайд этди.
Шунингдек, Қозоғистон Республикасида Омбудсман фаолиятига оид алоҳида қонун мавжуд эмаслиги сабабли “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги қонуни ҳамда сўнгги йилларда Омбудсман фаолиятидаги ўзгартиришлар билан қизиқди.
Феруза Эшматова Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонун 1997 йилда Марказий Осиё давлатлари орасида биринчилардан бўлиб қабул қилингани ва ўтган йиллар мобайнида такомиллашиб боргани, Вакилга Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судига масалалар киритиш, мажлисларида иштирок этиши ва суд томонидан кўриб чиқилаётган барча масалалар юзасидан ўз нуқтаи назарини баён этиш, фуқаролар манфаатларини кўзлаб аризалар ва даъволар билан судларга давлат божи тўламасдан мурожаат этиш, маҳбуслар ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишни ташкиллаштириш, уларни сақлаш шарт-шароитлари билан танишиш мақсадида жазони ижро этиш муассасаларига тўсиқларсиз ташриф буюриш каби инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг янги замонавий ва самарали механизмларини тақдим этилганини қайд этди.
Учрашув якунида журналист саволларига батафсил жавоб олгани учун миннатдорлик билдириб, Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини таъминлаш, Омбудсманнинг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш борасида самарали ислоҳотлар амалга оширилгани ва ушбу илғор тажриба кўплаб давлатлар томонидан ўрганилиб ўз фаолиятига тадбиқ қилиниши мақсадга мувофиқлигини билдирди.

25 октября Уполномоченный по правам человека приняла доктора юридических наук, профессора, главного редактора новостного портала infozakon.kz Марата Башимова.
В ходе беседы гость отметил, что на протяжении многих лет он провел ряд исследовательских проектов в области прав человека и изучил деятельность институтов омбудсмена в ряде зарубежных стран.
Также его интересовал Закон «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмене)» и изменения в деятельности Омбудсмена за последние годы, поскольку в Республике Казахстан отсутствует отдельный закон о деятельности Омбудсмена.
Феруза Эшматова отметила, что Республика Узбекистан была одним из первых государств в Центральной Азии, принявших и усовершенствовавших Закон об Уполномоченном по правам человека (Омбудсмене) Олий Мажлиса в 1997 году, Омбудсмену было предоставлено полномочие по внесению вопросов в Конституционный Суд Республики Узбекистан, принятию участия в собраниях и выражению своего мнения по всем вопросам, рассматриваемым судом, обращению в суд с заявлениями и исками в интересах граждан без уплаты государственной пошлины, организации защиты прав и свобод заключенных, были введены новые современные и эффективные механизмы защиты прав и свобод человека, такие как беспрепятственное посещение пенитенциарных учреждений, с целью ознакомления с их условиями содержания.
В конце встречи журналист поблагодарил за подробные ответы на его вопросы. Также, он отметил, что в Узбекистане осуществлены эффективные реформы по обеспечению прав человека, укреплению правовой базы Омбудсмена, и целесообразно изучить этот передовой опыт во многих странах и применить его в своей работе.