“Омбудсман клуби” аъзолари қандай имкониятларга эга?
Жорий йилнинг 11 июн куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва Тошкент давлат юридик университети ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди ва ушбу меморандум доирасида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) қошида “Омбудсман клуби” ташкил этилди.
Учрашув давомида юқори малакали юридик кадрларни тайёрлаш соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш, талабаларнинг назарий ва амалий тайёргарлиги ўртасида ўзаро алоқани таъминлаш, уларда амалий ишда зарур бўлган кўникмаларни шакллантириш, ТДЮУ талабаларини Омбудсман фаолиятига кенг жалб этиш бўйича ҳамкорлик масалалари муҳокама этилди.
Тадбирда таъкидланишича, Тошкент давлат юридик университети томонидан таълимнинг узлуксизлиги ва узвийлиги таъминлаш, билим ва истеъдодни рағбатлантириш ҳамда юқори малакали юридик кадрларни тайёрлашнинг самарали механизмларини жорий этиш мақсадида қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. “Омбудсман клуби”нинг ташкил этилиши ҳам бу борадаги муҳим қадамлардан саналади.
Шу куннинг ўзида талабаларни Омбудсман фаолияти билан яқиндан таништириш мақсадида “Инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш кафолати” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди. Унда Ҳаракатлар стратегияси доирасида мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини кафолатлаш борасида амалга оширилган ислоҳотлар, Омбудсман институтининг ваколатлари ва фаолият йўналишлари, қийноқларга қарши курашиш борасидаги давлат сиёсати ва “Омбудсман клуби” аъзоларининг Вакил фаолияти билан яқиндан танишиш ҳамда мурожаатлар билан ишлашдаги иштироки ҳақида сўз борди.
Омбудсман Феруза Эшматованинг сўзларига кўра, сўнгги йилларда Вакил фаолиятининг ҳуқуқий асослари мустаҳкамланиб, унинг ваколатлари кенгайтирилди, Омбудсман ҳузурида қийноқларнинг олдини олиш бўйича Миллий превентив механизм йўлга қўйилиб, бу орқали жазони ижро этиш муассасаларида, тергов ҳибсхоналари ва бошқа ёпиқ муассасаларда инсон ҳуқуқларининг таъминланиши бўйича жамоатчилик назорати ўрнатилди.
Ҳозирда Омбудсманга юборилаётган мурожаатлар сони кундан-кунга ортиб бормоқда. Кунига 150-200 та баъзида ундан ҳам кўп мурожаатлар келиб тушади. Бу бир томондан халқнинг Вакилга нисбатан ишончини билдирса, иккинчи томондан унга катта масъулият ҳам юклайди. Шунинг учун, халқ ишончини оқлаш, мурожаатларни ҳал этишда натижадорликка эришиш ҳамда қийноққа қарши курашишда мавжуд имконият ва ресурсларимиздан максимал даражада фойдаланаяпмиз. Лекин, малакали юридик кадрларга эҳтиёжимиз ҳам ортиб бормоқда. Чунки, биргина мурожаатни ўрганиб чиқиб, давлат идораларига сўров юбориш, ахборот сўраш, Вакил хулосаси ёки тақдимномасини тайёрлаш учун маълум бир вақт ва малака талаб этилади. Мақсадимиз - ҳамкорликда ишлаб, талабаларнинг назарий билимларини амалиёт билан боғлаган ҳолда Омбудсман институтининг юқори малакага эга бўлажак юристларни етиштиришдир.
Тадбирда таъкидланишича, Омбудсман клуби” аъзолари дарсдан сўнг Омбудсман институти мутахассисларига бириктирилган ҳолда мурожаатлар билан ишлаш, қабулларда иштирок этиш, жазони ижро этиш муассасаларига ўтказиладиган мониторинг ташрифларини кузатиш каби йўналишларда ўз кўникмаларини оширишлари мумкин.
Давра суҳбати савол-жавобларга бой тарзда, эркин мулоқот шаклида ўтказилди. Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили талабалар томонидан берилган саволларга батафсил жавоб берди. Ушбу давра суҳбати орқали иштирокчилар Омбудсманнинг ваколатлари ва унга келиб тушаётган мурожаатлар, инсон ҳуқуқларининг кафолатланиши борасидаги халқаро ва миллий тажриба ҳақида кўплаб маълумотларга эга бўлишди ва яна шу каби учрашувларни доимий равишда ўтказиш таклифини билдиришди.

What opportunities do members of the Ombudsman Club have?
On June 11, a memorandum of cooperation was signed between the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and the Tashkent State University of Law, and under this memorandum, an "Ombudsman Club" was established under the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman).
During the meeting the parties discussed issues of cooperation in the field of training highly qualified legal personnel, ensuring the interaction of theoretical and practical training of students, the formation of skills necessary for practical work, wide involvement of students of Tashkent State University of Law in the activities of the Authorized Person for Human Rights.
It was noted at the event that Tashkent State University of Law is taking a number of measures to ensure the continuity of education, encourage knowledge and talents, as well as the introduction of effective mechanisms for training highly qualified legal personnel. The creation of the "Ombudsman Club" is also an important step in this direction.
According to Ombudsman Feruza Eshmatova, in recent years the legal framework of the Ombudsman has been strengthened, its powers have been expanded, the National Preventive Mechanism for the prevention of torture was established under the Ombudsman, which established public monitoring of human rights in penitentiary institutions, detention centers and other closed institutions.
At present, the number of appeals to the Authorized Person for Human Rights Ombudsman is growing day by day. We receive 150-200 applications a day, sometimes even more. On the one hand, it testifies to the population's trust in the Human Rights Ombudsman, but on the other hand, it imposes a great responsibility on the Ombudsman. Therefore, we make maximum use of our capabilities and resources in order to justify people's trust, effectively solve issues and combat torture.
However, our need for qualified legal personnel is also growing. This is due to the fact that it takes a certain amount of time and skill to review a single application and send a request to government agencies, request information, prepare an opinion, or present an Ombudsman. Our goal is to nurture highly qualified future Ombudsman Institute lawyers by working together and combining students' theoretical knowledge with practice.
At the event, it was noted that members of the Ombudsman's Club can improve their skills after classes by working with specialists from the Ombudsman Institute, participating in receptions, monitoring visits to penitentiary institutions.