Омбудсман ҳамда Омбудсман ҳузурида жамоатчилик вакилларидан иборат бўлган Эксперт гуруҳи томонидан Қийноқларнинг олдини олиш бўйича Миллий превентив механизм доирасида тергов ҳибсхоналари ва жазони ижро этиш муассасаларига мониторинг ташрифлари давом эттирилмоқда.
Навбатдаги мониторинг жорий йилнинг 19 март куни Омбудсман Котибиятининг Қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашнинг олдини олиш бўйича фаолиятига кўмаклашувчи сектор ходимлари томонидан Тошкент вилоятида жойлашган 43 ва 50-сон манзил-колонияларга амалга оширилди.
Эксперт гуруҳи аъзолари манзил-колонияларда маҳкумлар учун яратилган шарт-шароитлар, жумладан, узоқ муддатли учрашув хоналари билан танишиш жараёнида маҳкумларнинг учрашувга келган яқин қариндошлари билан ҳам суҳбатлар ўтказишди.
Шу билан бир қаторда, маҳкумларни билим савиясини ошириш ва дунёқаришини кенгайтириш мақсадида колонияларда фаолият юритаётган кутубхоналар ва кутубхоналарда мавжуд бўлган адабиётлар ҳам кўздан кечирилиб, адабиётлардан фойдаланишда маҳкумлар учун чекловлар йўқлиги ўрганилди.
Шунингдек, мониторинг ташрифи давомида колониялардаги маҳкумларга тиббий хизмат кўрсатиш ҳолати, шифокор ва ҳамширалар сони ва вакант ўринлар, керакли дори-дармонлар ва тиббий маҳсулотлар таъминоти ҳамда каронавирус инфекцияси билан касалланган беморлар ва вируснинг тарқалиш хавфини олдини олиш бўйича белгиланган талабларнинг бажарилиши бўйича ҳолат теширилди.
Эксперт гуруҳи аъзолари маҳкумларни меҳнатга жалб қилишда уларнинг ҳаёти ва соғлиғи устуворлигидан келиб чиқиб маҳкумларнинг махсус кийим-бош, пойабзал ҳамда бошқа шахсий ҳимоя ва гигиена воситалари билан таъминланганлигига эътибор қаратишди. Ўтказилган мониторинг ташрифлари давомида манзил колонияларида аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан зарурий тавсиялар берилди.

Regular monitoring visits to the colonies of the Tashkent region were conducted
The Ombudsman and the Ombudsman's Panel of Experts, composed of members of the public, continue to monitor pre-trial detention centers and penitentiary institutions under the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture.
The next monitoring was carried out on March 19 this year by the staff of the Secretariat of the Ombudsman, which assists in the prevention of torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment in colonies No. 43 and 50 of the Tashkent region.
The members of the expert group also talked with close relatives of the convicts who came to the meeting, while familiarizing themselves with the conditions created for convicts in colonies, including rooms for long-term visits.
In addition, in order to increase the level of knowledge and broaden the outlook of the prisoners, the libraries operating in the colonies and the literature available in the libraries were analyzed, and it turned out that there are no restrictions on the use of literature for prisoners.
During the monitoring visit, the state of medical care for prisoners in colonies, the number of doctors and nurses and vacancies, the provision of necessary medicines and medical instruments, as well as compliance with the established requirements for patients with caronavirus infection and prevention of its spread, were also studied.
The members of the expert group noted that the prisoners were provided with special clothing, footwear and other personal protective equipment and hygiene, based on the priority of their life and health in the employment of prisoners. During the monitoring visits, the necessary recommendations were given to eliminate the identified deficiencies in the colonies.