“Омбудсман клуби” аъзолари қандай имкониятларга эга?
Жорий йилнинг 11 июн куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ва Тошкент давлат юридик университети ўртасида ҳамкорлик меморандуми имзоланди ва ушбу меморандум доирасида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) қошида “Омбудсман клуби” ташкил этилди.
Учрашув давомида юқори малакали юридик кадрларни тайёрлаш соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш, талабаларнинг назарий ва амалий тайёргарлиги ўртасида ўзаро алоқани таъминлаш, уларда амалий ишда зарур бўлган кўникмаларни шакллантириш, ТДЮУ талабаларини Омбудсман фаолиятига кенг жалб этиш бўйича ҳамкорлик масалалари муҳокама этилди.
Тадбирда таъкидланишича, Тошкент давлат юридик университети томонидан таълимнинг узлуксизлиги ва узвийлиги таъминлаш, билим ва истеъдодни рағбатлантириш ҳамда юқори малакали юридик кадрларни тайёрлашнинг самарали механизмларини жорий этиш мақсадида қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда. “Омбудсман клуби”нинг ташкил этилиши ҳам бу борадаги муҳим қадамлардан саналади.
Шу куннинг ўзида талабаларни Омбудсман фаолияти билан яқиндан таништириш мақсадида “Инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш кафолати” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди. Унда Ҳаракатлар стратегияси доирасида мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини кафолатлаш борасида амалга оширилган ислоҳотлар, Омбудсман институтининг ваколатлари ва фаолият йўналишлари, қийноқларга қарши курашиш борасидаги давлат сиёсати ва “Омбудсман клуби” аъзоларининг Вакил фаолияти билан яқиндан танишиш ҳамда мурожаатлар билан ишлашдаги иштироки ҳақида сўз борди.
Омбудсман Феруза Эшматованинг сўзларига кўра, сўнгги йилларда Вакил фаолиятининг ҳуқуқий асослари мустаҳкамланиб, унинг ваколатлари кенгайтирилди, Омбудсман ҳузурида қийноқларнинг олдини олиш бўйича Миллий превентив механизм йўлга қўйилиб, бу орқали жазони ижро этиш муассасаларида, тергов ҳибсхоналари ва бошқа ёпиқ муассасаларда инсон ҳуқуқларининг таъминланиши бўйича жамоатчилик назорати ўрнатилди.
Ҳозирда Омбудсманга юборилаётган мурожаатлар сони кундан-кунга ортиб бормоқда. Кунига 150-200 та баъзида ундан ҳам кўп мурожаатлар келиб тушади. Бу бир томондан халқнинг Вакилга нисбатан ишончини билдирса, иккинчи томондан унга катта масъулият ҳам юклайди. Шунинг учун, халқ ишончини оқлаш, мурожаатларни ҳал этишда натижадорликка эришиш ҳамда қийноққа қарши курашишда мавжуд имконият ва ресурсларимиздан максимал даражада фойдаланаяпмиз. Лекин, малакали юридик кадрларга эҳтиёжимиз ҳам ортиб бормоқда. Чунки, биргина мурожаатни ўрганиб чиқиб, давлат идораларига сўров юбориш, ахборот сўраш, Вакил хулосаси ёки тақдимномасини тайёрлаш учун маълум бир вақт ва малака талаб этилади. Мақсадимиз - ҳамкорликда ишлаб, талабаларнинг назарий билимларини амалиёт билан боғлаган ҳолда Омбудсман институтининг юқори малакага эга бўлажак юристларни етиштиришдир.
Тадбирда таъкидланишича, Омбудсман клуби” аъзолари дарсдан сўнг Омбудсман институти мутахассисларига бириктирилган ҳолда мурожаатлар билан ишлаш, қабулларда иштирок этиш, жазони ижро этиш муассасаларига ўтказиладиган мониторинг ташрифларини кузатиш каби йўналишларда ўз кўникмаларини оширишлари мумкин.
Давра суҳбати савол-жавобларга бой тарзда, эркин мулоқот шаклида ўтказилди. Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили талабалар томонидан берилган саволларга батафсил жавоб берди. Ушбу давра суҳбати орқали иштирокчилар Омбудсманнинг ваколатлари ва унга келиб тушаётган мурожаатлар, инсон ҳуқуқларининг кафолатланиши борасидаги халқаро ва миллий тажриба ҳақида кўплаб маълумотларга эга бўлишди ва яна шу каби учрашувларни доимий равишда ўтказиш таклифини билдиришди.

Какими возможностями обладают члены «Клуба Омбудсмена»?
11 июня был подписан меморандум о сотрудничестве между Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсменом) и Ташкентским государственным юридическим университетом, и в рамках этого меморандума был создан “Клуб Омбудсмена” при Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмене).
В ходе встречи стороны обсудили вопросы сотрудничества в области подготовки высококвалифицированных юридических кадров, обеспечения взаимодействия теоретической и практической подготовки студентов, формирования навыков, необходимых для практической работы, широкого вовлечения студентов ТГЮУ в деятельность Уполномоченного по правам человека.
На мероприятии было отмечено, что Ташкентский государственный юридический университет принимает ряд мер для обеспечения преемственности образования, поощрения знаний и талантов, а также внедрения эффективных механизмов подготовки высококвалифицированных юридических кадров. Создание “Клуба Омбудсмена” также является важным шагом в этом направлении.
В этот же день был организован круглый стол на тему «Гарантии прав и свобод человека» для ознакомления студентов с деятельностью Уполномоченного по правам человека. На нем была дана информация о проводимых в стране реформах для обеспечения прав человека, о полномочиях и деятельности Омбудсмена, государственной политике по борьбе с пытками, а также об участии членов Клуба Омбудсмена в работе Омбудсмена и в процессе рассмотрения обращений.
По словам Омбудсмена Ферузы Эшматовой, в последние годы правовая база Омбудсмена была усилена, его полномочия были расширены, при Омбудсмене создан Национальный превентивный механизм по предупреждению пыток, который установил общественный контроль над соблюдением прав человека. в пенитенциарных учреждениях, центрах содержания под стражей и других закрытых учреждениях.
В настоящее время количество обращений к Уполномоченному по правам человека растет день ото дня. Поступает 150-200 заявок в день, иногда даже больше. С одной стороны, это свидетельствует о доверии населения к Уполномоченному по правам человека, а с другой - накладывает на него большую ответственность. Поэтому мы максимально используем наши возможности и ресурсы, чтобы оправдать доверие людей, эффективно решать вопросы и бороться с пытками.
Однако наша потребность в квалифицированных юридических кадрах также растет. Это связано с тем, что для рассмотрения одной заявки и отправки запроса в государственные органы, запроса информации, подготовки заключения или представления Уполномоченного требуется определенное количество времени и навыков. Наша цель - воспитывать высококвалифицированных будущих юристов Института Омбудсмена, работая вместе и сочетая теоретические знания студентов с практикой.
На мероприятии было отмечено, что члены Клуба Омбудсмена могут повысить свою квалификацию после занятий, работая со специалистами института Омбудсмена, участвуя в приемах, мониторинговых визитах в пенитенциарные учреждения.
Круглый стол прошел в форме вопросов и ответов и свободного общения. Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека подробно ответил на вопросы студентов. Благодаря этому круглому столу участники узнали много нового о полномочиях Омбудсмена и обращениях, которые он получает, о международном и национальном опыте в области обеспечения прав человека, и предложили проводить подобные встречи на регулярной основе.