БОЛАЛАР ТИНЧ ВА БАХТЛИ ҲАЁТ КЕЧИРИШЛАРИ ШАРТ
Жорий йилнинг 26 март куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Бола ҳуқуқлари бўйича вакил ҳамда ЮНИСEФ ҳамкорлигида Ўзбекистон тажрибасига асосланиб, "Марказий Осиё мамлакатлари ва Россия Федерацияси ўртасида қуролли можаро ҳудудларидаги болалар ва аёлларни ўз ватанига қайтариш ва уларни жамиятга самарали реинтеграцияси бўйича халқаро ҳамкорлик" мавзусида онлайн конференция ўтказилди.
Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг биринчи ўринбосари - Aкмал Саидов, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) - Феруза Эшматова, Россия Федерацияси Президенти ҳузуридаги Бола ҳуқуқи бўйича вакил - Анна Кузнецова, Тожикистон Республикаси Инсон ҳуқуқи бўйича вакил ўринбосари- Бола ҳуқуқи бўйича вакил - Раджабмо Хабибулозода, Қозоғистон Республикаси Бола ҳуқуқи бўйича вакил - Аружан Саин, Қирғизистон Республикаси Омбудсмани котибиятининг болалар, аёллар ва оилалар ҳуқуқини ҳимоя қилиш бўлими мутахассиси - Бубусара Анарбек қизи, ЮНИСЕФнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий директори - Aфшан Хан, БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармасининг Марказий Осиё бўйича Минтақавий бўлими вакили жаноб - Ришард Коменда, БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги вакили - Матилда Димовска, БМТнинг гиёҳванд моддалар ва жиноятчиликка қарши кураш бошқармасининг раҳбари - Ашита Миттал, “БМТ-аёллар” тузилмаси Марказий Осиё мамлакатлари учун минтақавий вакили - Ирис Бьорк Кристьянсдоттир, Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти вакиллари, Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси вакиллари, ЮНИСЕФнинг Тожикистон, Қозоғистон, Қирғизистон, Туркманистондаги ваколатхонаси раҳбарлари, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси вакиллари, Россия Федерацияси ва АҚШ элчихоналарининг вакиллари, давлат органлари вазирлик, идоралар, нодавлат нотижорат ташкилотлари, фуқаролик жамиятининг институтлари вакиллари, Бола ҳуқуқлари бўйича вакилнинг минтақавий вакиллари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Конференциянинг мақсади яқин Шарқдаги қуролли тўқнашувлардан жабр кўрган болалар ва аёлларни ватанига қайтариш ва қайта тиклаш бўйича тажриба алмашиш, ютуқлар ва қийинчиликларни муҳокама қилиш ҳамда аёллар ва болалар репатриацияси ва реинтеграцияси бўйича тавсиялар ишалб чиқишдир.
Такидланишича, 2019 йилда Ўзбекистон ҳукумати биринчилардан бўлиб Ироқ ва Суриядаги қуролли тўқнашувлар ва жанговар ҳаракатлар натижасида жабр кўрган ўз фуқароларини, асосан аёллар ва болаларни ватанига қайтаришни амалга оширди. Шу йилдан бошлаб Ироқ, Сурия ва Aфғонистондаги қуролли тўқнашувлар ва жанговар ҳаракатлар натижасида жабр кўрган болаларни қайтариш бўйича кенг кўламли ишлар олиб бормоқда. Эътиборлиси, мамлакатлар ичида биринчилардан бўлиб, Ўзбекистон, Россия, Қозоғистон, Тожикистон ватанига қайтарилган фуқароларини ўз ҳимоясига олди.
Бугунги кунга қадар Ўзбекистон “Меҳр” инсонпарварлик операциялари доирасида, Қозоғистон "Жусан" ва "Русафа" операциялари доирасида, Тожикистон, Қирғизистон ҳамда Россия Федерацияси ўз фуқароларини ватанига қайтарди.
Ўзга юртга бориб қолиб, оғир ҳаётий даврни бошидан ўтказган бу инсонларга ҳукуматимиз томонидан тиббий, психологик, моддий ва маънавий ёрдам кўрсатилди. Уларнинг тинч ҳаётга қайтиб, жамиятга мослашишлари, таълим ва ижтимоий дастурларда иштирок этишлари учун зарур шароит яратилди, бошпана ва иш билан таъминлаш чоралари кўрилмоқда.
Феруза Эшматова, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова,
Миграция пайтида болаларни ҳимоя қилиш ва уларнинг асосий хизматлардан фойдаланиш имкониятларини чеклаш билан боғлиқ хавф катта ташвиш туғдиради. Боланинг манфаатлари доимо миграция сиёсати ва амалиётининг марказида бўлиши керак. Миграция сиёсати миграция таъсирида бўлган болалар миллий тизимлардан, шу жумладан ҳимоя, таълим, соғлиқни сақлаш, адолат ва ижтимоий хавфсизлик тармоқларидан фойдаланиш имкониятини таъминлаши, оилавий ҳаёт ва оилани бирлаштириш ҳуқуқини ҳурмат қилиши ҳамда қўллаб-қувватлаши керак.
Алия Юнусова Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўринбосари, Бола ҳуқуқи бўйича вакил  Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўринбосари, Бола ҳуқуқлари бўйича вакил Алия Юнусова,
Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги декларацияда белгиланган принциплар бизнинг ишимиз учун асос бўлиб, ота-она қарамоғисиз қолган болаларга ҳимоя, ғамхўрлик жумладан ҳуқуқий ҳимояга муҳтож болаларга алоҳида ғамхўрликни амалга оширишга асосланган. Ҳуқуқлар барча болалар учун истисноларсиз ва боланинг ўзига ёки унинг оиласига тегишли ҳар қандай асос ёки бошқа ҳолатлар бўйича фарқланиш ва камситишларсиз тан олинади. Бола, ҳар қандай ҳолатда ҳам, ҳимоя ва ёрдамни биринчи бўлиб олиши керак. Афсуски, ҳозир ҳам қуролли тўқнашувлар ва жанговар ҳаракатлар ҳудудлари мавжуд. Натижада, болалар ўлмоқда, кўплаб болалар ота-она қарамоғисиз қолмоқда.
ЮНИСEФнинг Европа ва Марказий Осиё  мамлакатлари бўйича минтақавий директори Афшан Хан
ЮНИСEФ болаларни ўз юртига қайтариш бўйича илғор тажриба алмашинувига кўмак беришдан мамнун бўлиб, бугун ушбу анжуманда иштирок этаётган барча мамлакатлар билан ҳамкорликни давом эттиришга умид қилади, чунки биз қуролли тўқнашувлардан жабр кўрган болалар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш учун биргаликда иш олиб борамиз.
Конференция иштирокчилари барчани ташвишга солаётган масалаларни белгилаб, самарали ҳамкорлик имкониятларини муҳокама қилдилар.
Халқаро экспертлар Ўзбекистон тажрибасини етарли даражада самарали деб баҳолаб, уни минтақадаги ва бутун дунёдаги мамлакатлар билан ўртоқлашишга лойиқ деб топдилар.

У детей должно быть мирное детство
26 марта этого года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен), Уполномоченный по правам ребенка и ЮНИСЕФ, основываясь на опыте Узбекистана, провели онлайн-конференцию «Международное сотрудничество между странами Центральной Азии и Российской Федерацией по репатриации детей и женщин в зонах вооруженных конфликтов и их эффективной реинтеграции в общество».
В мероприятии приняли участие Первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса - Акмал Саидов, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) - Феруза Эшматова, Уполномоченный по правам ребенка при Президенте Российской Федерации. - Анна Кузнецова, Заместитель Уполномоченного по правам человека Республики Таджикистан - Уполномоченный по правам ребенка - Раджабмо Хабибулозода, Уполномоченный по правам ребенка Республики Казахстан - Аруджан Саин, Специалист отдела защиты прав детей, женщин и семей Секретариата Уполномоченного по правам человека в Кыргызской Республике - Бубусара Анарбек кызы, Г-н Ричард Коменда, региональный директор ЮНИСЕФ по Европе и Центральной Азии, г-н Афшан Хан, региональный представитель по Центральной Азии, Верховный комиссар ООН по правам человека, Матильда Димовска, Представитель ПРООН в Узбекистане, Ашита Миттал, Глава УНП ООН, Ирис Борк Кристянсдоттир, региональный представитель ООН-женщины в Центральной Азии, представители Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, Делегация ЕС в Узбекистане, Руководители ЮНИСЕФ в Таджикистане, Казахстане, Кыргызстане, Туркменистане, ЮНИСЕФ в Узбекистане, представители посольств Российской Федерации и США, государственных органов, министерств, агентств, НПО, институтов гражданского общества, региональные представители Уполномоченного по правам ребенка и СМИ.
Целью конференции является обмен опытом, достижениями и проблемами в репатриации и реабилитации детей и женщин, пострадавших от вооруженного конфликта на Ближнем Востоке, а также разработка рекомендаций по репатриации и реинтеграции женщин и детей.
Было отмечено, что в 2019 году правительство Узбекистана одним из первых репатриировало своих граждан, в основном женщин и детей, пострадавших в результате вооруженных конфликтов и боевых действий в Ираке и Сирии. Начиная с этого года предпринимаются активные усилия по репатриации детей, пострадавших в результате вооруженного конфликта и боевых действий в Ираке, Сирии и Афганистане. Примечательно, что среди стран одними из первых, вернувшихся на родину граждан взяли под свою защиту, Узбекистан, Россия, Казахстан и Таджикистан.
На сегодняшний день Таджикистан, Кыргызстан и Российская Федерация репатриировали своих граждан в рамках гуманитарной операции Узбекистана «Мехр» и Казахстана «Джусан» и «Русафа»,.
Эти люди, уехавшие в другую страну и пережившие тяжелый период жизни, получили от нашего правительства медицинскую, психологическую, материальную и духовную помощь. Созданы необходимые условия для их возвращения к мирной жизни, адаптации в обществе, участия в образовательных и социальных программах, принимаются меры по обеспечению жильем и трудоустройством.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) Феруза Эшматова,
• Риск для защиты детей во время миграции и ограничения их доступа к основным услугам является серьезной проблемой.. Интересы ребенка всегда должны быть в центре миграционной политики и практики. Миграционная политика должна обеспечивать детям, затронутым миграцией, доступ к национальным системам, включая защиту, образование, здравоохранение, правосудие и социальное обеспечение, а также уважение и поддержку права на семейную жизнь и воссоединение семей.
Заместитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен), Уполномоченный по правам ребенка Алия Юнусова,
• Принципы, изложенные в Декларации прав ребенка, являются основой нашей работы, которая основана на обеспечении особой заботы о детях, нуждающихся в правовой защите, включая защиту и заботу о детях, оставшихся без попечения родителей. Права признаются за всеми детьми без исключения и без какой-либо дискриминации по каким-либо признакам или другим обстоятельствам, касающимся самого ребенка или его семьи. В любом случае ребенок должен быть первым, кто получит защиту и помощь. К сожалению, еще есть районы вооруженных конфликтов и боевых действий. В результате дети умирают, и многие дети остаются без попечения родителей.
Региональный директор ЮНИСЕФ по Европе и Центральной Азии Афшан Хан
ЮНИСЕФ рад содействовать обмену передовым опытом репатриации детей и надеется на продолжение сотрудничества со всеми странами, участвующими в этой конференции сегодня, поскольку мы работаем вместе над защитой прав детей, затронутых вооруженным конфликтом.
Участники конференции определили волнующие каждого вопросы и обсудили возможности эффективного сотрудничества.
Международные эксперты оценили опыт Узбекистана как достаточно эффективный и сочли его достойным поделиться со странами региона и всего мира.