Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий институтлар Ассоциациясини ташкил этиш бўйича меморандум имзоланди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг очиқ ва прагматик ташқи сиёсати, узоқ ва яқин давлатлар билан ўзаро муносабатларни мустаҳкамлаш борасидаги ташаббуслари туфайли кейинги йилларда Ўзбекистоннинг туркий тилли давлатлар билан мутлақо янги – соғлом сиёсий ва иқтисодий алоқалари йўлга қўйилди. Халқаро ҳамкорликнинг янги йўналишлари, янги механизмлари жорий этилмоқда.
Мазкур ислоҳотлар натижасида, 2022 йилнинг 12 май куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов ҳамда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова бошчилигидаги делегация Туркия Республикасининг Бурса шаҳрида ташкил этилган Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар Ассоциациясини тузиш бўйича таъсис Кенгашида иштирок этишди.
Йиғилишда иштирокчилар томонидан туркий тилли давлатлар ўртасидаги алоқалар ҳар соҳада ривожланиб бораётган бир пайтда улар ўртасида инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ҳамкорлигини ҳам янги босқичга олиб чиқилиши қардош халқлар манфаатларига хизмат қилиши таъкидланди. Шунингдек, бу тузилма, ўзаро тажриба алмашиш, малака ошириш, илғор хорижий тажрибаларни ўзлаштиришда платформа вазифасини бажариши ҳам қайд этилди.
Муҳокамалардан сўнг, Ўзбекистон, Туркия, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон Омбудсманлари ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий институтлар Ассоциациясини ташкил этиш бўйича меморандум имзоланди.
Мазкур Ассоциацияга асос солиниши бу тарихий қарор бўлиб, у туркий тилли давлатларнинг ҳамжиҳатлиги ва изчил тараққиётига хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.

Создана Ассоциация Омбудсменов и Национальных институтов по правам человека тюркоязычных стран
Благодаря открытой и прагматичной внешней политике Президента Республики Узбекистан, инициативам по укреплению отношений с дальними и ближними странами, в последние годы Узбекистан установил совершенно новые – разносторонние политические и экономические отношения с тюркоязычными странами. Внедряются новые направления и новые механизмы международного сотрудничества.
В результате этих реформ, 12 мая 2022 года делегация во главе с директором Национального центра по правам человека А. Саидовым и Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом) Ф. Эшматовой приняла участие в Учредительном собрании Ассоциации омбудсменов и национальных правозащитных институтов тюркоязычных стран в городе Бурса.
На встрече участники отметили, что в условиях, когда отношения между тюркоязычными странами развиваются по всем направлениям, в интересах братских народов вывести сотрудничество между национальными правозащитными институтами на новый уровень. Также было отмечено, что данная структура послужит площадкой для взаимного обмена опытом, обучения, заимствования передового зарубежного опыта.
По итогам переговоров Уполномоченные Узбекистана, Турции, Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана и Национальный центр по правам человека Республики Узбекистан подписали меморандум о создании Ассоциации омбудсменов и национальных правоозащитных институтов тюркоязычных стран.
Основание этой Ассоциации является историческим решением, которое имеет важное значение для обеспечения единства и последовательного развития тюркоязычных государств.